Tüskés ​varabin 40 csillagozás

Állattörténetek
Lázár Ervin: Tüskés varabin

Lázár Ervin két korábbi, állatokról szóló könyvét (Öregapó madarai; Lovak, kutyák, madarak) gyűjtöttük egy kötetbe, s új illusztrációkkal adjuk közre.

Osiris, Budapest, 2006
86 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633896355 · Illusztrálta: Szunyoghy András
Osiris, Budapest, 2004
Osiris, Budapest, 2003
84 oldal · ISBN: 9633893658 · Illusztrálta: Szunyoghy András

Rácpácegres

pannik>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Hasznos üzenetek természetről, madárvilágról, kutyákról és egyéb élőlényekről szépen, kedvesen, tanító szándékkal megfogalmazva.
Szerettem olvasni, csak hiányoltam kicsit a Lázár Ervin féle kreativitást, de persze ez a könyve más, tudom, nem érdemes hasonlítgatni, ezt a könyvet másként kell értékelni.
Szóval abszolút ajánlom elolvasásra, sok új dolgot tudtam meg belőle, például a madarakról.

latinta P>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Ha valaki el akar andalodni a magyar nyelv szépségeitől, el akar menekülni a hétköznapok egyre durvább politikai zajától, annak mindenképpen szerencsés választás lehet ez a kiskötetnyi csoda. Van ebben a gyermeki lélek ártatlanságától egészen a halál felé tartó, a természetet mélységesen ismerő és tisztelő rezignált Öregapó bölcsességéig minden, amire csak egy nyugalomra vágyó léleknek szüksége lehet.
Szép elcsöndesedést kívánok nektek is, olvassátok.

zia P>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Kedves, érdekes, tanulságos történetek, tele ismerettel, főleg a madarakról. Öregapó madarai nekem sokkal jobban tetszett, mint a Lovak, kutyák, madarak.

Paulina_Sándorné P>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Szeretem az állattörténeteket. Érdekes dolgokról olvastam a könyvben. Az is érdekes, hogy sok olyan dolgot lehet megtanulni az állatokról akkor is, ha csak figyeled őket.

Aurore>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Lázár Ervin életműolvasás kihívásra olvasva. Falusi gyereknek talán nem akkora újdonságok vannak benne, de a városi csak néz, mint urbánus költő a virágoskertben*. Magyarul: jó, hogy vannak benne illusztrációk a madarakról, különben lila dunsztunk se lenne, mi a bánatról van szó. A címadó történetet, amelyik a legtipikusabb Lázár Ervin a kötetben már a Hét szeretőmben olvashattam. Az eddig ismeretlenek közül kutyás történetek jobban tetszettek a kötet elején szereplőknél. Összességében az az igazi lázárervines stílus és szemlélet, amiért ő szeretjük itt még várat magára.

*https://moly.hu/idezetek/889579

Osiris, Budapest, 2004
ZsuZsanna5>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Csodálatos, állat- és életszerető történetek. Boldogabb lettem attól, hogy elolvastam őket. Felhívta rá a figyelmemet, hogy nem szentelek elég időt a természet szépségeinek felfedezésére.

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Rá kellett döbbennem, hogy ornitológiai ismereteim, hagynak maguk után kívánnivalót. Megtudtam, hogy a szőriszarkának, kis őrgébics a hivatalos neve. Nem is az Ökörszem a legkisebb hazai madarunk, hanem a Királyka. Senki nem tudja a választ, hogy Madár, a mindkét szemére vak ló, hogyan tud közlekedni teljes biztonsággal, és vajon hányadik érzéke az állatnak, hogy megáll a lövészárok előtt, sőt, hátratolat, mindennemű instrukció ellenére. A címadó elbeszélés, különösen kedves darab. Lázár Ervin zseniális mesélő, csupa élvezet volt őt olvasni.

