Angyaltrombita 8 csillagozás

– avagy egy tévhit, aminek mindenki bedől –
Leena Krohn: Angyaltrombita

Az ​Új Anomalista című, paranormális jelenségekkel foglalkozó lap munkatársnője asztmában szenved. Az angyaltrombita összetört magjaival próbálja enyhíteni a kínzó tüneteket. Ez a gyönyörű virág azonban veszélyes gyógyszer, már az illata is hallucinációt okoz, lerombolja a képzelet és a valóság közötti válaszfalat… Munkája során különös emberekkel és lényekkel, okkult tudományokkal, alternatív gondolkodási módokkal ismerkedik meg a regény főhőse, és a velük kapcsolatos élményeit és tűnődéseit papírra veti. Ám hogy ezek a feljegyzések arról szólnak-e, ami valójában történt, azt maga az író sem tudja, nemhogy az olvasó. Annyit mindenesetre megtanulhatunk, hogy „a valóság csak munkahipotézis. Egy egyezség, melyről nem tudjuk, hogy megköttetett. Egy tévhit, aminek mindenki bedől. De ez az illúzió egyetemes és szükségszerű, egészséges elménk, képzeletünk és érzékeink végterméke, egészségünk és munkabírásunk alapja, ez a mi valóságunk. Ragaszkodj hozzá, ez minden, szinte minden, amid… (tovább)

Eredeti cím: Datura tai harha jonka jokainen näkee

Eredeti megjelenés éve: 2001

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Polar könyvek

Nikola Tesla

Leena Krohn: Angyaltrombita – avagy egy tévhit, aminek mindenki bedől –

Nekem tetszett, volt benne jó pár érdekes gondolat, bár a főszereplő hölgy egyre csapongóbb, szétszórtabb és zakkantabb lesz az egyre több angyaltrombita mag elfogyasztása, mint asztma elleni alternatív kezelésmód eredményeként.
Nem is tudom miért ír és szed össze ennyiféle ezoterikus módszert, mert csak néha tűnik úgy, hogy szimpatizál velük, sokkal többször viszont a háta közepére sem kívánta ezeket az embereket és az elméleteiket*, mert Ő ugyebár nem hisz bennük, csak dolgozni kénytelen velük az újság miatt, ahol munkát kap. (Vajon melyik lehet Leena Krohn igazi Énje?:)
Szóval ez kicsit fura, pedig vannak itt érdekes dolgok is, mint pl. a máig megfejtetlen jelentésű kézirat a Voynich-kódex** vagy Maya illúziójával kapcsolatos gondolatmenet http://moly.hu/idezetek/513507, de a legtöbb „elméleten” én is csak nevetni tudtam, mint a trepanációs szakemberen vagy a hangelnyelő készüléken és a főhős is velem nevet vagy épp sápítozik, mindaddig, míg észre nem veszi, hogy egyre több furcsa dolog történik vele, lassan minden megváltozik, lelassul és átalakul körülötte és már nem lehet biztos abban, hogy hol feszülnek a valóság szálai és ezek hol és mennyire mosódnak össze az angyaltrombitás képzeletével, ahogyan mi sem és ez különleges szórakoztatást és elgondolkodni valót ad a mi életünkre is kivetítve. Mi az amiben hiszünk vagy hinni akarunk, körülöttünk mi és mennyire valóságos… és különben is mi az a valóság??? (nem, nem ettem angyaltrombita magot és más tudatmódosítót sem fogyasztottam:))
Szóval szépen megírt, jó kis könyv ez, csak ne vesszünk el az ezobubusos részleteiben.

*"Őszintén szólva többnyire szemétre való mind." írja a 18. oldalon
**Erről ma egy jó kis filmecskét is megnéztünk, ajánlom, tényleg érdekes! https://www.youtube.com/watch…

Morpheus>!

