A ​lehetetlen valóra vált 100 csillagozás

Egy fiú Schindler listáján
Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált

Még ​a legsötétebb időkben is – és főleg akkor – helye van az erőnek és a bátorságnak. Leon Leyson volt az egyik legfiatalabb, aki Oskar Schindler listájának köszönhetően élte túl a holokausztot. Leon Leyson (eredeti neve Leib Lejzon) csupán tízesztendős volt, amikor a nácik megszállták Lengyelországot, és családjával együtt be kellett költöznie a krakkói gettóba. Hihetetlen szerencsével, kitartással és ügyességgel Leyson túlélte a második világháborút, és elviselte az ördögien gonosz plaszówi lágerparancsnok, Amon Göth kegyetlenségét. Végül egy bátor és mindenre elszánt férfi, Oskar Schindler volt az, aki megmentette Leyson, valamint szülei és két testvére életét azzal, hogy az ő nevüket is felvette azoknak a munkásoknak a listájára, akiknek a gyárában kellett dolgozniuk. Ez a névsor vált Schindler-listájaként híressé.
Leon Leyson elbeszéléséből hiányzik a gyűlölet és a bosszúvágy. A visszaemlékezés tökéletesen megragadja annak a fiúnak az ártatlanságát, akinek hihetetlen… (tovább)

Eredeti mű: Leon Leyson: The Boy on the Wooden Box

Leon Leyson

Krakkó · Plaszów-kényszermunkatábor

_Eriii P

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

A történetet olvasva hiszem, hogy míg vannak és voltak olyan emberek mint Oskar Schindler, talán az emberiség megmenekül. Hűen tükrözi Leon Leyson, és én is teljesen igazat adok amikor azt mondta.. „Nem vagyok filozófus, de hiszek abban, hogy Oskar Schindler igazi hős volt. A történet azt példázza, igenis számít, ha csak egyetlen ember is képes szembeszállni a gonosszal. Leon Leyson és még másik 1199 zsidó a bizonyosság”
Lehetetlen egy könyv, tele szívszorító emberpróbaló sorokkal. Nemegyszer könnybe lábadt a szemem olvasás közben, mert annyi kegyetlenség annyi halál volt, hogy képtelenség. Sajnálom, hogy csak most olvastam, mert igazi gyöngyszemet tartottam a kezemben. Ajánlom nagyon.

ggizi P

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

A holokauszt egy lengyel zsidó fiú szemén keresztül, aki volt olyan szerencsés, hogy családjának megmaradt tagjaival együtt sikerült felkerülnie Schindler listájára. Megrázó volt végigkövetni az eseményeket, és ahogy a fiú bátorsága és túlélőösztöne hatására képes volt sorsán változtatni. Borzalmas volt a háború alatti náci népirtás korszaka, és az elnyert szabadság utáni hazaérkezés és visszailleszkedés is komoly problémákat tartogatott a túlélőknek. Öröm volt olvasni, hogy Leon Leyson minden átélt szörnyűség ellenére, mégis milyen pozitív szemléletű életet volt képes megélni.

tmezo P

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

2017: Másodszor is megsirattam. Akkor a láthatatlanságával élte túl…
a könyvével pedig örökre velünk marad. Nagyon megható mindaz, amit elmesél, annak ellenére is, hogy borzalmas.

2015: Megsirattam ezt a történetet. Elképzelhetetlen, hogy gyerekként ennyi mindent el kellett szenvednie. A fotók a könyv végén, mégis egy boldog embert mutatnak, és ezért sirattam meg. Sajnálom, hogy elment, hogy már nincs közöttünk.
Bátor volt, hihetetlenül bátor.
Csodálatos könyvet írt. Teljesen átérzi az ember, el tudtam képzelni, sőt láttam magam előtt mindent. A Schidler-nél játszódó részeknél megjelent előttem a film. Különleges élmény volt.

Snow_White P

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

Nem igazán tudom illik-e erre a könyvre azt mondani, hogy tetszett. Merthogy a téma a holokauszt, amiről számtalan könyv és film készült már, de mégsem lehet róla eleget beszélni. Az eseményeket egy kisfiú szemszögén keresztül, Leon Leyson visszaemlékezéseiből ismerjük meg, aki hihetetlenül bátor, leleményes, és szerencsés volt, így ugyan sikerült megmenekülnie, de mindeközben sok ezer társával együtt a poklot járta meg. Nagyon megérintettek ezek a sorok. És ugyan nehéz volt olvasni a sok-sok fájdalomról, veszteségről, halálról, viszont az egy kicsi reménnyel tölt el, hogy hiába a sok kegyetlenség, mindig voltak, vannak és lesznek olyan emberek, mint Oskar Schindler.

