Földalatti ​oltár 17 csillagozás

Legéndy Jácint: Földalatti oltár

Legéndy Jácint új verseskötetében megmutatja, hogy az underground létezés eredendő vadságán milyen könnyedén iramlik át a spontán szolidaritás és a váratlan szépség. Egyéni módon tömbökbe rendezett, központozás nélküli szövegei néha rejtjeles sztélék, vagy titokban rituális célokat szolgáló oltárok, esetleg alternatív zenét üvöltő pengehangfalak, szinte már saját költői jelenlétének preparátumlemezkéi a nyelv mikroszkópja alatt, de olykor a líra igényes képi eszközeinek segítségével megalkotott avantgárd videóklipek gyanánt ugyancsak felfoghatók. Legéndy Jácint minden érzékszervünkre akar és tud hatni. A rejtett hatodikra is.

Kalligram, Budapest, 2019

catnipthief>!
Legéndy Jácint: Földalatti oltár

Szkeptikusan és szinte előre viszolyogva álltam neki ennek a rövidke verseskötetnek, gondolván, hogy na tessék, végre a Kalligramnak is lett saját dékánymarcija, bár Jácint azért egy generációval idősebb, mint ezek a mostani tangavadászok, hiszen 1976-ban született, ráadásul nem is ez az első megjelenése, költő, performer, emellett pedig képzőművészeti tevékenységet is folytat, fordítások révén olyan zenekarok is ismerik és ajánlják munkáit, mint az Ash Code, vagy akár a Black Nail Cabaret, kinek mellesleg a sajtóanyagait is szerkeszti, itthon pedig a Vágtázó Halottkémekét.
Különös aligritmikájú, szuszra fújható költemények, és az elején húztam is a számat rendesen, hogy akkor most ez megint egy fókák ezütlakodalma vagy mi lesz, de szép lassan azért elkapott a hangulat, mert az van neki bőven, furcsán kevereg benne a klasszikus esztétika a modernnel, vagy ahogy Jász Attila írta róla 2008-ban: „az utolsó avantgárd költő”.
Különutas cucc, amiben lehet turistáskodni, bele lehet veszni, el lehet előle zárkózni. Volt, ami nagyon tetszett, volt, ami nagyon nem, ezért ilyen felemás a véleményem, de az mindenképpen mellette szól, hogy, ellentétben ezekkel a fene tudja, honnan szalajtott romkocsmatrubadúrokkal, ezek a versek tényleg egy egységes rendező elv mentén vannak felfűzve egy laza damilra, jól körüljárható kultúrháttérrel és kitalált koncepcióval.
Az más kérdés, hogy nekem ez ugyanúgy nem világom, mint ahogy pl. a Black Nail Cabaret vagy a VHK sem. Baromi jó, hogy mindennek dacára is egészen üdítőként hatott.