Izolda P>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Én ezt a DIÁ-ról olvastam, ahol nincsenek képek, pedig milyen jó lett volna minden állathoz képet társítani egyből!
És örülök, hogy nekünk is vannak madaraink vidéken. :)

WolfEinstein>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Két természetrajzi történet, de mindkettő több, lazán kapcsolódó részből áll. Tulajdonképpen a szerző megfigyelésein és némileg tanulmányain alapszik, mégis abszolút hiteles képet kapunk a hazai madárvilágról és a ház körüli állatokról, ismeretterjesztő szövegnek is becsülettel megállják a helyüket, és szépirodalmi igényességgel vannak megírva. Lehet belőle tanulni bőven! Az illusztrációk tetszetősek és meggyőzőek, annak ellenére, hogy egy tudományos munkában nem biztos, hogy megállnák a helyüket.

Jeffi P>!

Lázár Ervin: Tüskés varabin Állattörténetek

Aki a madarakat, állatokat szereti annak biztosan fog tetszeni :)
Nagyon szépen illusztrált könyvecske és a történetek is mind-mind tanulságos és informatív. Tehát ajánlom elolvasásra :) Nekem az Öregapó madarai rész amúgy jobban tetszett, összeszedettebbnek találom mint a könyv másik felét. Ott mintha már csapongott volna mesélés közben, és nem lenne meg az egyértelmű vonal, amit követve halad, mert ide-oda ugrál a történetekből, némelyik kevésbé tűnik befejezettnek. Ettől független jó kis könyv :)

ViraMors P>!

Akik szeretik az állatokat, azok beszélnek nekik.

madárka>!

Kell a madár az embernek. Még annak is, aki nem tud róla.

44. oldal (Osiris, 2006)

worsi P>!

Doktor Hertelendi Róbert, foglalkozására nézve seregély.

34. oldal (Öregapó madarai)

madárka>!

– És miért jönnek vissza a madarak Afrikából? – kérdezte Gyuszkó. – Ott mindig meleg van, táplálékuk van elég. Akkor miért?
    – Mert itt születtek. Ez a hazájuk. Azért – mondta Öregapó.

49. oldal (Osiris, 2006)

Aquarius>!

– Nézd, Apu, mit rajzoltam – mondta a fiam.
Fekete vonalak hótiszta papíron.
Ez egy csipkés krumpli – akarom mondani, de még idejében visszaszívom, hogy is gázolhatnék bele ilyen felnőtti korlátoltsággal egy négyéves méltóságába.

Izolda P>!

– Nem tartottam én – válaszolta Öregapó –, csak éppen itt lakott… De én már másikat nem akarok. Majd ti. Nektek még lehet seregélyetek.
Hallgattunk. Néztük a levegőben bűvészkedő gyurgyókákat, és elszomorodtunk. Tudtuk, Öregapó most arra gondol, hogy ő nemsokára meghal. Kedves Öregapó, milyen jó, hogy a szomorúságtól sem óvtál bennünket…

worsi P>!

Hát káros madár a kakukk? Ha semmi más hasznot nem hajtana, mint hogy tavasszal megszólal, akkor is óvni kellene. Mit ér a tavasz kakukkszó nélkül?

38. oldal (Öregapó madarai)

worsi P>!

– Öregapó, miért szeretik annyira az emberek a gólyát?
– Mert szükségük van rá, mert házuk népéhez tartozónak érzik. Mint ahogy oda is tartozik.

44. oldal (Öregapó madarai)

worsi P>!

Rácpácegres különben az én gyerekkorom színtere. Eldugott, apró település a Dunántúlon, tizenhat-tizengyolc család él ott, se iskolája, se villanya, se boltja, az oda vezető út is csak földút. Azt szokták rá mondani: Isten háta mögötti hely. Van benne némi igazság, de azért azt sem árt tudni, hogy azért volt Isten háta mögött, mert Isten éppen a háta mögé dugta a tenyerét. Igen, a tenyerét, amin szelíden és védelmezőn tartotta Rácpácegrest.

56. oldal (Lovak, kutyák, madarak)

Kapcsolódó szócikkek: Rácpácegres
Aquarius>!

Csupa csont, hatalmas ló volt Madár, minden elnagyolt volt rajta, ilyesféle lehetett Isten első vázlata, amikor eszébe jutott, hogy lovat is kellene teremteni.