Mint ​a bagoly nappal 3 csillagozás

Leonardo Sciascia: Mint a bagoly nappal

„Ebben a pillanatban két lövés csattant: a sötét ruhás férfi, akinek már-már sikerült a lépcsőre felugrania, most egy pillanatra megmerevedett a levegőben, mintha egy láthatatlan kéz tartaná a hajánál fogva, aztán előbb az aktatáskája esett a földre, majd ő maga is lassan a táskára rogyott.” – Ebből a drámai jelenetből bomlik ki Leonardo Sciascia izgalmas regénye. Ki volt Salvatore Colasberna gyilkosa, miért kellett a „Szent Család” kőművesszövetkezet elnökének meghalnia, s miért gyilkolnak meg titokzatos kezek még két embert? Egy kopó makacs dühével keresi a választ a regény hőse, az igazság megszállottja, Bellodi százados. S nem egyetlen gyilkossal, hanem a maffiával találja magát szemben – mert erről a félelmetes gengszterszervezetről szól az olasz író izgalmas regénye, amely nem egyszerű bűnügyi krónika, hiteles rajza is egy különös, zárt, középkorias világnak: Szicíliának.

Eredeti mű: Leonardo Sciascia: Il giorno della civetta

Eredeti megjelenés éve: 1961

Európa, Budapest, 1963
132 oldal · Fordította: Székely Sándor

Olaszország · Szicília

Leonardo Sciascia: Mint a bagoly nappal

Nagyon tömör, és részben ezért zseniális mű arról, miként is működik a szicíliai maffia, és hogyan viszonyul hozzá a társadalom, az igazságszolgáltatás, valamint – és talán éppen ez a legfontosabb – miként lehetetleníti el a maffia megfékezését a politikai elit. A maffia tettenérhetőségének egyetlen valódi módja a pénz mozgásának nyomon követése, erre jött rá Sciascia már 1960-ban, s ezt használták Giovanni Falcone és Paolo Borsellino a Maxiprocesso nevű maffiaperben az 1986-tól 1992-ig, a vizsgálóbírók erőszakos haláláig.

Székely Sándor fordítása is remek.

Európa, Budapest, 1963
132 oldal · Fordította: Székely Sándor

Aurore

– Talán egész Olaszország Szicíliává változik… Furcsa gondolatom támadt, ahogy az újságokban ennek a területi kormánynak a botrányairól olvastam: a tudósok azt mondják, hogy a pálmahatár, vagyis az az éghajlat, amely kedvező a pálmák számára, egyre feljebb nyomul, észak felé, évenként azt hiszem, ötszáz méterrel… A pálmahatár… Én viszont azt mondom, hogy az erős kávé határa, a tömény kávé határa… És egyre emelkedik, mint a hőmérő higanyszála, a pálmahatár, az erős kávé, a botrányok határa, egyre feljebb, egész Olaszországban, már Róma fölött van…

125-126. oldal (Európa, 1963)

Kapcsolódó szócikkek: kávé · Olaszország · Szicília
Aurore

[…] kiszaladt a száján, és a szavak nem kutyák, nem lehet őket visszafüttyenteni.

111. oldal (Európa, 1963)

Aurore

„Egy ezred csendőr kellene ide” [t.i. az országgyűlésbe] – gondolta a két néző. Életükben először ismerték el, hogy a csendőrség jó lehet valamire.

121. oldal (Európa, 1963)

Aurore

„Bocsásson meg nekem, hogy ilyen hosszúra nyúlt ez a levél – írta a nagy tizennyolcadik század egyik francia írója (vagy írónője) –, de nem volt időm, hogy rövidebbre fogjam”. Én viszont – mert ez a megjegyezés az elbeszélésre is érvényes – nem mondhatom, hogy nem volt időm: egy egész évet fordítottam rá, egyik nyártól a másikig, hogy rövidebbre fogjam ezt az elbeszélést.

130. oldal (Európa, 1963)

Aurore

Most elmondom neked, milyen a született zsaru. Megérkezik egy községbe, barátkozni kezdesz vele, szívességeket teszel neki, legjobb oldaladat mutatod neki, hát még ha felesége is van, elviszed a feleségedet látogatóba, az asszonyok összebarátkoznak, ti is barátok lesztek, mindenki lát titeket együtt, és azt gondolják, hogy fene nagy a barátság. Te meg azzal áltatod magad, hogy kedves fickónak tart, igazi barátsággal, jóindulattal viseltetik irántad. Pedig az ő szemében te mindig csak olyan leszel, amilyennek az irodájában őrzött papírok lefestenek. És ha volt valami kis büntetésed, akkor az ő szemében minden pillanatban, még ha feketét isztok is a szalonban, te büntetett előéletű vagy. És ha történetesen elkövetsz valami tiltott dolgot, valami csekélységet, ha csak ketten vagytok is ott, és még a jóisten se lát titeket, úgy kirója rád a büntetést, mint a pinty. Hát még ha valami súlyosabbat követsz el!

51-52. oldal (Európa, 1963)

sophie P

Mert Olaszországban, mint tudjuk. nem szabad tréfálni sem istennel, sem emberrel, hát ha még ha nem is tréfálni akarunk, hanem komolyan vesszük a dolgokat.

131. oldal (Utószó)

Aurore

Az asszony kiugrott az ágyból, meztelen volt, gyönyörű: egy híres filmsztár példájára éjszaka csak néhány csepp Chanel N°5 volt a testén, hogy ezzel ébresztgesse őkegyelmessége érzékeit, és elaltassa azt a bürokratikus elmét, amely a salói köztársaság idején képességei legjavát nyújtotta. Egy pehelypaplanba és megvetésbe burkolózva, az asszony kiment. Őkegyelmessége szorongó tekintettel követte.

89. oldal (Európa, 1963)

Aurore

Most még le kell csillapítania az asszonyt, és az éppoly nehezen megoldható feladat, mint amilyenekkel hivatalában kell megbirkóznia.

90. oldal (Európa, 1963)

sophie P

Nem természetes dolog az, hogy oltalmat kérünk azoktól, akik sosem alszanak?