Buddha ​szomorú 24 csillagozás

Lázár Ervin: Buddha szomorú

Lázár Ervin új kötete novellákat tartalmaz. Annak az izgalmas művészi kísérletnek az eredményeit, mely már a korábbi novellákban és mesékben s legutóbb A fehér tigris című regényben is megújuló eredetiséggel örvendeztette meg az olvasót, s melynek távolabbi célja egy öntörvényű írói világ megteremtése. Lázár Ervin ezt a világot a valóság, a költészet és a mese elemeiből, vaskos, nyers tényekből s illanóan könnyű anyagból formálja nyugtalanítóan széppé s feszültségekkel teljessé. Írásaiban a valóság és a mese egymásra hat, összefonódik, szétválik, játékuk különös feszültséget teremt; a látszólag könnyű ötlet meglepően és mégis logikusan mély összefüggésekre utal, a groteszk, nemegyszer szürrealista helyzetekből varázslatos és emberi törvényű világ bontakozik ki. Az írói játéknak komoly és egyértelmű funkciója van: egy szépség és emberség után sóvárgó s a gyermeki teljesség-igényt a férfikorban is őrző lélek önkifejezése.

Eredeti megjelenés éve: 1973

Szépirodalmi, Budapest, 1973
198 oldal · ISBN: 963150011X

Bla IP
Lázár Ervin: Buddha szomorú

Be kell ismernem, nekem első kötetem a szerzőtől. Már túl voltam életkorban a meséken, mikor ő ezzel jelentkezett. Innen a hiányosság. Ahogy érzékelem Lázár Ervin jellemző műfaja az elbeszélés és a mese. A szerző harmadiknak megjelent novelláskötete a Buddha szomorú (1973) azonban már az abszurd jegyeit is magán viseli. Rányomja bélyegét ez az író maga teremtette kicsit misztikus világára, amely a gyermekmesékben és a riportokban gyökerezik. Nyelvezete játékosan egyéni, amelyet sajátos humora, iróniája sokszor több jelentésréteggel gazdagít. Írásainak középpontjában mindenkoron a morális értékek problematikája áll. Nekem legjobban tán A masoko köztársaság tetszett…

sztinus P
Lázár Ervin: Buddha szomorú

Havi novellaolvasós kihívásra olvastam napi egyet belőle. Teljesen jó volt így cseppenként adagolva. Nèha kacagtam, nèha forgattam a szemem, de összességében jól esett.

Lynn
Lázár Ervin: Buddha szomorú

Hű, ez nekem nem. Nagyon nem. Vagy rossza passzban voltam végig, amíg olvastam, vagy nem értettem, vagy nem tudom…
Sajnálom, mert Lázár Ervin gyerekeknek szóló könyvei tetszenek.
Na sebaj, maradok azoknál.

Elsie
Lázár Ervin: Buddha szomorú

És nincs tér és nincs idő és nincs absztrakció és csak absztrakció van és nincsenek fogalmak és csak megtestesült fogalmak vannak és szép és teljes ez a lázári világ.

Zálog
Lázár Ervin: Buddha szomorú

A finom ujjú meseszövő álmokból, vágyakból, félelemből vett színekkel fonja össze a valóságot. De Buddha szomorú, talán mert a lét alapja a szenvedés, alapíze a keserű. Szebbet, jobbat nem is kívánhatnék. Még, még!

vikiniki2
Lázár Ervin: Buddha szomorú

Nagyon élveztem, olyan gyönyörűek, elképesztőek és furcsák voltak ezek a novellák. Lázár Ervin tényleg gyönyörűen tud mesét és történeteket szőni. Kicsit néhol szomorkás volt, de nagyon jól esett ez a könyv.

Kantele
Lázár Ervin: Buddha szomorú

Bevallom, nekem ez nagyon tetszett. Az elején még nem egészen tudtam hová tenni Lázár Ervin stílusát, csak valami homályos gyerekkori emlékem maradt meg, hogy mintha olvastak volna tőle meséket, de az valahogy nem ilyennek tűnt.
Eszméletlenül szép megfogalmazása van a történeteknek, egy nagyon egyedi írói stílussal vegyítve, szürreális és varázslatos meséket mondva el. Meglepett ez a kis könyvecske.
Kedvencem a Tűz, A bolond kútásó és az Öt szentimentális történet, de igazából a legtöbbet újra meg újra előszedném.
(És rajongok a címéért. Nagyon.)

ms_moly
Lázár Ervin: Buddha szomorú

átfedés van e kötet és a Mesék felnőtteknek c. hangoskönyvek között
az itt újonnan megismert novellák közül a Társasjáték és A bolond kútásó és a Gyűjtögető volt a kedvenc

Habók P
Lázár Ervin: Buddha szomorú

Szeretem Lázár Ervint és most sem csalódtam benne. Szomorúbb, mint a megszokott-szeretett gyerekkönyvei, de ugyanúgy elgondolkodtat, elszomorít, felderít.

zsofi017
Lázár Ervin: Buddha szomorú

Bár ez a könyv sem az én „stílusom”, mégis tetszett ez a világ. Annyira fantáziadús és mozgalmas, hogy tényleg nem tudok rá rosszat mondani. Nagyon jó. (Persze egy-két novella picit gyengébb, de a legtöbb zseniális.) Mintha egy álomvilágban játszódna. Némelyiknél azt vettem észre, mintha úgy olvasnám magamban, mint egy mesét. Teli volt olyan elemekkel, amik meséssé tették (volna) de azért a tartalom miatt mégis inkább felnőtteknek való,

Zálog

Szeretnék visszamenni. Lehet valahonnét visszamenni?

Soha.

Utazás 106.o.

volna

Az erdőben az üvegburacsend halk pukkanással lefoszlott rólam, a madárhangok, levélneszek bőrömhöz értek.

Öt, hat, hét

volna

– Kéklő kékló – mondta a gyerek.

Ló a házban

Kantele

Az arcán mindig éjszaka volt. Csillagtalan, holdtalan.

volna

Mondom: Gerzson a barátom, minden reggel összeköti a fejemet a világmindenséggel.

Állattörténeteim

Habók P

Apró szemű eső volt – magányosoknak való.

Egy úr, zöld köcsögkalapban

Kapcsolódó szócikkek: eső
Boniii

– A barátság csak az árulás lehetőségével ér valamit. Minden érzelem csak az árulás
lehetőségével ér valamit – mondta kissé hangosan Illés Ézsaiás.

Játék álarcban

Angele P

Szeretném elmondani az arcát. Persze… az ő arcát vagy az enyémet? Szóval azét, aki a szögletes orrú lánnyal ült. De a szögletes orrú lánnyal ülő férfi arca nem elmondható. Arc. Ennyit mondhatok róla.

Angele P

– Van egy kitűnő barátom – szólt az Arc –, bizonyos Sándor. Ő már megmondta.
    – Milyen Sándor? – kérdezte a másik.
    – Petőfi. Petőfi Sándor. Ő már megmondta. A harc hiábavaló, de harcolni kell. Csak a harc, amely úgyis hiábavaló, az az egyetlen, ami nem hiábavaló.
    – Na jó – mondta a másik –, valamelyikünk részeg.