Az ​Utolsó Ítélet mestere 13 csillagozás

Leo Perutz: Az Utolsó Ítélet mestere

1909-ben ​Bécsben rejtélyes öngyilkosságok sorozata borzolja a kedélyeket, melyek mind nagyon hasonló körülmények között zajlanak le, s amelyekre nincs megnyugtató magyarázat. Az öngyilkosok hirtelen, minden előzmény nélkül követik el tetteiket, látszólag minden indíték nélkül, hiszen teljesen normális és rendezett életet élnek, s haláluk mindenkit megdöbbent. A főszereplő, báró Yosch, akinek egyik ismerőse, a színész Eugen Bischoff szintén ugyanilyen körülmények között lesz öngyilkos, miután meggyanúsítják azzal, hogy köze volt a színész halálához, úgy dönt, megpróbálja felderíteni a rejtélyt. A titokzatos és rémisztő esetek egyre szaporodnak, s felmerül a kérdés, hogy vajon nem gyilkosságokról van-e szó. Ám a gyilkos személye – ha egyáltalán létezik ilyen – megfoghatatlannak tűnik. A nyomok végül egy régi könyvön keresztül Salimbenihez, a 16. századi firenzei orvoshoz vezetnek.

Az osztrák író regénye krimibe oltott lélektani regény. A századfordulós Bécs polgári… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1923

Jelenkor, Pécs, 2011
254 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789636765040 · Fordította: Tatár Sándor

Juci P>!
Leo Perutz: Az Utolsó Ítélet mestere

Hehe, viccesen eklektikus kis könyv ez. Olvasható felszínesen, lájtos szórakoztató regényként is, de ha egy kicsit jobban belegondolsz, azért elég pimasz egy szerző ez a Perutz, és nem is olyan egyértelmű ez a sztori, mint amilyennek első látásra tűnik. Van itt minden, ami száz éve menő volt (és még most is az): misztikum, rejtélyes (ön?)gyilkosságok, egy kis pszichologizálás, egy kis zene, egy kis nyomozás, egy kis szerelem, egy kis festészet. Meg egy kissé megbízhatatlan elbeszélő. Ráadásul kb. két óra alatt kivégezhető, szóval én azt mondom, tegyetek egy próbát vele :)

deodand>!
Leo Perutz: Az Utolsó Ítélet mestere

Borges és Bioy Casares 15 perc után félbehagyják életük első Cluedo partyját, és inkább írnak hozzá egy kísérősztorit.

Leo Perutz: Az Utolsó Ítélet mestere

Az elején kissé nehezen tudtam követni a dolgokat, aztán belelendült és egészen megtetszett, a végénél számomra letehetetlen. Érdekes volt végig nyomonkövetni ahogyan gondolkodnak az emberek, hogy mégis mi áll a háttérben. Csavarok nem igazán vannak benne, de így is élveztem.

Mandalala>!
Leo Perutz: Az Utolsó Ítélet mestere

Múlt század eleji misztikus bűnügyi regény. Akkoriban biztos kellemesen borzongatta a korabeli olvasótábort.
Bár ma ez már kevés bármilyen borzongáshoz, azért most is megéri elolvasni.

egy_ember >!

Kivétel nélkül olyan lények vagyunk, akikben a Teremtő nagy akaratának kudarca testesül meg.

egy_ember >!

Magas volt, nagyon szőke, széllesvállú, feje majdhogynem négyszögletes; nekem első pillanattól fogva nem tetszett: valamiképp ámbráscetre emlékeztetett.

Adriána>!

Egyedül akartam lenni, senkivel nem akartam találkozni, semmire nem voltam kíváncsi.

egy_ember >!

…egyszerűen elmegyek a patikába – úgyis brómot akartam venni –, magától adódik az alkalom, hogy ott beszélgetésbe elegyedjem… Titoktartási kötelezettség? Ugyan! A patikákban nincs titoktartási kötelezettség – vagy talán mégis? Mindegy; csak ügyesen kell intéznem a dolgot; majd az öreg segédgyógyszerészhez fordulok, aki mindig olyan mély respektussal üdvözöl – „Alázatos szolgája, báró úr, legyen máskor is szerencsénk.”

Kapcsolódó szócikkek: bróm · gyógyszertár
Adriána>!

A múlt néma marad. Soha nem érkezik már válasz a sötétből.

Adriána>!

– Azt állítja ismeri a félelmet, báró?! A mai naptól fogva, meglehet, igen. De amit korábban félelemként élt meg, az halvány visszfénye volt csupán egy bennünk évezredekkel ezelőtt kihunyt érzésnek. A félelmet, az igazi félelmet, a tüzének fényköréből a sötétbe lépő, a felhőkből csapdosó vad villámoktól, a dinoszauroszoknak a mocsarak felől hallatszó hangjától megrettenő ősembert hatalmába kerítő félelmet, a magányos kreatúra ősvilági félelmét – nem, ezt senki élő ember nem ismeri és nem is volna képes elviselni. Az ideg azonban, amely elő tudja hívni ezt a félelmet, nem halt el, bennünk van, él; talán évezredes tetszhalál-szerű kábulatban, semmilyen hírt nem adva magáról… – egy iszonyatos szunnyadó valamit hordozunk az agyunkban!

Adriána>!

Mindegyikünk magában hordozza a maga Utolsó Ítéletét.

Adriána>!

Talán sikerült egyszer és mindenkorra megszabadulnom attól, ami szorongat és gyötör, azzal, hogy leírtam.

Adriána>!

Ezt – mondta kinyújtott ujjával a revolverre mutatva – és minden effélét ki akarnak radírozni a világból. Mit segítene az? Az emberi aljasság megmarad, s az gyilkosabb minden más fegyvernél.

Adriána>!

A konyak elsőrangú szer, hogy megszabaduljunk bármiféle kínzó képzettől.