Az ​ismeretlen kert 1 csillagozás

Lehoczki Károly: Az ismeretlen kert

Amikor ​egy író elindul, kipróbálja magát a műfajokban és általában igen hamar rájön, melyiket érdemes művelnie.
Dönt.
Én e döntésemet követően verset írtam évtizedeken át, erőnek erejével tartózkodva mindentől, ami nem költészet.
Aztán, ahogy eljárt az idő, átlapozva a fiók hátuljából előhúzott néhány útkereső prózám egyszer csak azon kaptam magam, beleverek a billenytűzetbe egy tucatnyi ilyen-olyan valamit, ami bizony aligha vers.
Hm, ez akár tetszhet is Önnek! – gondoltam.
Nos, így született meg e kötet.

…a lakás másik oldalából hangok hallatszanak, figyelnek rá mind a ketten miközben merednek egymásra, aztán cipzár surrog és hirtelen oly fényesség támad, mint a tengerpartokon nyár közepén, ahol az a házaspár mezítelenül lubickol s ő is becsobban közéjük a meglehetősen hűvös vízbe, didereg, szólni alig bír hozzájuk, nem is annyira a mély, sós víz hidegétől, magától a látványtól, önnön gondolataitól reszket minden tagja, együtt tempóznak,… (tovább)

Lehoczki Károly: Az ismeretlen kert

Szeretem, ha egy költő novellákat ír. Mert ugyan lekerül róla a főállás státusznyomása, ám azért rutinból megfontoltan fogalmaz. Úgy szabadul fel, hogy az igényességéből nem enged. Ezek a novellák is igazán rendes novellák. Átgondolt, szépen megírt szövegek. Ami a különlegességük, az tán gyengeségnek is tűnhet. Van bennük valami tétovaság, ami köztes tereket alakít ki, s megtölti odavetett mondatokkal, tévútnak tűnő gondolatokkal. Nem célra irányuló, feszes tempózás zajlik a szemünk előtt, hanem lubickolás, ázás, olykor egy-egy sprint = a célszerűség szándékos figyelmen kívül hagyása. Nagyon tudtam emiatt szeretni. Még ha már egészen el is hagytuk az eredeti ösvényt, vagy ha akár bekezdésenként váltottuk a téridőt. A kötetben is csak követték egymást a szövegek, pedig lehetett volna akár tematikusan rendezni, szabni, varrni. Mégsem tűnt igénytelennek, helyette valami nem is olyan könnyed szabadságot fedeztem fel.

balagesh I>!

A gondolkodásnak egy egészen különleges megoldása az álom, mintha egy bőröndnyi kulcsot próbálna végig hirtelenjében valami nem nyitható ajtón az ember, ahhoz hasonló.

74-75. oldal, Séta

Kapcsolódó szócikkek: álom · gondolkodás
balagesh I>!

A képzelet csal, az ember, ha megvalósultak az álmai, hirtelen azon veszi észre magát, becsapták.

55. oldal, Szolgáltatóház

balagesh I>!

Az öregeket legfeljebb elviselik, de köszöntéskor már csak mímelik a puszit és nem vesznek levegőt.

127. oldal, Csalódás

Kapcsolódó szócikkek: öregség
balagesh I>!

Divat lett lovat tartani. Olyanok tartanak lovat, akik eddig kutyát, macskát tartottak, régebben legfeljebb még csirkét, disznót, de ma már megveszik a húst a boltban, odagurulnak terepjárón. Felkászálódnak a nyeregbe a pocakjukkal, elléptetnek hetykén a kövesúton az autók között, pottyant az állat, széthordják a kerekek, megkerülik a falut egyik nap jobbról, másik nap balról, belegázolnak a folyóba szügyig, talán még némi ügetést is bemutatnak a bámészkodóknak, így áll össze a napi program, aztán leparkolják az állatot a lovászuknál s beveszik magukat a tévé elé vagy a kocsmába sörözni. Kevés a kivétel.

67. oldal, Klímaváltozás

Kapcsolódó szócikkek: autó · kocsma · kutya · · macska · sör · televízió