Gabor_Zsoka>!
Legéndy Jácint: Földalatti oltár

Tegnap éjszaka szinte egyhuzamban olvastam el a verseskötetet, annyira magával sodort. Már a borítója is különleges. Széthajtva, az önarcképpel és a kollázsokkal, mintha egy szárnyasoltárra emékeztetne. Nagyon jól passzol a címhez. A színei pedig gyönyörűek. Bocsánat, de a könyvesboltban is kiugrott a többi, szerintem elég középszerű borítójú könyv közül. Némi túlzással olyan verseskötet, amelyet akkor is megvennék, ha nem beszélnék magyarul, mert könyvtárgyként annyira szép. Talán nem véletlen, hogy a nemzetközi színpadok esztétikai elvárásaihoz szokott külföldi underground zenekarok (Ash Code, Black Nail Cabaret, Dystopian Society) is ajánlják. Hozzáteszem, a képzőművészként is alkotó Legéndy Jácint saját kollázsainak és önarcképeinek felhasználásával maga tervezte a könyvet. A versekből egy teljesen egyedi, összetéveszthetetlen költői világ bontakozott ki számomra: izgalmas képekkel, amelyek folyamatosan szépség és torzultság, illetve érzékenység és agresszió határterületein lebegnek, s egészen váratlan pillanatokban nyitják meg a tudatot a transzcendens felé. Ránézésre prózaversnek tűnő, de sokszor nem is egyféleképpen ritmizálható, igazi versek. Sajátos sortörésekkel, folyamatos áthajlásokkal, ezekből kifolyólag videóklip gyanánt összekapcsolódó képekkel. A kor társadalmi problémáira is reflektálva mutatják be a Fekete Lyukhoz kötődő, földalatti generáció fiatalságát és felnőtté válását. Sajátos módon keveredik bennük a tárgyias és az alanyi költészet, illetve az avantgárd és a klasszikus esztétika, de közben mindvégig átjárja őket valamiféle egyetemesség. Szóval a verseskötet engem is teljesen magába szippantott. Egyetértek azokkal, akik rajonganak érte. Hogy utaljak egy nemrég megjelent kritikára: makacs avantgárd, rituális, olykor ön- és közveszélyes, de voltaképp merő érzékenységből és szabadságvágyból épülő pogólíra.

Legéndy Jácint: Földalatti oltár

Az a gondolat visszahangzott bennem mindvégig a kötet olvasása során, amely egy Legéndy Jácinttal készített interjúban született: „A szabadság az egyik legszebb és leghatalmasabb szenvedély” – ez tükröződik a különlegesen megalkotott, kivitelezésében is az egyedi költői lelket visszalélegző nagyszerű kötetben. Számomra e könyv az alkotói szabadság performatív megtestesülése, egy tökéletes underground életérzés filmszerű lenyomata. Mind az újszerű szövegforma, mind a grafikai kifejezésmód megerősít ebben a versek olvasásakor. Ez az individum, amely kimagaslik a monoton sodrásból – mindig gyönyörködtet. Nem hétköznapi öröm az olvasó éhes lírai lelkének. Gratulálok.

lzoltán IP>!
Legéndy Jácint: Földalatti oltár

kiköpött magából a földalatti imbolygó szerelvénye valahol két állomás között és vakon a sötétben is jobban látok mint csukott szemmel a napvilágon

Kalligram, Budapest, 2019
Adam_Faragó>!
Legéndy Jácint: Földalatti oltár

Nagyon tetszik. Punkok és gerillák. Partivers, utcai forradalmárok. A Száműzött Jézus a legjobb: „elvegyül tetovált zsenik naranccsal dobálózó árvák közt.” Vagány. Yeah!

vadszőlő>!
Legéndy Jácint: Földalatti oltár

Igazából már áprilisban olvastam a könyvet. A Port.hu-n láttam az ajánlót. Mivel én is régi underground figura vagyok, felkeltette az érdeklődésemet. Bár tegyük hozzá, ez a verseskötet legalább annyira szól a napjainkbeli undergroundról, mint a ’80-as, illetve ’90-es évekbeliről. Érezhető, hogy a szerző kamaszkora óta mozog az undergroundon belül. Először furcsa volt a stílusa, félre is tettem, de azt vettem észre, hogy újra és újra előveszem, aztán egészen megszerettem. Kétségtelenül nagyon egyedi a kötet világa. Amikor ráéreztem, hogy a képeket, illetve az áthaljó sorokat videóklip gyanánt összeolvassam, szépen kibontakozott az egész. Nem beszélve a társadalmi, politikai és lelki mélységekről, amelyeket bemutat. Teljes nyugalommal adok rá négyest. És akkor még kissé szigorú is voltam. Szóval bátran ajánlom olvasásra. Az underground csajoknak pedig tényleg kinyírt és általában festett hajuk van. Ez a szubkultúra már csak ilyen.

