Az ​idő újjászületése 6 csillagozás

A fizika válságától az univerzum jövőjéig
Lee Smolin: Az idő újjászületése

A könyv izgalmas felfedezőútra, intellektuális kalandra hív a tudományos gondolkodásból mára szinte teljesen eltűnt idő nyomában: Lee Smolin, a neves elméleti fizikus, korunk egyik nagy gondolkodója és közéleti személyisége radikálisan új nézőpontot mutat be az idő természetéről és a kozmoszról.

Eredeti megjelenés éve: 2013

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord

Akkord, 2014
360 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632520766 · Fordította: Krauth Péter

Sai_home>!

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

Kicsit bajban vagyok ezzel az értékeléssel, de megpróbálom röviden összefoglalni, hogyan is érzek a könyvvel kapcsolatban.
A könyv első részében egy jól megírt, érthető természettudományi összefoglalót kapunk, mondhatnám, hogy a szokásosat, az ókori görögöktől Newtonon keresztül Einsteinig. Ez a rész tényleg nagyon jó, minden író egy kicsit másképp adja át ezt a bevezető részt, az ő nézőpontja nekem újszerű volt.
A második rész ezzel szemben nagyon spekulatív, én inkább filozófiának mondanám, mint fizikának (de persze érdekes így is, csak nem teljesen azt kaptam, amire vártam). Leírja, hogy a jelenlegi elméletek kiveszik az idő előrefolyását a képből, mindent egy (bonyolult) matematikai képletté varázsolnak (amivel így elméletben a jövő kiszámítható, illetve a múlt is), és ez szerinte nem vezethet a helyes megoldáshoz. Nem válik világossá, hogy miért is nem, bár ír felsorolást, hogy ő mit vár el egy „mindenség elméletétől”, de ez semmi olyasmi, amit széles körben elfogadnának, inkább egy személyes kinyilatkoztatás.
A könyv nagy részében érthetően ír, viszont képletek és bizonyítások nélkül teszi ezt, így el kell fogadnunk a következtetéseit, viszont nem nagyon jelzi, hogy hol ír bizonyított tényeket, és hol olyan ellenvetéseket, amik csak az ő ízlését bántják. Több helyen is írja, hogy valami azért nem lehet jó, mert szerinte nem lehet helyes (?), vagy mert ellenkezik a tapasztalatainkkal, de a modern fizika pont erről szól: olyan dolgokat mérnek ki, ami ellent mond mindennek, amit korábban gondoltak, így ezt nem érzem megalapozottnak.
A saját kutatási területéről is ír, ami bár érdekes témának hangzik, nem tudtam meg róla túl sokat (talán ennyire lehet elmondani képletek nélkül?).
A minap voltam egy phd-védésen, ahol az egyik opponens elmondta, hogy szerinte egy phd-dolgozatban a jelölt elengedheti a fantáziáját a következtetéseknél, akár olyan jövőbeli kutatási irányokat/lehetséges eredményeket is bedobhat, amik nincsenek kellőképpen megalapozva. Úgy látszik, hogy ismeretterjesztő könyvekben ennél akár többet is lehet :)
Összegezve: érthetően ír érdekes dolgokról, de sokszor nem lehet eldönteni, hogy éppen elfogadott elméletekről vagy fikcióról olvasunk éppen.
Ja és az utószó, na az egy borzalom, legalábbis a közgazdaságról szóló rész biztosan :)
Köszönöm az ajánlást, @tetsuo!

Epilógus>!

Ugyammá!
Miért volna válságban a fizika?
Az újdonság felfedezése, valamint bizonyításának sebessége exponenciálisan csökken. – Bár az exponenst nem merném számszerűsíteni. :)
Az ellenkezője volna rendkívüli.

tetsuo>!

