A ​halott énekesnő / Gyilkosság a színpadon (Columbo) 6 csillagozás

Lee Hays – Alfred Lawrence: A halott énekesnő / Gyilkosság a színpadon

A magyar közönség a televízió képernyője után immár kiadónk sorozatában is élvezheti Columbo hadnagy bravúros nyomozásait. A halott énekesnő című történetében ezúttal egy luxushajó fedélzetén lát munkához. A véletlen vezeti a gazdag és agyafúrt gyilkos nyomára, aki elköveti azt a hibát, hogy lenézi a kopottas külsejű, esetlenül csetlő-botló felügyelőt.

A Gyilkosság a színpadon főhősének élete egyik napról a másikra fenekestül felfordult. Hacsak nem szánja el magát valamilyen kétségbeesett tetter, mindenről le kell mondania: pénzről, rangról, szerelemről. Ehelyett inkább a "tökéletes gyilkosságot" választja…

Bastei Budapest, Budapest, 1994
270 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638068124 · Fordította: Kőrös László

gyuszi64>!

2020/108. otthoni polc

A krimivilág gyöngyszeme Columbo, ezt az ikont nem hagyhattam ki az olvasásból. :)

Mindkét regény forgatókönyv-átdolgozás vagy inkább feldolgozás, eléggé párhuzamosak a filmekkel. A halott énekesnő (1976) a profi Lee Hays munkája, és az egyik legjobb filmepizód, a Zavaros vizeken adaptálása. A másik regény Lawrence: Gyilkosság a színpadon (1975). Szerintem ennek a filmepizódjára is emlékszem, de most itt kapásból nem találtam meg a wikin. *

A regények és a szerzők erőssége, hogy ahol lehetőségük adódik, élnek a betű hatalmával, és a filmhez képest tudnak többletet adni. Ez leginkább az apróságok, részletek ábrázolásában, a finom jelzők használatában érhető tetten.

* Update: Nincs ilyen című epizód, és a tartalom alapján sem találtam meg. Szerintem kissé átírták vagy két forgatókönyvből gyúrtak össze egy epizódot.

Szelén>!
Lee Hays – Alfred Lawrence: A halott énekesnő / Gyilkosság a színpadon

Két történet egy könyvben.
Az elsőt ismertem, láttam már párszor tévében, a második olyan mint mindegyik Columbo, (csak még egy kérdés, a feleségem…., a kopottas kocsi, kabát, a tettes idegeire menni az első pillanattól fogva) ettől olyan érzésem van, mintha ezt is láttam volna.

A két történetben az a közös, hogy mind a kettőben adott egy férj, aki megcsalja a feleségét. Első esetben a szeretőt, másikban a titok tudóját ölik meg, de alapvetően a zsarolás ellen lázad fel mind a két férfi.
Persze Columbon nem lehet kifogni.