Az ​Oroszországi Hadjárat 4 csillagozás

A Waffen SS A Keleti Fronton
Léon Degrelle: Az Oroszországi Hadjárat

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1985

Gede Testvérek, Budapest, 2022
408 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639298927 · Fordította: Kovács Albert · Illusztrálta: Ifj. Gede Tibor

Léon Degrelle: Az Oroszországi Hadjárat A Waffen SS A Keleti Fronton

Sajátos hangvételű beszámoló, nem feltétlen előnyére. Néha kissé képzavaros, ezt pár idézettel is érzékeltettem. A szovjet katonákat következetesen „szörnyeknek”, brutálisnak minősíti, éles kontrasztot ábrázolva saját „fiaival”, ahogy sajátjait nevezi. A németeket kritika nélkül pozitívan ábrázolja. Léon Degrelle ugye vallon volt, tehát belga, ő azzal magyarázza azt, hogy gyakorlatilag az ellenség oldalán vett részt a háborúban, hogy 1941-es német támadás a Szovjetunió ellen egyfajta „keresztes hadjárat” Európa részéről. Ebben az új Európában próbálta pozícióba helyezni a megszállt Belgiumot, hogy ez majd kiemeli országát a III. Birodalom elképzeléseiben. Degrelle eszményképét egy hőseposzban fejti ki, amit olvashatunk. Degrelle nem egy hétköznapi figura volt, ez átjött.
A kiadás meglehetősen gyenge lett: tele van elírással, pontatlanságokkal, nem tűnik túl szakmainak. Túlárazott könyv, nem a megszokott nézőponttal. Ez utóbbi az erőssége.

Szűcs_László_Norbert P>!

Léon Degrelle: Az Oroszországi Hadjárat A Waffen SS A Keleti Fronton

A könyv szerzője, és egyben főszereplője önkéntesként harcolt a 2. világháborúban, a vesztesek oldalán.Három és fél év sikereit, és kudarcait, osztja meg az olvasóval.A háború után, a győztesek kardélre hányták a legyőzötteket, közmegvetés tárgyává tették őket.Léon Degrelle ezen próbál változtatni, úgy, hogy elismeri az ellenség érdemeit is.A civil lakosság terrorizálásából a Szovjetek mellet, a nyugati szövetségeseik is kivették a részüket, az író elmondása szerint.A kiadó megérdemli a dicséretet a mű kiadásáért, annak ellenére, hogy van egy két elütés a szövegben, de ez a olvasási élményt, nem befolyásolja.

Andriska>!

Léon Degrelle: Az Oroszországi Hadjárat A Waffen SS A Keleti Fronton

Nagyon nagy hősi eposz, bemutatva, mi mindent kibír az ember a brutális háborús viszonyok között. Realista, részletekbe menően precízen kidolgozott mű. Csak azért vontam le egy pontot, mert én nem annyira szeretem a hadtörténeti jellegű könyveket, amelyek pl. tele vannak azzal, hogy melyik hadosztály melyik irányból, melyik földrajzi részről támadott, stb., ezek számomra megjegyezhetetlenek… Ettől függetlenül ez egy jó könyv, és egy nagyon híres és értékes visszaemlékezés, egy nem kevésbé híres harcostól.
Annyit sajnos meg kell említenem, hogy a fordítás sok helyütt kissé nyögvenyelősre sikerült, de ez ne csorbítsa Degrelle munkáját.

Hanging_Moss_9102>!

Távoztában, mintha egy személyesebb emléket akart volna örökre a szívembe vésni, Hitler visszajött, és kezemet két kezébe fogta. „Ha fiam lenne-mondta lassan és szeretetteljesen-azt szeretném, ha olyan lenne, mint ön.” […] Sokáig néztem utána.

Hanging_Moss_9102>!

Több mint 30 szovjet foglyot ejtettünk, rongyokban mint mindig, de vadállatian erőseket és éppen azért voltak ilyenek, mert úgy éltek, mint azok, bármiféle odúban meghúzódva, koszos rongyokba csavarva magukat. Ezek az igénytelen katonák eléltek azon a táplálékon, amit az isbákban vagy a téli földeken találtak, vagy azon, amit letudtak húzni a holttestekről, a napraforgók penészes fején, saras kukoricacsövön, poshadt kenyéren. A barlangi ember brutális állóképességével rendelkeztek, de brutális erejük mellett ultramodern gépkarabélyokkal is fel voltak szerelve, amelyek 70 lövedékes tölténytárakkal rendelkeztek. […]
Ezek a bozontos óriások, ezek a kajla fülű mongolok dinnyeformájú fejükkel, bozontos fekete hajukkal, és olyan lapos arccal mint a disznóhússzeletek, macskaszerű ázsiaiak fényes, vizslató szemeikkel, mosdatlanul, rongyosan, fáradhatatlanul, történelem előtti szörnyeknek tűntek karcsú testű, agárderekú, és finom, fehér bőrű fiatal katonáink mellett. Visszatereltük ezt a csőcseléket mintha csak vadkanokat fogtunk volna dagonyájukban. Durva, kegyetlen arcuk nevetett, mert nem öltük meg őket, és mert cigarettát adtunk nekik. De hiába fogtunk 30 vadat, még mindig tízezrek voltak belőlük az út túl oldalán. Több százezer volt belőlük keletre, északkeletre és délkeletre. Ezek a bozontos tömegek előrenyomulásban voltak. Már most érezhettük a horda súlyát.

Kapcsolódó szócikkek: horda, hordák
Hanging_Moss_9102>!

Az automobilban, mely a repülőtérről szállított, éreztem a testemet elnyelő tetvek százait. Egyenruhám mocskos volt. A kizárólag elegánsan öltözött emberek által lakott főhadiszálláson gyanították, hogy a front vadembere talán felfrissítené magát megérkezése örömére. Betértem tehát a fürdőbe, ahol egy órán át főttem, mint egy öreg, rágós húsdarab.

Hanging_Moss_9102>!

Tettünk néhány fogadást: Tibilisz karácsonyra, Babilon tavasszal! Azoknak a szent folyóknak, a Tigrisnek és az Eufrátesznek a partjain, találkozni fogunk Rommel tábornagy Afrika Korps-jával, amely a Szuezi-csatornától nyomul előre! A háború a civilizáció bölcsőjében érne véget!