A ​Nílus rózsája 5 csillagozás

Lázár István: A Nílus rózsája Lázár István: A Nílus rózsája

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1927

Tartalomjegyzék

>!
248 oldal · ISBN: 9786155312175
>!
Singer és Wolfner, Budapest, 1927
248 oldal

Enciklopédia 1


Most olvassa 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

Chivas>!
Lázár István: A Nílus rózsája

Könnyű, gyorsan olvasható történet Ménáról (Ménész), Egyiptom első fáraójáról, aki egyesítette az országot és felépítette a fővárost, Memphist. Szerelem, ármány, gyilkosság, kémek, csata, egyszóval minden ami kell. :-)

Eule P>!
Lázár István: A Nílus rózsája

Mint @Chivas írta, van itt minden, ami egy jó regényhez kell. Országegyesítő Ména (Ménész fáraó) elképzelt élete elevenedik meg a mozgalmas regényben. Csaták, ármány, cselszövés, szép nők, mérgek, csillagjósok, viaszbábuk és udvari bolondok biztosítják, hogy egy percig se pihenhessen az olvasó. Szimpatikus alakként van ábrázolva Ména, aki kiáll a szegények és elesettek mellett, a fő nőalak, Sesz okos és bátor asszony.

Mindezek ellenére a mű első kétharmada nehezen csúszott, de a végét le se lehetett tenni, amikor felgyorsultak az események. Némi anakronizmust is felfedezni vélek a regényben spoiler. Jól jött volna a modern kiadáshoz egy kislexikon a sok egyiptomi tisztséghez és közszóhoz, de ez csak kismértékben zavarta az élményt.

kolika>!
Lázár István: A Nílus rózsája

Egyiptom múltjába vezet vissza Lázár István könyve. Azokról az eseményekről mesél, amelynek során Egyiptom egyesült, legyőzte ellenségeit, s elkezdődött a nagy építkezések kora. Az események központi figurája Ména, a bátor harcos, aki összefogja népét, s ellenségek legyőzése után a nép fáraójává választja meg..Elkezdődhetne a nyugodt kormányzás a szeretett feleség oldalán, de hát nem ilyen egyszerű a történet. A külső ellenségen túl, akadnak bőven olyan személyek az egyiptomiak közül is, akik a fáraó helyébe szeretnék magukat tudni, mint a magánéletben, mint az elért tisztség terén. Ezért nem átallnak ármányok sorát szőni, összeesküvéseket kiötölni,.Mindezeket olvasva nem unatkozik az olvasó.
A szerző forgatókönyveket is írt, s itt is néha olyan érzésem volt, mintha forgatókönyvszerű részt olvasnék. Mintha a szerző nem vesztegetett volna sok szót pl. a leírásra, mert majd úgyis beszél helyette a kép. Sokféle eseményt akart összesűríteni a szerző ebben az aránylag rövid könyvben, de nem tudta hibátlanul kivitelezni. Vélhetően ezért érzem kissé felületesnek a könyvet. Számomra a könyv nem tudta visszaadni Egyiptom nagy korszakának körképét.


Népszerű idézetek

Chivas>!

A pálmák álmosan kókadoztak a Nilus völgyében.

(első mondat)

Chivas>!

Lefeküdt, hanyattfeküdt, izmos testére húzta a drága takarót. Lenge, illatos félhomály terjengett a hálószobában; a fény lágyan reszketett a márványfalakon. Összerezzent. A szemét fölnyitotta… Szétnézett. A lámpák vörösen lobogtak. Különös nyugtalanságot érzett. Valaki nézi! De kicsoda?…
Zörej hallatszott. A falból hallatszott. Ména élesen figyelt. Szépcsendesen hanyattfordult s a kardot maga mellé fektette.
Ugy tett, mintha aludnék.
Várt…
A nesz megujult s csak a légáramlásról vette észre, hogy valahol kinyilt egy ajtó. Fölpillantott. A halvány világitásnál fehér alak lépett a terembe.
Nő!
Közelebb jött.

Chivas>!

Szabad-e beszélnem, ó nagyur? – kérdezte a küldöttség feje. Az én főnököm üzenete a népek szokásjogán alapul. A mi hadaink és a te sereged körülbelül egyforma erőben vannak: minek folyjon hát fölöslegesen vér? Arra kérlek hát, fogadd el főnökünk ajánlatát. Vivja meg a harcot két ember, a két seregben a két legerősebb és ezeknek a küzdelme döntse el a háborút.

Eule P>!

A Pharaohné mesemondója:
Thutmesz főszobrász felesége, a szépséges Hogla lett a mesemondója. Az ő anyja messze keletről származott Egyiptomba s leánya lelkébe plántálta Kelet ragyogó, bübájos meséit.

Kapcsolódó szócikkek: mesemondó
kolika>!

– Bűnös vagy, de kegyelmet adok neked, hogy megigazulj és megösmerd az élet becsét; hogy megtudd, amit eddig nem tudtál: az élet legnagyobb igazsága nem a fegyver, hanem a
szeretet…


Hasonló könyvek címkék alapján

Ashley Carrigan: Halál és Gloria
Ghyczy-Dráveczky Zsuzsa: Asszony a fáraók trónján
Spiró György: Fogság
Kodolányi János: Új ég, új föld
Mika Waltari: Szinuhe
Thomas Mann: József és testvérei
Chris Land: Lélekvesztő I-II.
Kodolányi János: Vízözön
Szemán Zoltán: Idegen istenek
Kosztolányi Dezső: Nero, a véres költő / Aranysárkány