Ezüstgaras 8 csillagozás

Lengyel Balázs: Ezüstgaras Lengyel Balázs: Ezüstgaras Lengyel Balázs: Ezüstgaras Lengyel Balázs: Ezüstgaras Lengyel Balázs: Ezüstgaras

Buda ​és a magyar Alföld már a töröké, Eger várát már megostromolták. Az idegen hadak a láncra fűzött keresztény rabokkal, rabolt kincsekkel elvonulnak. Az 1560-as évek viszonylagos békéjében tőzsérek hajtják a rideg marhát a Hódoltságból a nyugati városokban. Énekes Dávid a regény hőse, nyakában egy szíjra fűzött ezüstgarassal, elhurcolt anyjától való utolsó emlékével, nekivág az országnak, hogy új életet kezdjen egy meggazdagodott tőzsércsalád szolgálatában. Sok új viszontagság, diákkalandok sora, főúri udvarok buktatókkal teli világa és egy titkos szép szerelem edzi jellemét, csiszolja eszét, míg megérik arra hogy országos dolgokat intézzen. De bármilyen magasra ér el, élete minden pillanatában fájó emlékeztetője, a pusztulás jelképe marad a nyakába fűzött ezüstgaras. Lengyel Balázs, az ismert kritikus és esszéíró, mindig is szívesen írt a gyerekeknek és az ifjúságnak szépirodalmi műveket. Sok érdekes korabeli metszet és az írónak a műhelyébe bepillantást engedő utószava segíti… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1955

280 oldal

czenegabi>!
Lengyel Balázs: Ezüstgaras

A könyv, ami hazavitt.
Az érzéseim nem csaltak: mind a nyelvezet, mind a történések nagyon kedvesek nekem. Nem nevezném ifjúsági regénynek, mégha korábban annak is szánták, ahhoz a fiataloknak nehézkes egy kicsit. Csak egy kicsit. Nincsenek nagy hősök, nincsenek nagy drámák de vannak olyan emberek, akik teszik a dolgukat és közben elgondolkoznak, hogy valóban ez a nekik kijelölt út.
Akik szeretik a reformáció időszakát nem fognak csalódni és a török idők után érdeklődők sem.
Személyesen a regény utolsó pár oldala most nekem szólt: kiművelt emberfőként el kell hinteni a tudás magjait, mégha terméketlen földbe is hullik és pusztaság lett körülöttünk, mert előbb-utóbb lesz egy-egy ami befogan. Nem is lehetne aktuálisabb.

Andii123>!
Lengyel Balázs: Ezüstgaras

Török időben játszódó történet, melyben nem ők voltak a szereplők. Énekes Dávid apjától kapott ezüstgaras a történet elején tűnt fel, kicsit hiányoltam a könyvben annak visszatérését illetve, hogy édesanyja keresésére semmi nem utalt. A régi magyar beszéd, írás nyelvezete nagyon megfogott. Történetek, különböző helyszíneken újabb és újabb embereket, életeket ismerhettem meg.

Andii123>!

Csak nézte a beteltsorsú, szigorú halottat s gondolkodott. Mi mindent láthatott! Budavárát, Mátyás palotáját, Ulászlót, Lajos király. Egy hatalmas, erős birodalmat a tengertől fel a Kárpátokig. Ez a nagy múlt pusztul el benne, a gazdag, egész Magyarország, talán ő az utolsó, aki látta a saját szemével most azt is a sírba viszi magával.