Lépések 3 csillagozás

egyfelvonásosok
Lépések

„Dél-Svédországban ​egy vidéki templomban, éppen a pitvartól jobbra, egy fafestményen láttam meg darabunk témáját. A XIII. századi képet a vidéken pusztító pestis ihlette… A darab azt a történetet meséli el, mely a templompitvar kis ablakainál kezdődik, ott, ahol a nap fénnyel árasztja el a zöldellő tájat, és négy méterrel arrébb, a sötét sarokban fejeződik be, ott, ahol a végső események a sápadt és esős hajnalon végbemennek" – írja egyetlen drámája, a Fafestmény elején Ingmar Bergman, aki ebben a művében is fontos lét- és erkölcsi kérdésekkel szembesít bennünket.
A kötet kortárs drámaírók új utakat kereső, de jelen világunkat visszatükröző műveit tartalmazza. A Lépések, Samuel Beckett címadó darabja egymással különös kapcsolatban élő anya és leánya drámája. Az abszurd dráma másik klasszikusa, Slawomir Mroźek híres novellája, a Zuhanás közben bizarr, kozmikus látomása szcenikai bravúrra is alkalmat adó színpadi játékként olvasható. A kötetet Gaál Erzsébet női élethelyzetekre… (tovább)

A művek szerzői: Ingmar Bergman, Samuel Beckett, Lanford Wilson, Gaál Erzsébet, Sławomir Mrożek

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Színjátszók Kiskönyvtára Múzsák, Népművelési Propaganda Iroda

Múzsák, Budapest, 1990
96 oldal · ISBN: 9635643659 · Fordította: Lakos Anna, Csillag Veronika, Dobrás Zsófia

danaida>!
Lépések

Lépések egyfelvonásosok

Eredetileg Bergman miatt olvastam, ő nem is okozott csalódást, aki szereti A hetedik pecsétet, annak a Fafestmény is tetszeni fog.
A címadó Beckett meglehetősen (jó értelemben/ ahogy az Beckett-től megszokhattuk) fura, godot-i mélységek, bőven ad töprengenivalót.
Lanford Wilson: némi brecht-i utóízt érzek ez nem valami szitokszó, bár Brecht-től természetesen minőségileg meglehetősen messze van (valószínűleg ennek köszönhetően „élvezhetőbb” is)
Mrozek: hát az fantasztikus! és én egész eddig abban voltam, hogy M. nem az én emberem.. talán ez a legjobb egyfelvonásos a kötetben na jó, a Bergman mellett Gaál Erzsébet: egy rahedli nő szöszörög a színpadon, meglehetősen cél nélküli és nagyon mesterkélt, pedig a felütés jónak tűnt valószínűleg csak némi alkohol társaságában bírnám színházban végigülni