Magyar ​mondák a török világból és a kuruc korból 42 csillagozás

Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Ez a kötet szerves folytatása az eddig több kiadást megért „Régi magyar mondák”-nak. A Mátyás halálát követő időtől a Rákóczi-szabadságharc leveréséig beszéli el a „két pogány közt” viaskodó magyarság történetét. A mondafeldolgozások híven őrzik forrásaik nyelvi ízeit, fordulatait, szemléletét, a szerző sikerrel elkerülte a romantikus feldolgozások túlzásait. A bőséges jegyzetanyag a jobb tájékozódást segíti elő, a korabeli fekete-fehér illusztrációk pedig a rég múlt idők embertípusait, viseletét, környezetét idézik. A kötet nem csupán érdekes olvasmány, hanem kiválóan alkalmas elmélyültebb, iskolai feldolgozásra is.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Regék és mondák Móra · Lengyel Dénes mondagyűjtemény Móra, Helikon

Helikon, Budapest, 2016
Móra, Budapest, 2009
Móra, Budapest, 2002

Tokaji Ferenc

Gyula_Böszörményi IP>!
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Kövezzetek meg érte, de egy idő után rettenetesen untam a folyton ismétlődő szófordulatokat ["…ha úgy hitte, hát rosszul hitte…" – és hasonlók], továbbá a sok logikátlan és bugyuta történetet. Néha elő lehet venni, elolvasni egyet-egyet, de egyszerre már túl tömény.

Csanat>!
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Meglepően olvasmányos és érdekes gyűjtemény ez a könyv. Dózsától egészen Rákócziig keretbe foglalja a török időket Magyarországon, emellett a tatár és német igát is. De ha már mondáknál tartunk, Széchenyinek volt miből merítenie amikor azt mondta, hogy magyarnak a magyar a legnagyobb ellensége. Szerencsére a könyv nagyon sok magyar hőst is említ, így pozitív szájízzel fejeztem be az olvasását. A különböző mondák, versek nyelvezete külön tetszett.

tonks>!

Nem szeretem a mondákat.
Vagyis… ritkán találok olyat, aminek tetszik a mondanivalója és nem unalmas, a görög mondákkal, regékkel a világból ki lehetne kergetni. Ezt a könyvet még a nagyapámtól kaptam, valahogy sikerült beszuszakolnom a könyvespolcomra, aztán évekre el is felejtődött.Most kihívás miatt vettem elő.
Igazából az tetszett a legjobban, hogy elképzeltem, ahogy az Egri csillagok szereplői is ismerhették ezeket a történeteket. Annyira nem fogott meg egyik sem, nem lett kedvenc, de legalább az összes új volt.

mariannkiss1980 P>!
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Talán felsős, vagy esetleg gimis lehettem, amikor először olvastam s az emlékeimben ez egy jó gyűjteményként szerepelt.
Most nagyon nem ezt a benyomást keltette. A Rákóczi szabadságharc kivételével egy rész sem tetszett igazán. Mintha direkt csak a búsuló mondákat válogatták volna be. Tudom, hogy ez nem egy vidám korszak, de azért ez már túlzás.

Aemitta>!
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Olyan rövidek a történetek, mint az esti mesék. Kizökkent a tömörségük, az időben ide-oda ugrálás. Előnye a kötetnek, hogy megismerteti a már el-elfeledett krónikások elmeséléseit. A történetek hitelessége azonban mára megdőlt, de érdekes belegondolni, hogy évszázadokkal ezelőtt az emberek szívesebben hallgatták ezeket az elferdített mondákat, mert ez a verzió melengette meg a szívüket.

Miestas>!
Lengyel Dénes: Magyar mondák a török világból és a kuruc korból

Általános iskolai kedvenc, amit otthon is szívesen lapozgattam nem csak muszályból. Köszönöm Nné Jutka néni, hogy te voltál a töri tanárom.

MissWenut>!

A holló nem vájja ki szemét a hollónak, a farkas is kíméli a maga fajtáját, egyedül a kapzsi, dús földesúr nem néz sem Istent, sem embert, ha valamit szerezhet.

173. oldal (Móra, 1992)

Kapcsolódó szócikkek: farkas · holló · kapzsiság
Creusa>!

A hatalmasok a maguk országát megmentik a háború pusztításától, és a kis országokban háborúznak.

Kapcsolódó szócikkek: háború
MissWenut>!

A törökök között híre járt annak, hogy senki a csecsemő gyermeket úgy gondozni nem tudja, mint a magyar asszonyok. Mert azok annyi nótát, játékot, mondókát ismernek, hogy a kisgyermek még sírni is elfelejt, ha ők veszik a kezükbe.

117. oldal (Móra, 1992)

Kapcsolódó szócikkek: játék · mondóka
MissWenut>!

Tokaji Ferenc – az 1697. évi hegyaljai felkelés vezetője. a császáriak elfogták, börtönben halt meg.

264. oldal (Móra, 1992)

Kapcsolódó szócikkek: 1697 · Tokaji Ferenc
Caulker >!

Hej, be szomorú mező a csatamező! Vérrel locsolják a földjét, és virág helyett holtak teremnek rajta.

Kapcsolódó szócikkek: csata · vér
Caulker >!

Az élő fa barátja az igaz embernek: árnyékával, lombjának susogásával, szépségével védelmezi, megnyugtatja, gyönyörködteti.

Kapcsolódó szócikkek: fa