Monszun (John C. Lendvay 8.) 127 csillagozás

Leslie L. Lawrence: Monszun Leslie L. Lawrence: Monszun

Vigasztalanul zuhog a monszuneső az Aranyháromszögben. Fogságba esett turistákat kísér Kumbhakarna, a környék rablóvezére, hogy váltságdíjat csikarjon ki értük. A turisták között van John C. Lendvay is, Leslie L. Lawrence későbbi kriminalisztikatanára. Hirtelen fordul a kocka: az üldözőkből üldözöttek lesznek. Miközben megállás nélkül zuhog az eső, s a Mekong hullámait vörösre festi a vér…

Eredeti megjelenés éve: 1996

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Leslie L. Lawrence életműsorozat Gesta, Studium Plusz

Gesta, Budapest, 2010
Gesta, Budapest, 1996

Leslie L. Lawrence: Monszun

Egy középszerű Lendvay-történet, ami ígéretesen indul: magánnyomozónknak szépségkirálynőket és örökösnőket kell elkísérnie egy nyereményútra, és hát ezek a naiv hölgyek milyen más úticélt is választhatnának, mint az ópiumtermesztőkkel, helyi törzsekkel és emberrablókkal teli thaiföldi Aranyháromszöget? Az már csak hab a tortán, hogy az egyik lány folyton kidobálja a ruháit, mert meggyőződése szerint egy képzeletbeli illető mérgezi őket, egy másik pedig hullát talál a szekrényében, amit a szervezők mindenáron igyekeznek eltussolni a későbbi repülőúton talált halottakkal egyetemben. Végül az Aranyháromszögben egy hisztis bandavezér karmai közé kerülnek, és épp elég nehéz lenne túlélni a folyamatos esőzések és megáradt folyók miatt átjárhatatlan dzsungelt akkor is, ha közben még nem kéne amiatt is aggódni, hogy valaki módszeresen irtja őket.
Egy darabig kifejezetten jól esett olvasni, volt benne némi humor is, de sajnos nem elég, és aztán annyira túlnyújtottá vált az egész, hogy már a végére csak fárasztott Kumbakharna hisztije meg a többi. Hogy a nagymenő helyi emberrabló már kb toporzékoljon, hogy a túszai nem akarnak viselkedni…. hát na. Lendvay meg csak díszlet volt végig, szinte semmire sem jött rá magától, vagy csak későn, a rosszak maguk mesélték el életük történetét, ami szintén túl sok volt, pl. minek mutatta be Kumbakharna az összes emberét, azt nem értettem. A hangulatteremtés nem volt rossz, abszolút átjött milyen az élet ott a monszun idején és illett a történethez ez a folyamatosan zuhogó eső miatti baljósság. Az elázott rizsföldek, hogy nem látni, merre megy az út, hogy pálmalevélből építenek maguknak tetőt a fejük fölé. Jó mesélő LLL, csak néha túltolja a mesélést és már vontatottá válik. Ami pedig teljesen kiakasztott, azok a patkányok. Látom, a régi borítón ott is vannak, de senki ne gondolja, hogy szeretné tudni, miért. Pfuj! Nem tudom, az miért kellett bele. Ez már nekem túl undorító. Legszívesebben rádobnám a horror címkét, de tudom, az én ingerküszöböm túl alacsony.
Na mindegy, jó véres krimi volt ez, viszonylag korrekt sztorival. Bírtam a kisfiút is, szegény azért nem tudom, mennyi terápiával tudott túllépni a történteken. Végig agyaltam, hogy olvastam-e ezt már, mert helyenként ismerős volt, és pl a Denevér kiléte kezdettől fogva egyértelmű volt, mindenesetre nem lesz a kedvenc Lendvay-sztorim. Az még mindig a Hannahanna méhei. Ja, azon jót nevettem, mikor beszóltak Lendvaynak, hogy meg kéne tanulnia rendes csomót kötni, mert a Hannahannában pont a hettita csomók szakértőjének adja el magát. :D
off

Gaby_Roney IP>!
Leslie L. Lawrence: Monszun

Megint csodálatos leírásokat kaptunk, egy fantasztikus történetbe olvasztva. A cselekményszál nagyon tetszett, de a karakterek most nem igazán lettek a kedvenceim. Mindezek ellenére nagyon jól voltak keverve azok a bizonyos lapok. Sok esetben megálltam és elgondolkodtam, hogy akkor most ki, kivel és milyen kapcsolatban van? Izgalmas volt a történetvezetés, nagyon vissza kellett fognom magam, hogy olykor-olykor ne lapozzak előre. Fantasztikus és csodálatos helyismereteket kaphattunk ismét. :)

