Részeg ​bolyongás 14 csillagozás

Hogyan irányítja a véletlen az életünket
Leonard Mlodinow: Részeg bolyongás

Sokan ​nem hiszünk benne, pedig így van: a véletlen óriási mértékben befolyásolja mindennapi életünket. Ennek következtében az életben elért sikereket vagy elszenvedett kudarcokat gyakran egyértelmű és nyilvánvaló okoknak tulajdonítjuk, holott azokat valójában alapvetően a véletlennek köszönhetjük. Kedvenc sportolónk vagy a legtöbbet szidott politikus tündöklése és bukása – valójában mindannyiunk egész sorsa – legalább annyira tükrözi a véletlen, mint az előzetes tervezés és az eredendő adottságok hatását. Megdöbbentő lehet, amikor felismerjük: kétszer akkora annak a valószínűsége, hogy úton a lottózóba autóbalesetben veszítjük az életünket, mint annak, hogy a megvásárolt szelvénnyel megnyerjük a főnyereményt. Mlodinow szemléletesen mutatja be, hogy az iskolai osztályzatok, a politikai közvélemény-kutatások és életünk sok más ítélete sokkal kevésbé megbízható, mint azt hisszük. Miközben rámutat a valószínűség igazi természetére és feltárja azokat a pszichológiai illúziókat, amelyek… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord

Akkord, 2012
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632520698 · Fordította: Both Előd

Galileo Galilei

frankysilver P>!

Leonard Mlodinow: Részeg bolyongás Hogyan irányítja a véletlen az életünket

Ez valami elképesztő. Soha nem olvastam még ennyire olvasmányos leírást egy matematikai fogalomkörről. Súlyos megdöbbenéseim sorozata nyilván abból adódik, hogy teljesen kezdő vagyok a valószínűségszámítás témakörében. Nagyon tetszik az író stílusa, főként az, hogy megfelelő odafigyeléssel építette fel és tette érthetővé laikusok számára ezt az érdekes, de olykor nehezen érthető témakört.
Folyamatosan rácsodálkozom, miközben olvasom a könyvet, hogy értékítéletünk milyen gyakran hibás az életben. Milyen sokszor fordul elő, hogy valaminek az esélyét eltúlozzuk vagy éppen alábecsüljük, holott nem kerülne túl sok energiába alaposabban megvizsgálni, hogy ténylegesen mekkora a valószínűsége egy esemény bekövetkeztének.
Azt hiszem, kijelenthetem, hogy soha többet nem tudok úgy nézni az életem eseményeire és a világra, mint eddig.

bodr>!

Leonard Mlodinow: Részeg bolyongás Hogyan irányítja a véletlen az életünket

Eléggé lecsökkentette az élvezeti faktorát, hogy a könyv java része nem mondott számomra semmi újat, mert – mint időközben ráeszméltem – az elméleti statisztikában és a valószínűségszámításban és a véletlen fogalmában is egész otthonosan mozgok (mondjuk ez utóbbi nem kellett volna hogy meglepjen, lévén véletlen számok humán generálásának deficitjeiről írtam szakdolgozatot pár éve), de ha objektív próbálok lenni, ez egy kifejezetten szórakoztató könyv, sok történeti szállal összefűzve az egyes témákat, amik oldják és színesítik is a szárazabb, ámde lényegi részeket.

Két gondolat tetszett különösen: (1) a véletlen gyakoriság alapú és szubjektív definíciójának szembeállítása egy dobókocka példáján keresztül; (2) a múlt és a jövő aszimmetriájának szemléltetése egy pohár vízbe cseppentett festékmolekula útjának követésével.

pulse>!

Leonard Mlodinow: Részeg bolyongás Hogyan irányítja a véletlen az életünket

Tetszett, nem véletlenül :)

tetsuo>!

Leonard Mlodinow: Részeg bolyongás Hogyan irányítja a véletlen az életünket

Sok könyvre mondják, ha elolvasod, megváltoztatja a gondolkodásmódodat, onnantól másképp látod majd a világot, de ez tényleg ilyen.

Video>!

Leonard Mlodinow: Részeg bolyongás Hogyan irányítja a véletlen az életünket

Hasznos könyv volt, alakította a világnézetemet.

Dora P>!

A várható érték fontos fogalom, nemcsak a szerencsejátékban, hanem a döntéshozatalban is. Tulajdonképpen Pascal fogadalmát gyakran tekintik a játékelmélet matematikai megalapozásának, vagyis a játékokban alkalmazható optimális döntési stratégiák kvalitatív vizsgálatának. El kell ismernem, hogy ennek a gondolkodásmódnak a rabjává váltam, és néha kissé túl messzire megyek az alkalmazásában. „Mennyibe is kerül a parkolás?”, kérdezem a fiamtól. A jelzés szerint 25 centbe. Igen ám, de 20 esetből egyszer, amikor visszajövök az autómhoz, 40 dolláros büntetőcédulát találok a szélvédőn, tehát a parkolóórán látható 25 cent csak brutális csábítás, magyaráztam, hiszen a tényleges költségem 2,25 dollár.

Dora P>!

A rulettkerék puszta létezése ékesszóló bizonyíték arra, hogy nem léteznek valódi médiumok (legitimate psychics), mert ha például Monte-Carlóban 1 dollárt teszünk valamelyik rekeszre, és a golyó valóban ott ül meg, akkor a kaszinó (az 1 dolláros tétünkön felül) 35 dollár fizet nekünk. Ha valóban léteznének médiumok, akkor azok ott lennének az ilyen helyeken, hejehujázva és táncolva talicskaszám tolnák ki a megnyert készpénzt, nem pedig a világháló tevékenykednének, magukat Mindentudó és mindent látó Zeldának nevezve, és a (Google szerint) körülbelül 1,2 millió további internetes médiummal versengve nem próbálnának napi 24 órában ingyenes online szerelmi tanácsadást kínálni.

Dora P>!

Mindössze hét évvel Cardano halála után, 1583-ban érkezett el az a fordulópont, amelyet a tudományos forradalom kezdetének tartanak. Abban az évben a Pisai Egyetem egyik fiatal diákja a város katedrálisában üldögélt, és a legenda szerint, ahelyett, hogy a szertartásra figyelt volna, olyasvalamit bámult, amit sokkal izgalmasabbnak talált: a hatalmas, felfüggesztett csillár lengését. Időmérésre a saját pulzusát használva Galileo Galilei észrevette, hogy a csillár egy lengése mindig pontosan ugyanannyi ideig tart, függetlenül attól, hogy széles vagy szűk íven leng a lámpa. Ennek a megfigyelésnek az alapján felismerte azt a törvényszerűséget, hogy az inga egy lengéséhez szükséges időtartam független a lengés amplitúdójától. Galilei pontos és gyakorlatias mérést végzett, és bár a jelenség egyszerű volt, mégis a fizikai jelenség leírásának új megközelítését jelentette: azt a felismerést mely szerint a természettudomány lényege a tapasztalás és a kísérletezés – a természet működésének megfigyelése –, nem pedig az, amit az ösztöneink diktálnak, vagy az elménk vonzónak talál. És ami a legfontosabb, mindezt matematikai módszerekkel kell végrehajtani.

Kapcsolódó szócikkek: 1583 · Galileo Galilei