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

Megint egy nagyon fontos, gondolkodásformáló könyv. Már az alapvető fontosságú, amit az időről ír, hogy az idő valóságos, minden egyszeri és megismételhetetlen, a jövő mindig kiszámíthatatlan lesz és semmi sem örökkévaló és időn kívüli. Mégis, emellett rengeteg nagyon izgalmas dolgot tár fel a fizika mai állásával, az élettel, a világmindenséggel, meg mindennel kapcsolatban. Folytatódik a Mi a gubanc a fizikával? kritikai attitűdje, ezúttal nagyon izgalmasan világítva rá, mi az alapvető baj a mai, dobozba zárt fizikával. Kifejezetten tetszett az is, hogy próbál interdiszciplinárisan kitekinteni (ezúttal főleg a filozófia, a társadalomtudományok és a közgazdaságtan felé), a legtöbb könyvíró tudósra ez sajnos kevésbé jellemző.
Mindemellett elég meggyőzően érvel amellett is, hogy egy életünk van, aminek az ideje behatárolt, nem fog visszafordulni, újra lejátszódni, stb., érdemes kihasználni az egyszeri lehetőséget.
Nem mondom, hogy mindenhol könnyű szöveg, de határozottan megéri elolvasni.

A tudat problémáján azt értem, hogy ha az összes nyelven leírnám, amit a fizikai és biológiai tudományok rendelkezésünkre bocsátanak, valamit mégis kihagynék. Az agyunk nagyjából 100 milliárd sejt hatalmas és hihetetlen mértékben összekapcsolt hálózata, amely sejtek mindegyike önmagában is egy-egy összetett rendszer, amely kémiai reakciók szabályozott láncolatát működteti. Le tudnám írni ezt olyan részletesen, ahogy csak tetszik, de soha nem kerülnék még csak közel sem annak a magyarázatához, hogy van egy belső tapasztalatunk, a tudatunk áramló mozgása. Ha nem tudnám – az én saját esetemben –, hogy van tudatom, akkor az, hogy ismerem valaki másnak az idegi folyamatait, még nem adna kellő okot arra gyanakodni, hogy neki is van.

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

Elképesztő, hogy minden ilyen struktúra és összetettség tartósan fennmarad és növekszik, mivel ez eleve kizárja a jól látható struktúrák legegyszerűbb magyarázatát – azaz, hogy véletlenszerű eltrendeződés ereményei. Egy véletlen esemény nem eredményez olyan struktúrákat, amelyek évmilliárdokig fennmaradnak, és amelyek komplexitása az idővel állandóan növekszik. Ahogy azt rövidesen kifejtem, ha az összetettség, amelyet magunk körül látunk, a vak véletlen következménye lenne, akkor majdnem bizonyos, hogy (annak mértéke) csökkenne, és nem növekedne az idővel.

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

A törvények megjeleníthetők matematikai objektumokként, mint ahogy a megoldásaik is, amelyek egy-egy rendszer lehetséges történeteit jelentik. Aminek a matematika megfelel, azok nem a tényleges fizikai folyamatok, hanem – miután befejeződtek – az azokról készített feljegyzések, amelyek értelemszerűen szintén időtlenek. Mégis, a világ mindig megmarad időben kibontakozó folyamatok összességének, és csak kis részei írhatók le időtlen matematikai objektumokként.

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

Én, aki azzal kezdtem a tudományos pályámat, hogy az időtlen egyenletet kerestem, most úgy vélem, hogy az univerzum legmélyebb titka és lényege abban rejlik, ahogy pillanatról pillanatra kibontakozik az időben.

13. oldal, Előszó

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

A logika és a matematika a természet egyes tulajdonságait ragadja meg, de sohasem a természet egészét. A valóságos univerzumnak vannak olyan tulajdonságai, amelyek matematikailag sosem lesznek leírhatók. Az egyik ilyen az, hogy a valóságos világban mindig valamilyen konkrét pillanat van.

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

Nincs romantikusabb fogalom a végtelennél, de ez a fogalom a tudományban könnyen zűrzavarhoz vezethet.

Lee Smolin: Az idő újjászületése A fizika válságától az univerzum jövőjéig

Az idő globális felfogásából az következik, hogy térben és időben minden eseménynél van egy kitüntetett megfigyelő, akinek az órája méri annak lefolyását. Azonban nincs lehetőség meghatározni ezt az egyedi megfigyelőt semmilyen, kisméretű tartományban végzett méréssel.