Paulina_Sándorné P>!
Leslie L. Lawrence: Monszun

Jól indult, érdekesnek ígérkezett, már csak a helyszín miatt is. A lányok engem már alapból idegesítettek, nem voltak szimpatikusak. Janice a Linda nevű barátnőjével, aki folyton „mérgezi”, nem tudtam komolyan venni, vicces volt. A legjobban Mike-ot bírtam, cuki egy kisfiú. Az Aranyháromszög gyönyörű hely lehet. Izgalmas volt figyelni, hogy ki kivel van, mibe másznak bele. Néha nagyon kellett figyelni, hogy ne veszítsem el a fonalat. Valahol tudható volt, hogy mi a mozgatórugó. Remélem Mike lelkileg nem nagyon sérült. Azért ott az elöntött rizsföldön, a különféle csúszómászók között én nem biztos, hogy úszkáltam volna. Nekem az nagyon félelmetes volt.

Búza_Mihály>!
Leslie L. Lawrence: Monszun

Egy kihívás miatt vettem újra kezembe. Rendesen elvagyok maradva az író könyveivel pedig a kedvenceim között szerepel. Igazi élet-halál harcról szól a történet. Hullanak is a szereplők rendesen… A könyv külőnlegessége számomra a helyszínben rejlik. Egy mondattal. Remek „utazás” volt.

Gesta, Budapest, 1996
VERDI>!

Ez a story nagyon jó.
Pörög az egész és csak esik az eső.

XX73>!
Leslie L. Lawrence: Monszun

Korrekt kis LLL-könyv, jól felépített történettel és elvarrt szálakkal. Azt nem mondanám, hogy lerágtam a körmeimet izgalmamban. (Ellenben túl nagy logikai bukfenc sem fordult elő a könyvben.) Tetszett a kisfiús-szál (egy időben ez a kalandfilmek és -regények kötelező eleme volt. De úgy egyébként is volt benne több BS&TH kalandfilm-áthallás.) Izgalmasak voltak a válogatott gyilkolászós praktikák.

off

Llorente>!
Leslie L. Lawrence: Monszun

Eddig jobban szerettem a Lendvay főszereplős könyveket mint Leslie hőstetjeit, most viszont úgy éreztem mintha a két karakter majdnem ugyanolyan lenne, nem éreztem most annyira John egyéni stílusát, és az is igaz, hogy most John látogatott meg valamilyen kolostort. Az eleje szerintem elég gyengén kezdődik, Johnak el kell kísérni pár szépségkirálynőt és fitneszmodellt egy ázsiai kirándulásra, viszont a hullák száma csak szaporodik. És a hölgyek annyira felejthetőek voltak az elején, hogy nagyon sok idő kellett mire a névhez tudtam valamit kapcsolni, csak az égett képő nő nevében voltam biztos, a többi csak úgy volt, semmi egyéniséggel. Aztán kiderül, hogy ez még sem egy könnyed kirándulás lesz, és egyre több a rejtély minden körül. Aztán persze minden kérdésre választ kapunk a megszokott módon. Az utolsó 50 oldalt el sem kellett volna olvasnom, annyira sablonos volt az egész, hogy már meg sem lepődtem a befejezésen, olyan volt mint egy szokásos Leslie történet vége. A kilenc éves kisfiú, Mike egy szimpatikus karakter volt, viszont annyi hullát látott, hogy a valóéletben biztos egy darabig pszichológushoz kéne járnia. Azt mondanám, hogy ha hamarabb lett volna vége, és nem a szokásos sablonos befejezés van akkor jobb történet is lehetett volna, mert voltak benne jó fordulatok, így viszont csak egy hosszú és a szokásos L.L.L. regény a végeredmény.

