A ​mese szeretet 5 csillagozás

Lázár Ervin: A mese szeretet

Varga Lajos Márton „Ami velem történt, az az én felelősségem” című interjújából:

"Meséinek, történeteinek szereplői jó emberek, legalábbis többségükben azok. De így vagy úgy, valamennyien a szeretetet testesítik meg.

Ez nem elhatározás következménye. Az ember lényegileg ilyen, jóindulatú és jóravaló. Ez a mostani fogyasztói társadalom a maga ideáljaival, értékeivel, normáival elvadít és másfelé hajt bennünket. Az a benyomásom, nem olyan világot teremtünk, amelyben akármikor is jól érezhetnénk magunkat. Valaki az alsórácegresi szegénységről kérdezősködött nálam a minap, s egyszer csak oda jutottunk, hogy az a ma már elképzelhetetlen szegénység valami okból nem tette tönkre erkölcsileg az embereket, szegénységük mélyein is maradt bennük valami tiszteletreméltó épség és tartás. Különös kimondani, de gyerekkorom szegénysége valamiképp még javunkra is vált."

1996. március 16.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kötetben eddig meg nem jelent írások

Bruckner Szigfrid · Lázár Ervin

Tolna megye

Paulina_Sándorné P>!
Lázár Ervin: A mese szeretet

Tetszettek a könyvben szereplő írások. A legjobban azonban az újságokból összegyűjtött az íróval készített riportokat élveztem. A történeteit olvasva az ember jobban maga elé tudja képzelni az akkori világot, az eddigi ismereteket megerősíti és néhol hézagokat pótol – számomra legalábbis. :-)

Goofry>!

(…) szerintem az a jó, ha az író otthon ír, az olvasó meg otthon olvas, és ekképpen találkoznak.

252. oldal, Lázár Ervin és az öregség

Kapcsolódó szócikkek: ünnepi könyvhét
Uzsonna>!

… önmagáért úgy élhet legjobban az ember, ha másokért él.

118. oldal, Zuhanórepülés

Uzsonna >!

– Honnan veszi mesefigurái lehetetlenül kedves neveit? Itt van például Tupakka manó A manógyárból.
    Dohányzom, és a családom gyűlöli ezt a szokásom. A lányom Finnországban járt, hozott nekem egy dohányzás ellen szóló plakátot. Nos, finnül a dohányzás tupakka. De mondhatok egy másik példát is. Egyik reggel, ahogy álmosan körülnézek a konyhában, a derengésben látok egy igen szép címkéjű dobozt RUTOLDÓ felirattal. Milyen gyönyörű név, mi lehet ez, mondom, és odébb rakom a dobozt takaró üveget. Ekkor látom, hogy HURUTOLDÓ tea a felirat. De akkor a Rutoldó név belopta magát a szívembe.

252-253. oldal, Lázár Ervin és az öregség. Avagy: találkozás egy elégedett íróval (Tolnai Népújság, 1993. június 12.)

Uzsonna >!

Azt hiszem, a gyerekeket rettentően érdeklik a tragédiák, csakhogy ez az érdeklődés ártatlan, természetes és tiszta kíváncsiság. A „rossz” ember pedig nélkülözhetetlen, mert különben nincs konfliktus. Az viszont fontos, hogy a mese ne legyen ijesztő. A jó mese olyan, aminek a gyerekek örülnek. Úgy kell nekik írni, mint a felnőtteknek. Szeretettel. Nincs rosszabb annál, ha egy író nem szereti azokat, akiknek ír. És nem hiányozhat írói erényei közül a játékosság, a humorérzék sem.

150. oldal, Lázár Ervin vallomása (Pajtás, 1970. december)

Kapcsolódó szócikkek: mese
Uzsonna >!

– Hisz még abban, hogy a szeretet megszelídítheti az embereket?
    Csakis ebben hiszek. De itt is szeretném elmondani a saját véleményemet a szeretetről. Most az emberek a szeretet hiányára panaszkodnak – és igazuk is van. De én hozzátenném, hogy nem a felénk irányuló szeretet hiányzik leginkább, hanem a belőlünk kiinduló, a másik embert megszólító szeretetnek vagyunk híján.

259. oldal, "Csak a mese igaz" (Népszabadság, 1996. március 16.)

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Uzsonna >!

– Hihetünk önnek, valóban képes egy taxi váratlanul szárnyakat növeszteni és elrepülni?
    Feltétlenül. Az ember higgyen a mesének, mert csak a mese igaz.

261. oldal, "Csak a mese igaz" (Népszabadság, 1996. március 16.)

Mária P>!

– Tehát Babits Mihály és Illyés Gyula földije vagy. Az utóbbit, gondolom, ismerted is.
Furcsán hangzik, de csak egyszer találkoztunk. A Jelenkor szerkesztőségében mutatott be neki a főszerkesztő. Amikor megtudta, hogy én nem egyszerűen egy ifjú reménység vagyok, hanem alsórácegresi, Illyés – számomra teljesen érthetetlenül – teljesen bezárkózott és kerülte a további beszélgetést velem. Talán sérelmek érték mifelénk, a családjáról is beszéltek pletykákat, de ez engem egyáltalán nem érdekelt. Számomra sokkal fontosabb volt, hogy személyesen ismerem a Puszták népe világát. Ha pedig az Ebéd a kastélyban című könyvét olvasom, mindenkit ismerek, akiről ott szó van, minden róluk szóló történethez hozzá tudnék tenni egy másikat.

Kapcsolódó szócikkek: Babits Mihály · Illyés Gyula
Uzsonna >!

Emlékszem, Pécsett, még újságíró koromban, mindig ugyanazon az utcán mentem a szerkesztőségbe. Egy idő után észrevettem, hogy egy kisfiú figyeli reggeli utamat, később már köszöntünk is egymásnak, majd egyszer csak nekibátorodott és megszólított:
    Gyere, mutatok valamit. Egy pajtához vonszolt, intett, hogy hajoljak közelebb hozzá, és a fülembe súgta: Látod?
    Igen – feleltem megilletődötten.
    Oroszlán – mondta a barátom –, kicsit nagyképű, de egészen rendes.
    Attól kezdve, ha találkoztunk, soha nem mulasztottam el megtudakolni, hogy szolgál az oroszlán egészsége. Valószínűleg ekkor született meg a Bruckner Szigfrid, az oroszlán históriája.

150-151. oldal, Lázár Ervin vallomása (Pajtás, 1970. december)

Kapcsolódó szócikkek: Bruckner Szigfrid
Uzsonna >!

A fájósfogú oroszlánt például ötsoronként, kínlódva írtam.

248. oldal, "Ervin, te kimentél a divatból" (Köztársaság, 1993. január 15.)

Uzsonna >!

… magam meg úgy gondolom, hogy van a világnak egy pici kis területe, amelyben elfogadható irodalmi műveket tudok alkotni. És ehhez hozzátartozik a belső derű. Hogyha az nincs, akkor nem is tudok írni. Néha még azt is kétségbe vonom, hogy író vagyok. Mert az író kap egy feladatot, és azt gyorsvonati vagy esetleg személyvonati sebességgel megírja, zseniális művet tud belőle létrehozni. Nekem meg az az amatőr-módi marad: csakis azt, ami nagyon belülről jön, és csakis azt, amit ennek a derűnek a gömbjén belül csinálok, mert ha ebből ki akarok lépni, egyszer csak kiderül, hogy nem jó.

301-302. oldal, Minden, ami elmúlt, megvan (Jelenkor, 2006. május)

Kapcsolódó szócikkek: Lázár Ervin