Kicsi ​Elik vadász lesz 16 csillagozás

Lengyel Balázs: Kicsi Elik vadász lesz Lengyel Balázs: Kicsi Elik vadász lesz Lengyel Balázs: Kicsi Elik vadász lesz

Vadászni, mint az igazi eszkimó vadászok! Esténként eljárni az Éneklő Házba, ahol a férfiak összegyűlnek vadászat után, fegyvereiket tisztogatják, énekelnek és táncolnak a dob szavára. Ez volt a kicsi Elik leghőbb vágya. De a férfiak kinevették ezért , és azt mondták: még kicsi vagy te ahhoz. Ma már nem mondják. Ma már így hívják: Kicsi Elik, a vadász. De hát ennek megvan a maga története.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Zsiráf könyvek Móra · Már tudok olvasni! Móra

Móra, Budapest, 2014
56 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631197624 · Illusztrálta: Mészely Ilka
Móra, Budapest, 2002
54 oldal · ISBN: 9631177378 · Illusztrálta: Bakai Piroska
Móra, Budapest, 1976
38 oldal · ISBN: 9631105792 · Illusztrálta: Köpeczi Bócz István

Ibanez P>!
Lengyel Balázs: Kicsi Elik vadász lesz

„Egy hajnalban lúdbőrös lett a tenger, s mintha üvegből volna, olyan lett a világ. Aztán megindult a reggeli szél, csengve összetörte a vékony tükörjeget, a tenger felkavarodott, s mocskos, iszapszín hullámokon táncoltak az apró táblácskák.”

Egyszerű kis történet, talán kissé rövidre sikeredett, de egy ízletes szeletet ad egy fiatal eszkimó fiúcska életéből. Megmutatja, hogy már tízévesen milyen feladatokat képesek végrehajtani, félelem nélkül, s mennyire nem gyerekként kezelik őket. A leírások érzékletesek, s voltaképpen a vadásszá válás történetééig más kisebb történeteket is kapunk, mint a kutyák idomítása vagy a fókalyuk megtalálása. Összességében egy jó kis történet, a célkorosztálynak talán nem is kell több, ha pedig többre vágynak, akkor esetleg ajánlatos az Alea, az eszkimó lány olvasása.

„Amikor pedig feljön a hold, vagy ott lengedezik az ég kárpitján az a sápadt, titokzatos fényesség: az északi fény, a mi téli éjszakánk felizzó, kihamvadó világossága, akkor kiáll csapatostul a házak elé, és ugat és ugat és ugat, hogy keserves vonítása egyetlen borzongató hangként száll a fagyott hómezők fölött.”

Lengyel Balázs: Kicsi Elik vadász lesz

Nehezen ment, sajnos nem igazán kötött le a történet.

imma P>!
Lengyel Balázs: Kicsi Elik vadász lesz

Kifejezetten tetszett, de kevés volt, ebből sokkal több kellett volna, hogy igazán meg tudjam szeretni.

Péripenna IP>!

Hát ez tündéri volt.
Tegnap előtt nagy hó esett, és úgy gondoltam, itt az idő, hogy ezt a kis történetet elolvassam. Hangulatában illik a hétvégéhez.
Izgalmas, igazán gyerekek számára való kis történet, ami bepillantást nyer az eszkimók életébe. Igazán elmés volt a vége is. Igen, igaz, kár, hogy ilyen rövidkére sikerült, de egy 7-8 évesnek pont elég.
Nekem az 1957-es kiadás van Köpeczi Böicz István illusztrálásával, ami még különlegesebbé tette a könyvecskét.
Nem tudom, a többi milyen, de a borító alapján örülök, hogy ez van meg.

gabianyu>!
Lengyel Balázs: Kicsi Elik vadász lesz

Lánykáimmal együtt olvastuk kicsi Elik kalandjait. Nem igazán a korosztályunknak megfelelő (5 és 7 évesek a lányok), de mégsem tudtam a könyvtár polcán otthagyni. Elsősorban a szép, beszédes képek fogtak meg, gondoltam, gyerekeim szívesen fogják nézegetni az eszkimó gyerekeket, jegesmedvéket és vad szánhúzó kutyákat.
Aztán jócskán leegyszerűsítve, de belekezdtünk a szövegbe is. Hamar megszerettük a kis eszkimó fiút, én pedig örültem, hogy XXI-edik századi gyerekeimet elvarázsolta az inuitok élete – amely a miénknél sokkal természetesebb, egyszerűbb, és az elemeknek kiszolgáltatottabb.

Sippancs P>!

Anyám kicsire húzta a mécses kanócát, mert minden csepp zsír: élet.

Sippancs P>!

Nem szóltam, nem mertem szólni Ikinitiknek. Minek elmondani, ha az ember fél?

Sippancs P>!

Nálunk a fa a legnagyobb kincs. Kincs, mert nincs.

Sippancs P>!

Szeptemberben aztán ránk tört a fagy, és véget vetett a boldog nyárnak. Minden megváltozott körülöttünk, szinte pillanatok alatt. Egy hajnalban lúdbőrös lett a tenger, s mintha üvegből volna, olyan lett a világ. Aztán megindult a reggeli szél, csengve összetörte a vékony tükörjeget, a tenger felkavarodott, és mocskos, iszapszín hullámokon táncoltak az apró táblák. Délre elsötétült az ég, megeredt a hó, és hullott, hullott, hullott szakadatlanul. Egyszeriben kifehéredett a föld. Amikor másnap kiszaladtunk a partra, végig a sziklák mentén, még a tenger is fehérlett.

Péripenna IP>!

Kint a metsző szélben- így mondták az öregek, – elszabadul szellemek szágudoztak. Sivítottak, huogtak. Egymáshoz verték tulajdon csontjaikat. És a bőrokkel elzárt ajtón kerszetül időről időre maga a Jég szelleme, a halál fújta ránk dermesztő leheletét.