Leena Krohn: Angyaltrombita – avagy egy tévhit, aminek mindenki bedől –

Főhősnőnk elidegenedetten él magányában, és egy furcsa helyen dolgozik, ahol még furcsább emberekkel találkozik. Ezek a találkozások azonban felszínesek és a legtöbbször értelmetlenek vagy őrültek. Vagy mindez részben vagy egészben hallucináció, mióta rászokott az angyaltrombita magjára? Nem tudhatjuk. Ahogy azt sem, hogy a minket körülvevő világ mennyire egy közös hallucináció, és ha valaki ebből kizökken valamiféle külső, vagy belső hatásra, akkor olyasmiket kezd tapasztalni, amiket senki más nem. És azt se felejtsük el, hogy még ebben a közös hallucinációba is mennyi paradigma elfér, bár a legtöbb ember megelégszik azzal, hogy egyetlen alapján élje le az életét, így neki minden más paradigma színtiszta (ámbátor kollektív) őrületnek tűnik.

BabusM>!

Leena Krohn: Angyaltrombita – avagy egy tévhit, aminek mindenki bedől –

Az a fura, hogy Krohn regényei, amikor még finnül tudtam olvasni őket, varázslatos hatással voltak rám. Magyar fordításban egyszerűen nem találom ezt a szöveghangulatot. Talán mert annyira más lesz az egész szöveg ritmusa. Nem tudom. De pont emiatt nem is akarok sem csillagozni, sem többet írni. Talán majd egyszer, újraolvasva.

gacs_a_kacsa P>!

Leena Krohn: Angyaltrombita – avagy egy tévhit, aminek mindenki bedől –

Valamikor régebben az internet bugyraiban rábukkantam a Voynich-kéziratra, és nagyon érdekesnek találtam. Ez egy középkorból származó rejtélyes kézirat, sem a pontos eredete nem ismert, de főleg a tartalma nem, ugyanis értelmezhetetlen, eddig megfejtetlen betűkkel íródott és furcsa növényeket és ábrákat tartalmaz.
Az Angyaltrombita című könyv azért keltette fel az érdeklődésemet, mert azt olvastam, a története a Voynich-kézirat körül forog. De lehet, hogy félreértettem vagy rosszul emlékszem, mindenesetre ebből a szempontból kicsit csalódás volt, mert a Voynich-kézirat ugyan bele van szőve a történetbe, de eléggé mellékes. Viszont ezt könnyen elnéztem neki, mert egyébként nagyon megragadott a könyv.
Hősünk az asztmájára elkezd angyaltrombita magot fogyasztani, nem tudja, hogy az hallucinogén, és később nem is akarja maga előtt elismerni ezt a tényt. Ami nagyon tetszett benne, az az, hogy követhetjük a hősünk útját a tébolyba, de mivel a valóságban is igen furcsa emberek közé keveredett egy természetfeletti jelenségekkel foglalkozó újság kapcsán, sokszor nem lehet megmondani, hogy az élményei közül mi történt meg tényleg, mi a valóság. És mi a valóság egyáltalán. (Egy tévhit, aminek mindenki bedől).

Kkatja P>!

– Századunk erőszakos történelme gonosz szellemként kísért minket. Egyetlen eszménk az olcsó vásárlás, drága eladás maradt. Vágyakozunk arra, hogy újra észhez térjünk, de mikor irányított az ész az emberiség történelme folyamán? Megtanuljuk-e valaha is uralni cselekedeteinket, megtanuljuk-e felismerni a jó szándékaink rossz következményeit?

146. oldal Két felvonulás

Kkatja P>!

Nikola Tesláról azt beszélik, hogy ő az a férfi, aki feltalálta a 20. századot. És mégis, ez a tudós és feltaláló, a váltóáram, a drót nélküli kommunikáció, az indukciós motor és számos más találmány atyja, évtizedekre feledésbe merült. Mostanában a szabad energiára vadászók és az örökmozgó hívei esküsznek Tesla nevére, a neten pedig rendelhetünk Tesla szúnyogriasztót, Tesla biomágneseket és Tesla univerzális olajat is.

67. oldal Nikola ifjúkora

Kapcsolódó szócikkek: Nikola Tesla · szúnyogriasztó
Kkatja P>!

