Mi ​a gubanc a fizikával? 10 csillagozás

A húrelmélet problémái és a lehetséges kiutak
Lee Smolin: Mi a gubanc a fizikával?

Lee ​Smolin AKKORD Lee kezd tévútra jutni. Az extra dimenziókról, egzotikus részecskékről, párhuzamos világegyetemekről és az elemi húrokról szóló elképzelések elkápráztatták a nagyközönséget – és megragadták a szakemberek képzeletét. Ezek az elképzelések azonban nincsenek kísérletileg igazolva, és közülük némelyik, köztük a húrelmélet, látszólag nem is kecsegtet ilyen lehetőséggel. A területet mégis ezek a hipotézisek uralják, magukhoz csábítva a legtehetségesebb kutatókat és a finanszírozás jelentős részét, olyan légkört teremtve, amelyben az újonnan felbukkanó, más utat járó fizikusok sokszor hátrányba kerülnek. Smolin felhívja rá a figyelmet, hogy ez a helyzet magát a tudományos fejlődést hátráltatja.Világosan, szenvedélyesen és mégis szakszerűen, közvetlen stílusban foglalja össze azokat a problémákat, amelyekkel szembe kell néznie a modern fizikának. Egyben felvázolja a lehetséges kiutat jelentő irányzatok biztató kilátásait.

Lee Smolin fizikai tájékozottsága… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord

Akkord, Budapest, 2011
374 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632520360 · Fordította: Koronczay Dávid

Sai_home>!
Lee Smolin: Mi a gubanc a fizikával?

Lee Smolin: Mi a gubanc a fizikával? A húrelmélet problémái és a lehetséges kiutak

Kis összefoglaló az elméleti fizika mai (vagy inkább akkori) legfőbb kutatási területéről, annak előzményeiről, rivális elméletekről, majd egy hosszabb elmélkedés az amerikai kutatás helyzetéről.
A könyv kicsit regényszerű lett, ismeretterjesztő könyvhöz képest hosszú fejezetek jellemzik, tele szöveggel, alig egy ábra, sehol egy képlet. Többnyire érthető, de szerintem a témát egyáltalán nem ismerők ne ezzel kezdjék, mert nagyon sok fogalmat nagyon felületesen vagy egyáltalán nem magyaráz meg. Sokat megtudhatunk a húrelméletről, vagyis inkább arról, hogy miért ne kutassa senki (legalábbis nekem kicsit elment a kedvem tőle, pedig volt, amikor érdekelt a téma). Szakértőnek tűnik, mélyen ismeri a témát, közben megtudhatunk az író életéről is információkat, amik erősítik a hozzáértő mivoltát.
Az utolsó pár fejezetben az amerikai kutatásról van szó. És hogy ebben az emberben mennyi keresűség halmozódott fel! Gyakorlatilag mindenkit hibáztat azért, hogy már 25 éve nincs előrelépés az elméleti fizikában, de számomra az jött át, hogy szerinte a rendszer miatt nem lett ő is híres és sikeres. Mert persze elnyomják a zseniket, akik nem állnak be a sorba, így őt is… Kicsit kiléphetne a szakterületéről és megpróbálhatna pénzügyi/politikai szemmel nézni az akadémiára, talán nem lenne ennyire lehangolt.
Emiatt az utolsó rész miatt kénytelen vagyok 4 csillagot adni a könyvre.

Video>!
Lee Smolin: Mi a gubanc a fizikával?

Az eddigi legrészletesebb könyv, amit a húrelmélettel kapcsolatban olvastam, általában mégis érthető és érdekes. Fő mondanivalója nagyban hasonlít A tudomány titkos anarchiája című könyv mondanivalójához, ezért a végén, amikor már nem csak a húrelméletről volt szó, helyenként unalmasnak találtam. Kifejezetten tetszett a húrelmélet alternatíváiról szóló rész, több más mű elolvasásához is meghozta a kedvemet. Összességében érdekes és motiváló, érdemes elolvasni.

Epilógus>!

A húrok összegubancolódtak…
Merre tovább?

Novák_Natália I>!
Lee Smolin: Mi a gubanc a fizikával?

Remek áttekintés a modern fizika alakulásáról. De aki nem olvasott még ilyen témájú könyveket, ne ezzel kezdje, mert unalmasnak és néhol érthetetlennek fogja találni. Címe inkább lehetne: mi a gubanc a húrelmélettel? Mert bár a végén leszögezi, hogy nem a húrelmélet démonizálása volt a célja, mégis könnyen hagy ilyen benyomást.
Kicsit terjengősnek éreztem, ezért a fél csillag levonás.