Lázár Ervin új kötete novellákat tartalmaz. Annak az izgalmas művészi kísérletnek az eredményeit, mely már a korábbi novellákban és mesékben s legutóbb A fehér tigris című regényben is megújuló eredetiséggel örvendeztette meg az olvasót, s melynek távolabbi célja egy öntörvényű írói világ megteremtése. Lázár Ervin ezt a világot a valóság, a költészet és a mese elemeiből, vaskos, nyers tényekből s illanóan könnyű anyagból formálja nyugtalanítóan széppé s feszültségekkel teljessé. Írásaiban a valóság és a mese egymásra hat, összefonódik, szétválik, játékuk különös feszültséget teremt; a látszólag könnyű ötlet meglepően és mégis logikusan mély összefüggésekre utal, a groteszk, nemegyszer szürrealista helyzetekből varázslatos és emberi törvényű világ bontakozik ki. Az írói játéknak komoly és egyértelmű funkciója van: egy szépség és emberség után sóvárgó s a gyermeki teljesség-igényt a férfikorban is őrző lélek önkifejezése.
Buddha szomorú 31 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 1973
Enciklopédia 1
Kedvencelte 8
Most olvassa 2
Várólistára tette 29
Kívánságlistára tette 22
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Be kell ismernem, nekem első kötetem a szerzőtől. Már túl voltam életkorban a meséken, mikor ő ezzel jelentkezett. Innen a hiányosság. Ahogy érzékelem Lázár Ervin jellemző műfaja az elbeszélés és a mese. A szerző harmadiknak megjelent novelláskötete a Buddha szomorú (1973) azonban már az abszurd jegyeit is magán viseli. Rányomja bélyegét ez az író maga teremtette kicsit misztikus világára, amely a gyermekmesékben és a riportokban gyökerezik. Nyelvezete játékosan egyéni, amelyet sajátos humora, iróniája sokszor több jelentésréteggel gazdagít. Írásainak középpontjában mindenkoron a morális értékek problematikája áll. Nekem legjobban tán A masoko köztársaság tetszett…


Kedvenceltem, mert van egy-kettő, amit akár naponta elolvasnék, ahogy a gyerekeim kérik hetekig minden este ugyanazt a mesét. A Masoko köztársaság például, az állattörténetek, a horkolásos (nem tudom, mi volt a címe), általában azok, amik valamit személyesítenek meg. Viszont nem adtam öt csillagot, mert terjedelemben kb. felét nagyon untam, egyáltalán nem kötött le, nem is értettem, és különösebben nem is éreztem késztetést, hogy megértsem. De semmiképp nem titulálnám rossznak, inkább azt hiszem, nem a megfelelő hangulatban olvastam őket.


Nehéz értékelnem ezt a könyvet, mert sajnos nagyrészt nem tetszett. Volt pár novella, amelyet megértettem spoiler, és tetszett, de többségében számomra érthetetlenek voltak. Azt biztos, hogy ha nem tudtam volna az írót, akkor is kitalálom, annyira egyediek ezek a szójátékok… Pedig csak egyetlen könyvet olvastam még ezen kívül az írótól.
Azt hiszem, hogy ez most nagy falat volt, visszatérek inkább a gyermekkönyvekhez.


Bevallom, nekem ez nagyon tetszett. Az elején még nem egészen tudtam hová tenni Lázár Ervin stílusát, csak valami homályos gyerekkori emlékem maradt meg, hogy mintha olvastak volna tőle meséket, de az valahogy nem ilyennek tűnt.
Eszméletlenül szép megfogalmazása van a történeteknek, egy nagyon egyedi írói stílussal vegyítve, szürreális és varázslatos meséket mondva el. Meglepett ez a kis könyvecske.
Kedvencem a Tűz, A bolond kútásó és az Öt szentimentális történet, de igazából a legtöbbet újra meg újra előszedném.
(És rajongok a címéért. Nagyon.)


Bár ez a könyv sem az én „stílusom”, mégis tetszett ez a világ. Annyira fantáziadús és mozgalmas, hogy tényleg nem tudok rá rosszat mondani. Nagyon jó. (Persze egy-két novella picit gyengébb, de a legtöbb zseniális.) Mintha egy álomvilágban játszódna. Némelyiknél azt vettem észre, mintha úgy olvasnám magamban, mint egy mesét. Teli volt olyan elemekkel, amik meséssé tették (volna) de azért a tartalom miatt mégis inkább felnőtteknek való,
Népszerű idézetek




– Van egy kitűnő barátom – szólt az Arc –, bizonyos Sándor. Ő már megmondta.
– Milyen Sándor? – kérdezte a másik.
– Petőfi. Petőfi Sándor. Ő már megmondta. A harc hiábavaló, de harcolni kell. Csak a harc, amely úgyis hiábavaló, az az egyetlen, ami nem hiábavaló.
– Na jó – mondta a másik –, valamelyikünk részeg.
Hasonló könyvek címkék alapján
- Talamon Alfonz: Talamon Alfonz művei ·
Összehasonlítás - Komor Zoltán: Néhány reggel, néhány éj és minden tárgy magánya ·
Összehasonlítás - Szív Ernő: Összegyűjtött szerelmeim 84% ·
Összehasonlítás - Gabriel García Márquez: Tizenkét vándor novella 87% ·
Összehasonlítás - Morsányi Bernadett: A sehány éves kisfiú és más (unalmas) történetek ·
Összehasonlítás - Décsy Eszter: Ördöggerinc ·
Összehasonlítás - Fekete I. Alfonz: A mosolygó zsonglőr ·
Összehasonlítás - Jordan Radicskov: Kecskeszakáll ·
Összehasonlítás - Komor Zoltán: Fekete Múzsák ·
Összehasonlítás - Komor Zoltán: Klotyó-Krisztus a kenyér-fülbemászó ellen ·
Összehasonlítás