Az ​egyetlen szerep 17 csillagozás

Lev Kasszil: Az egyetlen szerep Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

Milyen borzalmas, ha egy tizenhárom éves kislányra azt mondják, „semmi különös”, és ha az életében sem történt semmi különös. Erről panaszkodik naplójában Szima Krapicina, regényünk hősnője. S lám, alig írja le a panaszos sorokat, óriási esemény bolygatja fel az életét: filmszereplésre hívják. A mi kis hősnőnk boldogan vállalja a szerepet, s mint minden más kislányt, őt is megszédíti a reflektorfény. Bizony, ez a szédület nem múlik el egykönnyen, s csak szenvedés árán lehet abba belenyugodni, hogy a „nagy” szerepből „egyetlen” szerep lett. – Lev Kasszil, a kiváló szerző Az egyetlen szerep című regényében megtalálta a gyógyírt a „mérhetetlen” szenvedésekre.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Pöttyös könyvek Móra

Móra, Budapest-Uzsgorod, 1961
194 oldal · keménytáblás · Fordította: Gellért György · Illusztrálta: R. Szabó Ágnes
Kárpáti / Móra, Budapest-Uzsgorod, 1961

Britta89>!
Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

Sajnos ez a könyv számomra hatalmas csalódás volt.
Lányregény gyanánt egy könnyed kis történetre vágytam, erre kaptam egy elég komoly témájú könyvet, amiben a történelemtől kezdve, halálon át majdnem minden megtalálható.
A végéről pedig inkább jobb, ha nem is beszélünk. Ez milyen lányregény?!
Oké, hogy Szima 13 éves, de attól még nem ebbe a kategóriába sorolnám.
Egyébként sokat gondolkoztam azon, hogy vajon az oroszok miért ennyire komorak és szinte soha nem nevetnek…ez a regény megadta a választ. Ha már fiatalkorban ilyeneket olvasnak, nem csodálkozom.

Habók P>!
Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

Szívesen olvastam, akkoriban érdekelt a forgatás. A csak négy csillag a befejezésért jár. Egy kamaszoknak (vagy még gyerekeknek) szóló könyvet nem illik így befejezni.

XX73>!
Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

Úgy 35 éve olvastam utoljára ezt a könyvet. Arra emlékszem, hogy tetszett, de valami olyan megmagyarázhatatlanul mély szomorúság lengte körbe, hogy nem akartam többé újra elolvasni. Még annak ellenére sem, hogy mikor a kilencvenes évek elején könyvtárunk – sok más könyvvel egyetemben – fillérekért kiárusította, én lettem az új gazdája. Levittem nagymamámnak, a jelek szerint tetszett neki, majd sorsa a nagy kamra egyik polca lett, ahol azért évente leporoltatott.

Hanem azért a karantén elég nagy úr. Könyvtár híján az ember ráfanyalodik a nagy kamra könyvespolcaira, és miket elő nem túr…

1938. áprilisának végén egy moszkvai kislány a 13. születésnapján azt jegyzi be a naplójába, hogy vele már semmi érdekes nem történik az életben. Ehhez képest még a következő napokban karaktere/személyisége alapján kiválasztják egy történelmi film (1812, napóleoni csaták) egyik főszerepére, ahol is egy cserfes kis parasztlánykát alakít, aki a történelem fősodrába kerül. Könyv a könyvben: a forgatás és Szimka életének eseményeit a forgatókönyvvel egybevetve ismerjük meg. A forgatással és utómunkálataival eltelik egy év, majd a kislány egy szép napon spoiler

Másik, etikailag erősen megkérdőjelezhető szál a történetben, hogy spoiler

Lev Kassziltól a Vologya utcája (annak ellenére, hogy az sem egy túl vidám mű), hosszú ideje kedvencem. Az egyetlen szerep sajnos nem jön be, továbbra sem.

Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

A Hókirálynő és ezután megállapíthatom, hogy Lev Kasszil nem ír valami jó pöttyös könyveket. Vagy csak az oroszok élvezik. Olyan elmegy kategóriás volt, éjszaka, mikor nem tud aludni az ember (pedig kimerült), tökéletes. Meg persze itt is meg kell lenni a hepinek, ha nem is olyan teljes, mint elsőre gondolná az ember.

Ditke22>!
Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

Hú, ez nekem nagyon orosz… És ez sajnos nem dicséret. Valamiért nem tudtam ezt a világot befogadni és értékelni.

Lahara IP>!
Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

Sok dologra nem emlékszem, de jó volt olvasni.

L_Timi12>!
Lev Kasszil: Az egyetlen szerep

Tudom, hogy ez egy gyerekeknek/tiniknek írt könyv, és nem lenne szabad, de én örülök hogy végre egy könyv nem happy end-el ér véget.Nyilván érződik rajta a sok év, nagyon más a stílus, de tetszett, érdekes volt egy kicsit ebben a világban is „járni". Ha lesz rá lehetőségem , fogok még pöttyös könyveket olvasni:)

Morn>!

Szerintünk az egész életet méltóképp, értelmesen kell leélni, és minden percben készen állni arra, hogy szükség esetén odaadjuk mindenünket, a legutolsót is, és újra kezdjünk mindent!

Tizenhatodik fejezet - A nagy oppozíció

Morn>!

Nem sikerült az életem. Ezt ma már végérvényesen megállapíthatom. Ma lettem tizenhárom éves.

Morn>!

Van egy ostoba, ocsmány elmélet, amely szerint minden embernek megvan „a maga nagy pillanata az életben”, hogy hajszolni kell a szerencséjét, a siker pillanatát, nem szabad elszalasztani az esélyt. Ez a kispolgárok, a nyárspolgárok körében a legelterjedtebb erkölcsi felfogás. Nálunk is akadnak ilyen emberek. Üstökön ragadják a véletlen szerencsét, és azontúl egész életükben iparkodnak megtartani. És ha nem sikerül, akkor már úgy érzik, hogy teljesen kimerültek. Semmi más nem telik tőlük. Ezek szánalmas emberek, a nagy pillanat, az egyetlen alkalom lovagjai.

Tizenötödik fejezet - A "Flammarion" fedélzetén

Peorth P>!

Tehát, ez a legeslegfontosabb – az egészség. Bármilyen bánat, veszély, baj elől ki lehet térni. De a fájdalom benned van. Ez te magad vagy. S ez igen félelmetes.

Tizenhatodik fejezet - A nagy oppozíció

Anymosus>!

Milyen az orrod – ez se nem oszt, se nem szoroz. A lelked legyen nemes, meg a fejed tiszta, s helyén a szíved.

Anymosus>!

… Alekszandr Dmitrijevics valamit felbolygatott bennem. Kiderült, hogy az életben sok igen érdekes dolog van, amiről nekem fogalmam sem volt. Sokat akartam tudni, tenni valamit. Ez volt a lényeg. … most már hittem magamban, s észrevettem, hogy én is érek valamit, és ugyanúgy megállhatom a helyem az életben, mint a többiek.

Britta89>!

Beszéljünk őszintén. Maga már nagy lány. Hát miféle csillag maga? Legjobb esetben bolygó. Emlékszik, amikor a vidéki felvételeink alkalmával előadásokat tartottam maguknak? A bolygó saját maga nem ragyog, de ha megfelelő rendszerbe kerül – felcsillan, és szép, egyenletes, becsületes fénnyel ég. Most azonban tanulnia kell, saját kezével kikaparnia a forró parazsat – hogy azután melengesse, és beragyogja, azt az ügyet, amelyet nem a véletlen szült, hanem a legfontosabb lesz a maga életében. Érti ezt?