A ​tévedés 8 csillagozás

Leena Krohn: A tévedés

Leena Krohn új, talán legjelentősebb műve, A tévedés című regény voltaképpen egy kerettörténetbe foglalt fantáziadús, remekül megírt novellafüzér. E., az író olvasótalálkozóra indul egy számára ismeretlen városba, s eközben csaknem balesetet okoz. Kellően feldúlva érkezik meg a helyi könyvtárba, ahol egy unott könyvtárosnő és viszonylag népes, ám mondanivalójának befogadására képtelen hallgatóság fogadja. E.regényrészleteket és novellákat olvas fel nekik, olyan lírai, a képzelet határait feszegető írásokat, amelyek kettős megvilágításba helyezik a valóságot, a ma társadalmának kudarcait és tévedéseit. Az események ettől kezdve feltartóztathatatlanul száguldanak a tragikus végkifejlet felé.

Eredeti cím: Erehdys

Eredeti megjelenés éve: 2015

Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2017
146 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155479342 · Fordította: Jávorszky Béla

Morpheus>!
Leena Krohn: A tévedés

Nem, nem, nem. Ez a könyv most számomra egy alapos gyomros volt kedvenc írónőmtől. Reménytelenség, betegség, sivárság, halál, öregség, elmúlás, elválás, eltűnés… Hát nem erre volt most szükségem, a többi könyve jobb volt. Igen, ez nem olyan misztikus, meg konkrétabb, köznapibb, és talán ettől titulálják a legjelentősebbnek. Legközelebb kevésbé jelentőset szeretnék tőle olvasni.

gacs_a_kacsa>!
Leena Krohn: A tévedés

Leena Krohntól kell még olvasnom. Az Angyaltrombitában nagyon tetszett a valóságtól való elszakadás, ez a könyv eszembe is jutott többször is, amióta olvastam.
A tévedés viszonylag új könyv, nem is tudtam róla, könyvesboltban nézelődés közben láttam meg, elég olcsó volt, megvettem és gyorsan el is olvastam. Kicsit ez is adja azt a furcsa hangulatot, olyan, mint egy zuhanás a tébolyba. Érdekes a szerkezete, novellákból áll, melyek néha félbe is maradnak, “regényrészletekből” egy fiktív író regényeiből, és ahhoz képest, hogy a novellákat én annyira nem szeretem, ezek jórészt még tetszettek is. De sokkal érdekesebb volt a novellák közti közjáték, a regény gerince, valójában ezt szerettem benne. Egy dolog nem tetszett, a vége, furcsa, de ehhez a regényhez valami olyat vártam volna, ami lóg a levegőben, hogy nem tudom eldönteni, mi a valóság, ki őrült meg és mégis mi történt (talán mert ezt kaptam az Angyaltrombitától), de a lezárás egészen határozott és egyértelmű volt, nem ezt vártam.

kirkkaus>!
Leena Krohn: A tévedés

Azt gondoltam, hogy a regénybeli író közepes és unalmas novellái azért közepesek és unalmasak, hogy a felépített fáradt és lélektelen hangulatot erősítsék. A végén aztán véget ért a felolvasó est és következett a tényleges író része, ami ugyanolyan félmisztikus maszatolás volt jelentőségteljes mondatocskákkal, megfáradt filozofálással és sehova nem tartó „cselekménnyel”. Ez az irodalom? Nem tartom lehetetlennek, hogy én is képes legyek ilyenre, csak nem látom értelmét. Erre papírt, időt és pénzt pazarolni…

BNiki >!

E.-nek eszébe jutott, miért kezdett el írni annak idején. Mert birtokában volt a tapasztalatnak, az alaktalan és néma tapasztalásnak, amit szavakba akart önteni. Csend vette körül, és ő kölcsön akarta adni a hangját. Láthatatlan volt minden, és ő próbálta megmutatni. Mire volt jó ez a rengeteg vesződség? Mostanra ez a fajta igyekezete csaknem kihúnyt, de pislákolt benne egy kevés hit. Hinni akarta, hogy noha ő maga sohasem találta meg azt, amit keresett, ez ettől még létezik, és bárki, bármikor a nyomára lelhet.

146. oldal, Fény a vendégszobában (Széphalom Könyvműhely, 2017)

BNiki >!

A világ megállt, egyedül ő haladt előre. A világ mögötte maradt, ő pedig száguldott, egyre szenvedélyesebben. Fény, levegő, szabadság! Kiüresedve távolodott a szavakkal megfogalmazhatatlan felé, amelyet nem tudott szavakba önteni, a láthatatlan felé, amelyet nem tudott megmutatni.

147. oldal, Fény a vendégszobában (Széphalom Könyvműhely, 2017)

BNiki >!

– […] az embertan hasonlít a kvantum-valóságra – szólt közbe Aatos Kitka. – Abban sem ilyenek vagy olyanok a dolgok, hanem ilyenek is meg olyanok is.

57. oldal, A halhatatlan (Széphalom Könyvműhely, 2017)

BNiki >!

Néha arra gondolt, az volna a legjobb, ha véget érne ez az életnek mondott kínszenvedés. Ám elkeseredésén sikerült úrrá lennie, mindig fölemelte egy-egy gondolat, nem hagyva, hogy elcsüggedjen, bármennyire erre biztatta is a tudata. Voltak pillanatok, amikor elgyengült, de aztán új erőre kapott. És a hite mindig ugyanazt a mondatot súgta a fülébe: – Nem halok meg soha!

74. oldal, A vándorok (Széphalom Könyvműhely, 2017)