Leonardo ​da Vinci válogatott írásai 13 csillagozás

Ízelítő a polihisztor életművéből
Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai

Leonardo, a polihisztor óriási hagyatékában filozófiai, művészeti és természettudományos tárgyú írások egyaránt szerepelnek. Jelen kiadás megpróbálkozik azzal, hogy új fordításban, arányos és teljes képet adjon a művészóriás munkásságáról, és csaknem negyven témakörben mutassa be a reneszánsz természetszemlélet teljességét. Az idézetekhez fűzött jegyzetek arra törekszenek, hogy megadják Leonardo szavainak mai értelmezését, és hogy jelezzék a különbséget a két kor gondolkodásmódja között.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Principia Philosophiae Naturalis Typotex

Typotex, Budapest, 2010
232 oldal · ISBN: 9789632792491 · Fordította: Krivácsi Anikó

Leon Battista Alberti

dokijano>!
Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai

Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai Ízelítő a polihisztor életművéből

A három csillag természetesen nem a szerzőnek szól, hanem annak, aki kötetbe rendezte ezeket az írásokat. Addig rendben van, hogy legalább téma szerint külön fejezetekbe sorolta az egyes írásokat, de az nem nyerte el a tetszésemet, hogy a fejezeteken belül sokszor csak 1-2 sorból állnak az „írások”. Olyan, mintha a hosszabb lélegzetű írásait összefésülték volna a tudós elme ötletgyűjteményéből vett gondolatcsírákkal. Ráadásul emiatt szinte szó szerinti ismétlések is előfordultak több helyen.
    Nem mondom, a nyelvezete sem túl könnyű. Majnem abba is hagytam az első két fejezet után, de aztán erőt vettem magamon, és végig olvastam. Érdekes volt látni (olvasni) egy 500+ évvel ezelőtt élt igazi polihisztor zseniális meglátásait.
    Sok témában már-már szinte meghökkentően apró részletekbe bocsátkozott. Ezekből egyértelműen kiderül, hogy nem csak úgy bele-belekapott az általa művelt szakterületekbe, hanem igenis fárasztó és részletekbe menő kísérleteket és megfigyeléseket, számításokat végzett.

n P>!
Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai

Egy beteg ember már halálán volt, amikor kopogást hallott az ajtaján. Megkérdezte egyik szolgáját, ki veri a kijáratot, a szolga pedig azt felelte, hogy egy nő, akinek a neve „Jóságos Hölgy”. Erre a beteg az égre emelte kezeit, fennhangon hálát adott Istennek, majd utasította a szolgákat, hogy gyorsan engedjék be a jövevényt, hadd lásson még halála előtt egy nőt, aki jóságos, hiszen életében egyetlen egyet sem láthatott.

(nem, nem csak ez maradt meg bennem a könyvből… :) )

Érdemes saját példányt szerezni, mert többször olvasandó.
Például a matekos részt – még többedszerre sem biztos, hogy értettem.

Ő viszont mindenhez értett.

A könyvet a Tipotex jóvoltából olvashattam.

Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai

Én kis semmi, tudatlan… súlyosan ráébredtem.
Polihisztor. Festő, tudós, matematikus, hadmérnök, feltaláló, anatómus, szobrász, építész, zeneszerző, költő, író. Őrület, micsoda megfigyelő volt, le vagyok nyűgözve…
Volt amit újra és újra, újra, még egyszer, aztán még egy nekifutás, mert hát na, én nem vagyok zseni, nem vagyok hidraulika és hadtudomány szakértő sem. Mindenesetre lenyűgöző könyvecske!

Sceurpien I>!
Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai

Sosem olvastam da Vinci regényt, vagy értekezést ezelőtt, és nem is nagyon vannak átlagemberek számára hozzáférhető változatok, így ez a kötet több, mint hiánypótló, mert mindenkinek a kezébe adja azt, hogy mire is volt képes ez a polihisztor.

