A ​kedvenc játék 15 csillagozás

Leonard Cohen: A kedvenc játék

Leonard Cohen e fiatalkori, 1963-ban megjelent önéletrajzi ihletésű regényének főhőse, Lawrende Breavman, régi montreali zsidó család fia. A művészi ambíciókat dédelgető, de alapvetően a pillanatnak élő fiatalember megtagadja nagyiparos családját. A lírai regény filmszerűen, expresszionista erővel villantja fel élete meghatározó eseményeit, érzéseit: apja korai, alig felfogott halálát, anyja fojtogató szeretetét, amely végül elűzi otthonról, de örök bűntudatot hagy benne, és érzelmileg megkeményíti, ellentmondásos viszonyát Krantzcal, gyermekkori barátjával, akivel éjszakánként rock- és klasszikus zenére autóznak a kihalt országutakon és városokon át, valamint a hipnózissal és szexszel folytatott kísérleteit. A főhős bevallva vagy bevallatlan, „kedvenc játékát” űzi: nyomot szeretne hagyni a világban…

Eredeti cím: The Favourite Game

Eredeti megjelenés éve: 1963

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Ulpius klasszikusok Ulpius-ház

Ulpius-ház, Budapest, 2003
304 oldal · ISBN: 9639475319 · Fordította: Szűr-Szabó Katalin

henryhill>!
Leonard Cohen: A kedvenc játék

Különös stílus érvényesül a regényben, mondhatni experimentális és történetszerűtlenségének következetlenségével, pillanatképek túlexponálásával, az elbeszélésmód töredezettségével meglehetősen posztmodern műelmélet reprezentálója. Humoros, filozofikus és cinikus írás amely néhol kicsit túlcicomázza a lényegtelent, és igazából nem is akar szólni semmiről, a fiatalságon, kétkedésen, agnoszticizmuson kívül. Amíg olvasod mulattat és csodálkozol a lírai elbeszélésmódján, de valahogy ott az érzés hogy lehetett volna ez karakteresebb, jobb is.

kvzs P>!
Leonard Cohen: A kedvenc játék

Nem értem ezt a regényt (regény ez egyáltalán?). Jobban járt volna az egész történet, ha Cohen inkább dalban írja meg. Képek, benyomások, érzéstöredékek egymásutánja a könyv, amit láthatóbbá, érezhetőbbé tehetett volna a zene, a hang. Így csak a néha értem, de leginkább nem, és a hiányzik valami maradt… De az is lehet, hogy most nem vagyok hozzá eléggé zeneszerző :)
Köszönöm a könyvet @vargarockzsolt!

olvasóbarát>!
Leonard Cohen: A kedvenc játék

Ez az első kötet amit olvastam tőle, de úgy döntöttem inkább marad a zene. Énekesként nagyon kedvelem, de ez a regény számomra nem jelentett különösebben nagy élményt. Persze életrajzi és bemutatja a családot ahonnan érkezett, a lányokat, akiket szeretett, de mindez kevés ahhoz, hogy érdekfeszítő legyen a mű. Feledhető benyomást tett rám.

Leonard Cohen: A kedvenc játék

Jóvót. De azért lehetett volna húzni belőle. Cohen dalai láma ebből a szempontból jobbak. De regényként jó, hangulatos. De igazából semmi különös, csak a párbeszédekben vannak jó beszólások, de azokat meg kiidéztem.

Mustamakkara>!
Leonard Cohen: A kedvenc játék

Nem volt ez rossz, de annyira jó sem. Plusz felfedeztem benne egy pár félrefordítás-gyanús mondatot.

Frank_Waters I>!

A vers mocskos, véres, izzó dolog, amit először puszta kézzel kell megragadni.

III. rész - 11

Kapcsolódó szócikkek: vers
Frank_Waters I>!

A zsidó lányok semmivel sem szenvedélyesebbek, mint az adott gazdasági helyzetű goj lányok. A zsidó lányoknak nagyon rossz a lábuk. Ez természetesen általánosítás. Valójában az új amerikai zsidó nő már hosszú, karcsú lábbal születik.

II. rész - 2

Frank_Waters I>!

Semmi sem köti le annyira egy gyerek figyelmét, mint a kínzásról szőtt mese.

I. rész - 9

Miért volt kommunista?
Mert gitározott.

II. rész - 6

Frank_Waters I>!

Ügyesen és kétértelműen játszik a cigarettával.

II. rész - 6

Frank_Waters I>!

– A nőknek szokott viszonyuk lenni – mondta a férfi filozofikus szándék nélkül.
– Lefeküdtem egy férfival! – hitetlenkedett Shell.
– Tudom. – És lágyabban: – Ettől nem dől össze a világ.

III. rész - 10

Kapcsolódó szócikkek: nők
Frank_Waters I>!

– Szeretnék egy évig maradni – mondta a lány.
– Azt már házasságnak hívják.

II. rész - 9

Frank_Waters I>!

– Szeretlek – mondta egyszerűen a lány.
Itt várok.
– Nem kell semmit mondanod – mondta Tamara.
– Köszönöm – felelte Breavman.

II. rész - 9