Sippancs P

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

Sokkoló, könyörtelen, szívszorító és hihetetlen. Mégis valahogy többet vártam tőle, több Oskar Schindlert.

Gyöngyi69

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

Leyson könyve hasonlatosan a többi hasonló témájú könyvhöz megrázó, annál is inkább, mivel nem fikció, hanem valóságos emlékekre épül. Nagyszerűsége abban rejlik, hogy visszaemlékezéskor fel tudta idézni magában a gyermek nézőpontját, amivel rácsodálkozott a körülötte kialakuló, először rosszabbá, nehezebbé váló, majd egyre több iszonyattal megtelő világra. Ugyanakkor benne volt a bölcs, idős ember látásmódja, aki egyfajta szűrőn áteresztve osztotta meg másokkal az emlékeit.
Az egyik legmellbevágóbb rész számomra az volt, amikor Leon a krakkkói gettóból a plaszówiba tartva, Krakkó utcáin döbbent rá, hogy a város élete mit sem változott, csak mintha ők éltek volna időkapszulában. Az emberek élték megszokott életüket, nem tudomást véve a tőlük néhány háztömbnyire zajló borzalomról.
Megható volt, hogy a Schindlerről szóló részben mennyi szeretettel és tisztelettel beszél az emberről, aki megmentette őt, és családját. Igazából az volt benne a megható, hogy mintha félt volna, hogy nem eléggé emelte ki Schindler nagyszerűségét, ezért újra, és újra szert tett rá, hogy szóba hozza.
Tetszett az is, hogy képek voltak a könyv végén a szereplőkről.
Az jutott még eszembe olvasás közben, hogy ez is egy olyan mű, amit odaadnék gyerekek kezébe, amikor a holokauszt tananyag, akár választási lehetőségként Anna Frank naplója mellé.

Kovaxka P

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

A holokausztról szóló könyveket szinte lehetetlen értékelni, ahogy nem megkönnyezni is az. Szerettem a filmet is Oskar Schindlerről, az is megríkatott, bármilyen hatásvadász módon is tette. Örülök, hogy a legfiatalabb lélek, akit Schindler megmentett, végül, idős korában úgy döntött, megírja ezt a történetet. Túlélni és embernek maradni, szerényen, szeretetben és optimistán élni háborúban és békében: felfoghatatlan, hogy megtörténhet. Egy jó ember története, csak szeretni lehet.

WindStorm P

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

Hihetetlen, de az emberek csak álltak, és nézték ezeket a borzalmakat!

Letehetetlen könyv, nyomasztó törtènet ès nagyon fájdalmas! Egyszerűen felfoghatatlan az, ami Leonnal törtènt ès a több ezer zsidóval. Hihetetlen, elborzaszt a tudat, hogy ami ebben a könyvben megvan írva, az mind igaz. Minden egyes szó! Semmi kitalálció, hallucináció, elkèpzelès, álom, ez bizony a tömör valóság!

Leon nem járhatott iskolába, mert zsidó volt. Azok a gyerekek, akik pár nappal a háború előtt vele játszottak, utána kiutálták, kinevettèk, fenyegettèk, mert zsidó volt.
A falon lógó plakátok nagy orrú zsidókat hírdettek. Komolyan egy ilyen kèp ugrik be az embereknek, ha maguk elè kèpzelnek egy zsidót?? Nèmetek között is van bizony nagy orrú, barna hajú, szemű ember, szóval akkor, hogy is van ez?? Mièrt kell elitèlni egy idegen szemèlyt? Mièrt van diszkrimináció? Azèrt használom a jelen idő, mert mèg mindig lètezik! Sajnos!!

Leon ès a többiek egy elkülönített rèszen èltek, semmi èlelem ès megèlhetősèg. Egyik segítsège nyújtásakor kapott egy szelet vajas kenyeret, ès hiába volt èhes, hiába volt gyenge, mègis hazavitte a családjának ès elosztották egymás között! Fájó szívvel nèzte vègig, ahogy a tesvèrèt elhurcolták, az anyját pedig megnyugtatta, ha kellett. Nehèz pillanatok között is kiállt magáèrt ès a családjáèrt. Szinte 10èvesen egèsznap dolgozott, az èletèèrt harcolt, èlelem nèlkülisèggel, rossz időjárással, bántalmazásokkal szemben. Egyedül, a családjától elválasztva!
Nem csak kitartó ès odaadó volt, hanem bátor is! Egy hős!

Köszönöm Leonnak, hogy több, mint 100x átèlte a holokausztot, ès leírta azt. Ès köszönöm Oskar Schindlernek, hogy èletèt kockáztatva megírta azt a bizonyos listát, ès feltüntette rajta a kis Leont!
A kiadónak plusz köszönet, a könyv vègèn lèvő kèpekèrt ès búcsúlevelekèrt! Könnyek között, öröm volt látni, hogy Leont nem formálta át a háború, hanem ő változtatta meg az èletet a csodás mosolyával!