Az első anomalistás telem különösen sötét volt, hó nem esett, csak jeges eső. De be kell vallanom, hogy kedveltem, és még mindig kedvelem a telet, még akkor is, ha nincs hó, és ez az év legsötétebb időszaka. Olyan, mint egy zseb, melyben elbújik az ember. A tél ugyanis az egyik legjobb illúziót nyújtja, annak illúzióját, hogy az időt meg lehet állítani. Ha semmi nem nő, nem nyílik, és nem virágzik, akkor semmi nem is szárad el.

20. oldal Az új anomalista

Kapcsolódó szócikkek: idő · illúzió · tél
Kkatja P>!

Ám ugyanakkor kintről, a zelnice meggyek és az égerek sűrűjéből egy csalogány hangját hallom, talán az este utolsó vagy a reggel első csalogánya ő. Energia és öröm zengi be a félhomályt az éjszaka és a nappal határmezsgyéjén. Az akarat és a remény láthatatlan forrása felszökken a levegőbe és tündöklésével beteríti a tavasz messzeségeit.

122. oldal Az egér, a farkas meg a csalogány

Leena Krohn: Angyaltrombita – avagy egy tévhit, aminek mindenki bedől –

Kapcsolódó szócikkek: akarat · égerfa · energia · fülemüle · öröm · remény · zelnicemeggy (Prunus padus)
Kkatja P>!

(…) a valóság csak munkahipotézis. Egy egyezség, melyről nem tudjuk, hogy megköttetett. Egy tévhit, aminek mindenki bedől. De ez az illúzió egyetemes és szükségszerű, egészséges elménk, képzeletünk és érzékeink végterméke, egészségünk és munkabírásunk alapja, ez a mi valóságunk.
    Ragaszkodj hozzá, ez minden, szinte minden, amid van. Próbálj meg kilépni belőle, és az életed – ha ugyan véget nem ér – visszavonhatatlanul meg fog változni.

7. oldal Egy tévhit, aminek mindenki bedől

Kapcsolódó szócikkek: tévhit · valóság
Kkatja P>!

Telente a város jelen van és valóságosabb, mint a többi évszakban. Az ablakok, autók, boltok, színházak fényei a jelenlétről mesélnek, ahogyan a nap egyre magasabbra hág, mikor minden növekedésnek indul, és végül beköszönt a nyár, szinte megfeledkezem az emberekről. Olyankor a vegetatív világra összpontosítok, a csírák, hajtások és bimbók csöndes és szenvedélyes életére.

20. oldal Az új anomalista

Kapcsolódó szócikkek: tél · város
Kkatja P>!

Néha azon tűnődöm, milyen különös és nagyszerű az, hogy egy egészen más emlős faj ilyen mélyreható szerepet játszik az életünkben. Elnézem ezeket az odalent mozgó lényeket, melyeket kutyáknak hívunk, csak így, kutyának, nézegetem a fülük rezdüléseit, bundájuk ábráit és színskáláját, az ezerféle faroktípust, farkuk kifejező erejét – és mélységes csodálat tölt el.

59. oldal Az öreg Usko

Kapcsolódó szócikkek: kutya
Kkatja P>!

– A szaga nem valami kellemes. Most, hogy figyelmesebben megnézem, ez nem is brugmansia, azaz harsonavirág, hanem angyaltrombita. Ennek a virágai felfelé állnak, a brugmansiának pedig lekókadnak. Bár néha egy fajba sorolják őket.
     – Miért hívják bolondfűnek?
     – Azt hiszem, hogy az angyaltrombitát boszorkánysághoz használták régen – magyarázta Roope. – Mérgező növény. Elkábítja az embert.

14. oldal Angyaltrombita

Kapcsolódó szócikkek: boszorkányság · méreg
dokijano >!

A könyvek olyanok, mint a lepréselt virágok, nem az események dimenzióit őrzik meg, hanem csak valamit, ami hasonlít az eseményekre.

7. oldal, Egy tévhit, aminek mindenki bedől (Polar, 2012)

Kkatja P>!

Minden kutyának ugyanaz a baja. Emberivé tett létük és korábbi, szabadabb természetük között egyensúlyoznak. A kutyák egyfajta köztes állapotban élnek: még nem emberek, már nem farkasok – ebben rejlik a kutyalét megoldhatatlan problémája.

59. oldal Az öreg Usko

Kapcsolódó szócikkek: kutya