Csisza>!
Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai

„A művek lerövidítői jogtalanságot követnek el a megismeréssel és a szeretettel szemben, hiszen bármely dolog iránti szeretet a dolog megismerésének gyermeke, s a szeretet annál forróbb, minél biztosabb a megismerés; ennek bizonyossága mindazon részek teljes megismeréséből fakad, amelyek egyesítve egymással a szeretni való dolgok egészéhez tartoznak."

Kérem szépen ha már ez bele lett téve a minimum, hogy szépen kérek egy teljes kiadást. Majd én kiválogatom a nekem tudást adó sorokat a mestertől. Majd én kiírogatom a nekem tetsző sorokat. Majd én megértem amit meg kell értenem…vagy nem. Az se baj ha nem bírom el a könyvet akkora lesz. És ez igaz minden filozófus „válogatott írásaira".

Természetesen maga a könyv tele van okos gondolatokkal. De a mester munkásságához képest ez elég kicsi facsemete a nagy tölgyhöz képest.

thuki>!
Leonardo da Vinci: Leonardo da Vinci válogatott írásai

Örülök, hogy ezt elolvastam, igazán inspiráló (és kissé ijesztő is) volt, hogy az eltelt 500 év ellenére mennyire fölöttem állt a jó öreg Leonardo tudás tekintetében.
Az pedig különösen tetszett, hogy nemcsak tudományos téren olvashattunk da Vinci gondolatait, hanem a mondásait, rövid történeteit is.
Többször is olvasnom kell majd ezt a könyvet.

fülcimpa>!

Rosszul teszed, ha dicsérsz olyan dolgot, amit nem értesz igazán, de még rosszabbul azt, hogyha szidod.

Bőkezűség
A sasról azt mondják, bármekkora éhség gyötri is, mindig hagy zsákmányából a körülötte repkedő madaraknak, amelyek nem tudnak maguknak élelmet szerezni, ezért kénytelenek a sast kísérni, mert általa jutnak táplálékhoz.

aled>!

Aki egy nap alatt akar meggazdagodni, azt egy éven belül felakasztják.

aled>!

A halott dolgokban érzékek nélküli élet marad…

fülcimpa>!

Történt egyszer, hogy egy nőnek mosás közben a nagy hidegtől egészen kivörösödtek a lábai.
Egy barát, aki éppen arra járt, nagyon elcsodálkozott ezen, és megkérdezte a nőtől, mi okozza ezt a nagy vörösséget, mire az rögtön azt felelte, hogy a tűz az oka, amely ereiben lobog. Akkor a pap megfogta azt a bizonyos testrészét, amely miatt barátnak állt, nem pedig apácának, közelebb húzódott a nőhöz, és halk, alázatos hangon azt a szívességet kérte tőle, hogy hadd gyújtsa meg a tűznél gyertyáját.

fülcimpa>!

Aki helyesen jár, ritkán esik el.

aled>!

(Anaxagorasz) Minden mindenből ered, és minden mindenné válik, minden mindenbe visszatér, mert ami az elemekben van, az az elemekből keletkezett…

fülcimpa>!

Attól kérj tanácsot, aki a maga ügyeiben is helyesen jár el.

fülcimpa>!

Amikor nagyszombat lévén a pap a parókiára menet szokás szerint szenteltvízzel hintette meg a házakat, egy festő műtermébe is betért, és a festményekre is szórt néhány csepp vizet. Erre a festő mérgesen megfordult,és megkérdezte a paptól, miért fröcskölte le a festményeit. A pap azt felelte, hogy azért, mert így szokás, és kötelessége így cselekedni, és hogy ő jót cselekedett, és jótett helyébe jót, sőt, jobbat várhatunk, és az Úr azt ígérte, hogy minden jócselekedetünk, amelyet itt a földön viszünk végbe, odafönt százszorosan térül majd meg. Erre a festő megvárta, amíg a pap kimegy, felment az ablakhoz, és egy jó nagy vödör vizet öntött rá, ezt kiabálva: 'Íme, itt a százszoros jutalom, amelyet odaföntről vársz jótettedért cserébe, hogy a szenteltvízzel félig tönkretetted a képeimet!"

aled>!

A víz lehullik, a föld pedig beissza, mivel szüksége van nedvességre; a nap pedig nem szükségből szárítja fel, hanem mert képes rá.