Mándi_Ádám>!
Leslie L. Lawrence: Monszun

Régóta vagyok nagy LLL rajongó, szinte Laci bácsi könyvein nőttem fel, és így nagy hiányosságom, hogy ezt a könyvét még csak most tudtam elolvasni. És milyen könyv volt! :O A szerző legtöbb művének elolvasása után is azt kell mondjam, a Monszun helye a legjobbak között van, lapjain egy feszült, végig pörgős cselekmény bontakozott ki, amelynek Thaiföld a folyamatosan zuhogó monszunesőjével egy zseniális, igen egyedi helyszínként szolgált. Az eső és a sok víz a remek leírások köszönhetően tényleg fullasztóan nyomasztóvá tette a könyvet, ahogy a folyamatos pára és rossz látásviszonyok is szimbolikusan kifejezték azt a ködös szituációt is, amelyben Lendvay találta magát, egy életveszélyes kalandban, ahol senki sem az volt, akinek látszott. Külön tetszett, hogy Lendvay karaktere talán ebben a könyvben volt eddig a legszerethetőbb, valamint a szépségkirálynők is kivételesen egyedi szereplők voltak a tipikus LLL-figurákhoz képest, sőt minden szereplőt sikerült most szerethetővé tennie az írónak. Maga a cselekmény is kissé rendhagyó volt, a szokványos krimi helyett egy sokkal pörgősebb, brutálisabb élet-halál játszmát láthattunk, amely számos igen emlékezetes jelenetet szült.
Röviden összefoglalva a Monszun tehát egy kissé rendhagyó, de pont ezért kiváló regény a szerző tollából :-)

szdius84>!
Leslie L. Lawrence: Monszun

Ez megint csak egy olyan könyv volt, ahol alig vártam, hogy a végére érjek. Sajnos ennek ellenére elég lassan haladtam vele. Olyan csiki-csuki történet volt, ahol alig történik valami, viszont rengeteg a töltelékszöveg. Bár van benne rejtély, aminek a megoldása a végére marad, most mégis nagyon sok minden kiderül menet közben.
Gyilkosságból nincs hiány, elkövetési módszer is van benne sokfajta. Egyedül Mike karaktere zavart egy kicsit, spoiler
Amúgy pedig egy Indiana Jonesra hasonlító történetet kaptam.

Dün P>!

Burmában azt mondják az olyanra, aki ha szeretettel is, de akadályozza valakinek a dolgát, hogy szeg a meztelen talpa alatt.

Zyta88>!

– Nem bánom, vigye csak, de ha panaszkodsz nekem odafent a gépen…
– Hurrá! – ordította ég felé nyújtott karral Mike Watherspoon. – Ígérem, hogy nem fogok panaszkodni. Akárhány nénit nyírjanak is ki a közelünkben.
Ezt azért talán mégsem kellett volna mondania.

Dün P>!

– Nem is tudtam, hogy maga buddhista.
Az emberhegy rosszallóan pillantott rám.
– Nem is vagyok az.
– Akkor miért imádkozik hozzá?
Kumbhakarna megvonta a vállát.
– Jobb egy feleslegesen elmondott ima, mint egy, amelyet nem mondtunk el, és később számon kérik rajtunk.

Zyta88>!

Kumbhakarna komor képpel bámult rám, mint szakács az engedetlen nokedlira, amely sehogy sem akar megfőni.

Zyta88>!

Egészen addig futottam, amíg neki nem szálltam egy harangnak. Apró harangocska volt, majdhogynem csengettyű nagyságú, ráadásul épp fejmagasságban függött egy farúdon.
Életemben nem harangoztam még a fejemmel, s nyomban el is határoztam, nem is fogok többé.

Zyta88>!

– Ne aggódjék, Mr. Lendvay, rendben lesz minden. Nem is sejti, hány ember foglalkozik azzal, hogy zavartalanná tegye az önök kis kirándulását. Ne feledje, minden bokor mögött ott leselkedik valaki, aki önöket figyeli.
Éppen ettől féltem.

– Feleslegesen erőlködsz, Mike. Reggelire nincs puding. […]
Mrs. Wednesday és Mike Watherspoon egymással szemben ültek, arcukon a komoly alkudozások megfeszített izgalmával. Utoljára a közel-keleti béketárgyalások delegátusainak képén láttam hasonlóan elszánt akaratot tükröződni.

Kumbhakarna lebernyege alá nyúlt, és összetekert ragasztószalagot húzott elő.
– Bizonyára láttak már ilyet. Csoda kényelmetlen, ha valakinek a képére nyomják. Arról már nem is beszélve, ha később letépik róla. Takarítsuk meg egymásnak a kellemetlenségeket. Miss Fliege?
– Mit akar? – kérdezte mogorván Vinnie.
– Amint láttam, ön az ablakot verte.
– És?
– Utálom, ha az ablakot verik. Nálam csak a Mikulás verheti az ablakot, vagy ha Amerikában járok Halloweenkor, akkor a töklámpást cipelő kölykök…

1996., Gesta Könyvkiadó, 180. oldal

Leslie L. Lawrence: Mau-mau A McIntire-gyilkosságok