Magyar ​mondák a török világból és a kuruc korból 25 csillagozás

Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Ez a kötet szerves folytatása az eddig több kiadást megért „Régi magyar mondák”-nak. A Mátyás halálát követő időtől a Rákóczi-szabadságharc leveréséig beszéli el a „két pogány közt” viaskodó magyarság történetét. A mondafeldolgozások híven őrzik forrásaik nyelvi ízeit, fordulatait, szemléletét, a szerző sikerrel elkerülte a romantikus feldolgozások túlzásait. A bőséges jegyzetanyag a jobb tájékozódást segíti elő, a korabeli fekete-fehér illusztrációk pedig a rég múlt idők embertípusait, viseletét, környezetét idézik. A kötet nem csupán érdekes olvasmány, hanem kiválóan alkalmas elmélyültebb, iskolai feldolgozásra is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Regék és mondák

Helikon, Budapest, 2016
Móra, Budapest, 2009
Móra, Budapest, 2002

tonks

Nem szeretem a mondákat.
Vagyis… ritkán találok olyat, aminek tetszik a mondanivalója és nem unalmas, a görög mondákkal, regékkel a világból ki lehetne kergetni. Ezt a könyvet még a nagyapámtól kaptam, valahogy sikerült beszuszakolnom a könyvespolcomra, aztán évekre el is felejtődött.Most kihívás miatt vettem elő.
Igazából az tetszett a legjobban, hogy elképzeltem, ahogy az Egri csillagok szereplői is ismerhették ezeket a történeteket. Annyira nem fogott meg egyik sem, nem lett kedvenc, de legalább az összes új volt.

Miestas
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Általános iskolai kedvenc, amit otthon is szívesen lapozgattam nem csak muszályból. Köszönöm Nné Jutka néni, hogy te voltál a töri tanárom.

Aemitta
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Olyan rövidek a történetek, mint az esti mesék. Kizökkent a tömörségük, az időben ide-oda ugrálás. Előnye a kötetnek, hogy megismerteti a már el-elfeledett krónikások elmeséléseit. A történetek hitelessége azonban mára megdőlt, de érdekes belegondolni, hogy évszázadokkal ezelőtt az emberek szívesebben hallgatták ezeket az elferdített mondákat, mert ez a verzió melengette meg a szívüket.

czenegabi
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Hogyan kerül az emberhez egy ilyen könyv? Költöztetésnél egy doboz találása kidobásra ítélt könyvekkel. Abban volt.
Felnőtt fejjel is nagyon olvasmányos és tanulságos egy vészterhes időszakból. Aki olvastatni szeretné a gyerekét nyugodtan megteheti ezzel a könyvvel. Sajnálatosan kevés nemzeti hős forog a köznyelvben, ezen segíthet ez a könyv.
Összefoglalva: estére lefekvés előtt vagy várva a buszra tökéletes olvasmány.

Creusa

A hatalmasok a maguk országát megmentik a háború pusztításától, és a kis országokban háborúznak.

Caulker

Hej, be szomorú mező a csatamező! Vérrel locsolják a földjét, és virág helyett holtak teremnek rajta.

Caulker

Az élő fa barátja az igaz embernek: árnyékával, lombjának susogásával, szépségével védelmezi, megnyugtatja, gyönyörködteti.