Azt mondta, a hős egy olyan egyszerű emberi lény, aki a legjobbat választja a legnehezebb időkben. Oskar Schindlerre pontosan illik ez a meghatározás.

Maxim, 2015
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632616100 · Fordította: Margitta Nóra
Viktória_Erdei

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

Ez volt talán a harmadik könyv, amit a rettenetes korszakról olvastam. Ezekre a történetekre, amiket a túlélők mesélnek el, egyszerűen nincsenek szavak. Olvasni kell !!

dre

Leon Leyson: A lehetetlen valóra vált Egy fiú Schindler listáján

„Aki egyetlen ember életét megmenti, az egész világot menti meg."

Oskar Schindler megmentette a világot. Ez a könyv pedig megmenti Schindler emlékét, mert amíg egyetlen ember is emlékezik rá, és továbbadja nekünk, olvasóknak, addig az olyan emberek, mint Schindler, halhatatlanok lesznek. Nem szabad, hogy a történelem feledésbe merüljön, és nem szabad, hogy a nagy emberek feledésbe merüljenek. Leon Leyson ennél szebben nem is köszönhette volna meg az életét a megmentőjének. Olyan könyv ez, amin az ember elborzad és meghatódik, ami ott marad a gondolatai közt még hosszú-hosszú ideig, és ami könnyet csal a szemébe. Velem legalábbis ezt tette.

dianna76 P

Imádta a jó vicceket – sőt a rosszakat is. (…) Ha például a vajas pirítósod a vajas felével a földre esett, akkor általában megjegyezte: „Bizonyára a rossz felét vajaztad meg.”

ancsarose

A története azt példázza, igenis számít, ha csak egy ember is képes szembeszállni a gonosszal.

tmezo P

Csupán a szögesdrót kerítés választotta el a pokoli életemet a szabad világtól, de az is lehet, hogy a kettő két egészen másik bolygóhoz tartozott. Képtelen voltam felfogni ezt az igazságtalanságot.

Kapcsolódó szócikkek: Krakkó · Leon Leyson · Plaszów-kényszermunkatábor
Ildó P

A halvány reménysugár elvesztése sokkalta rosszabb volt, mintha egyáltalán nem is lett volna.

ancsarose

Tsalignak, aki akkor már betöltötte a tizenhetet, saját Blauscheinra lett volna szüksége. Tragikus módon neki nem volt. Ha csak néhány perccel korábban figyelmeztettek volna bennünket, el tudtuk volna bújtatni a testvéremet. De már késő volt.
(…)
A katonák hátracsavarták Tsalig kezét, és kivonszolták a lakásból. Egy pillanat alatt elvitték imádott testvéremet.

Aurinko

(…) a hős egy olyan egyszerű emberi lény, aki a legjobbat választja a legnehezebb időkben.

vargvani

A Schindler listája című film egyik jelenetében Oskar Schindler a pályaudvarra rohan, hogy leszedje a vonatról Itzhak Sternt, a könyvelőjét, akit elkaptak az egyik razzia során. A filmben Schindler éppen időben érkezik ahhoz, hogy Sternt le tudja szedni az induló vonatról. Arról nem esik szó, amit Schindler csak apámnak mesélt el. Miközben Sternt keresve kétségbeesetten végigkutatta az emberekkel telezsúfolt marhavagonokat, Schindler megpillantotta az alkalmazottja fiát, Tsaligot. Megszólította, le akarta hozni a vonatról, de Tsalig a barátnőjével, Miriammal volt. Mivel Miriam családjából senki sem dolgozott Schindler gyárában, így semmit sem tudott érte tenni. Tsalig közölte, hogy nem hagyja magára a barátnőjét. Ilyen volt a bátyám. Nem hagyta magára a barátnőjét, még akkor sem, ha ezért a saját életével kellett fizetnie.

Kapcsolódó szócikkek: Oskar Schindler
Dia9117

Számukra a zsidóság nem egy vallás, hanem egy faj volt. Ezt sohasem voltam képes elfogadni, és máig sem értem, hogy maguk a nácik miként hihették el ezt az ostobaságot.

Kapcsolódó szócikkek: zsidóság
greenjojó14

(…) az emlékektől nem lehet úgy megszabadulni, mint egy kalaptól, (…).

Kapcsolódó szócikkek: emlék · Leon Leyson
ancsarose

Észrevettem, hogy a hithű nácik a cipőjük orrát bámulják, vagy az órájukat piszkálják, ha valaki a háborút említi. Ha a zsidók szenvedéseiről esik szó, erre ők többnyire azt válaszolják, hogy „mi erről nem tudtunk.”