Davita_Kovács>!
Legéndy Jácint: Földalatti oltár

Villódzó képek sötét klubok labirintusából, megidézett barátok szellemei, vágóhíd kapujában figyelő meztelen lányok, összedőlő önépületek.
Okos és a hagyományos versstruktúrától eltérő ritmusú versei beszippantanak, igényes képi eszközeivel minden érzékszervemre hatva sodor át egyedi világán, miközben néha megállok és újra hangsúlyozva ízlelgetem áramló verssorait.

catnipthief>!

piros szerpentin nyomul
kunyhódtól az égbe
groteszk mint anyámnak
a trabant vezetése

GROTESZK - instead of netway, 50. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Trabant
_selene_ IP>!

pedig szavaim őszinték és egyen-
letesek miként a padlás gerendá-
zatába ácsolt kétszázas szögek

7. oldal, Csupán a kifáradás

FENYŐK SZEMÉVEL
áramlóvers

legszívesebben egy fenyőfa törzsébe
szívódnék hogy végigsuhanjak az
ágak hálózatán mint fényteremt-
mény optikai szálakon és görcsök
felpattanó szemével múltba réved-
ve lássam a nyolcvanöt decembe-
réig lugasunk neonzöld karjára visz-
szaröppenő varjakat majd intelli-
gens csóvaként pupillájukon akár
hunyorgó lencsén keresztül százöt-
ven éves tudatukba áramoljak emlé-
keikre összpontosítva legszíveseb-
ben egy fenyőfa törzsébe szívódnék
hogy növények és állatok tekinte-
tével nézhessem az évszázadokat

ZSŰRIEXPRESSZ
őszvers

mint vöröshasú unkák nyüzsögnek
a frissen lehullott levélkék ám kö-
zöttük lapul ragadozóként egy ge-
reblye és fogai szürke megvillanásá-
val a kertet vadásztereppé varázsolja
így a sufnin éledő bádogrigó ze-
néje jelzi négytől hűvösebb idő nyo-
mulhat melyben öröm gyorsvonatra
szökkenve csupán zsűrizni a sín-
pályamenti és mezítlen tölgyek ál-
tal a fülkéig fröcskölt képeket vagy-
is lélekből csodálni ahogy a fák
egy évszak elvont ecsetjeivé válnak

JÓSLAT
death of gardener

majd felborulsz a hintával
szavak csukódnak össze benned
s napszúrta véres ég alól
az űrbe csillan zöld türelmed

lzoltán IP>!

MEGLEPETT
HOGY DADOGSZ
utcavers

meglepett hogy dadogsz
a punkok nem szoktak bi-
zonytalankodni hangosan
fülem spiráltekervényébe
ordítanak s miként egy vá-
roson keresztülrajzó bivaly-
csorda hímjei fémbetétes
patával szétrúgják e nyil-
vánosfülke ajtaját s a ké-
szülékből hulló forintokért
sorba állnak mint reggelen-
te egy kocsmavályú előtt

ddani>!

ha visszajössz régi bőrkabá-
todért s lehet megbeszéljük
hogy eltűnt a macskám és a
presszóban a költő don juan-
ként ismét kamaszlányok-

GYÜMÖLCSFAÁGAK
LEBEGNEK
úgyisvers

gyümölcsfaágak lebegnek mint
ősvilági indák s adrienn puló-
vere úgyis elbarangol az ink-
luzíve surrogó szélben fölötte
néhány utcahosszon át mály-
vaszirmok lepkéi tündökölnek
ahogy papírszilánkok egy rock-
zenész előtt bár neki fogal-
ma sincs milyen összeélvezett
harisnyában csillagősz járdán
feküdni vagy narancsot lopni
az éjfélkor óriáspolippá hízó
bolt mögül reggelenként csu-
pán egy álmatag repülésre vá-
gyik s gyanítja hogy decembe-
rig a vírusoktól négy fegyverbe
szökkent hóember se védi meg