Feynman ​szivárványa 13 csillagozás

Leonard Mlodinow: Feynman szivárványa

LEONARD ​MLODINOW 1981-ben szerezte meg fizikusi doktorátusát a Berkeley Egyetemen, és azonnal a California Institute of Technology, a természettudományok híres fellegvára földszintjén találta magát, Richard Feynman és Murray Gell-Mann szomszédságában. Miután néhány hétig szorongva várta, hogy kiderüljön, valójában nem is őt akarták felvenni, és csak tévedésből került oda, úgy döntött, él a lehetőséggel, és megpróbálja attól az embertől megtudni, mi a dolga a tudományban és az életben, akinek a hatására fizikus lett. Így kezdődött beszélgetéssorozata Richard Feynmannal, amelyből ez a kötet íródott. A súlyos beteg, élete vége felé közeledő Feynman és a zöldfülű kezdő beszélgetéseiből – tudományról, kreativitásról, szerelemről, matematikáról, boldogságról, Istenről és a művészetekről – csak úgy süt az intellektuális hedonizmus. Feynman szerint csak azzal érdemes foglalkozni az életben, ami szórakoztató, és csak az szórakoztató, amire kíváncsiak vagyunk, csak azt érdemes csinálni,… (tovább)

Park, Budapest, 2004
194 oldal · ISBN: 963530627X · Fordította: Seres Iván

VeronikaNy>!
Leonard Mlodinow: Feynman szivárványa

Nem szoktam eldönteni előre, miről szól egy könyv, mire súlyoz, de azt hittem, ez a könyv Feynmanról szól. De nem.
Mlodinow a fizika phd-je után bekerül a Caltechre, ahol az irodája nagyon szerencsés helyen van, ahol a két Nobel-díjas fizikusé is, Murray és Feynman közelében. Mlodinow keresi a helyét a tudományban (nem találja meg, később a Start Trek forgatókönyvírója lesz) és a Caltechen, próbál kapcsolatokat építeni, mivel Feynman egyik könyve terelte őt a matematikától a fizika felé, így próbál minden alkalmat megragadni a beszélgetésre.
És a kvantumfizika, a fizikával foglalkozó kutatók többféle szemléletmódja is terítékre kerül, még filozófia oldaláról megközelítve is, voltak olyan bekezdések, amelyeknek többször is nekifutottam, mire egyszer megértettem.
Beszélget Feynmannal is, de más kutatókkal is, és a füvező, szemétszedő haverjával, Rayjel is, na meg leginkább saját magával.
Egy történet egy huszonéves fizikus kétségeiről, útkereséséről.

metahari >!
Leonard Mlodinow: Feynman szivárványa

A fizikus is ember. Még akkor is, ha nagy ember és híres. És végül van, aki érti… Olvasás után egy kicsit mi is érthetjük Feynmant és fizikáját.