Lehet, hogy különösen hangzik, de ha Lázár Ervin helyét meg akarjuk határozni a magyar meseirodalomban, akkor a legegyszerűbb, s mind a legpontosabb azt mondanunk, hogy A kisfiú meg az oroszlánok szerzője a műfaj egyik élő klasszikusa. Meseregényének hőse egy „nagyon öreg oroszlán”, aki Bruckner Szigfrid névre hallgat, s egy nagyon fiatal kisfiúnak, Petinek a hűséges barátja aki valaha egy cirkuszban dolgozott, s vénségére egy nagyon fiatal kisfiút, Petit fogadott barátságába. Őt traktálja meséivel, hosszú életének különös történeteivel, amelyekről nem lehet tudni, hogy igaz mesék-e vagy csupán egy sokat látott és tapasztalt oroszlánképzelet színes tódításai. Dehát Lázár Ervin írói varázsának éppen ez a lényege; az ő írásaiban a hihetetlen hihető és valóságos, a valóság pedig úgy hat, mint egy hol kacagtató, hol pedig szomorú tündérálom.
A kisfiú meg az oroszlánok 228 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 1964
Tagok ajánlása: 6 éves kortól
Enciklopédia 19
Szereplők népszerűség szerint
Kedvencelte 15
Most olvassa 1
Várólistára tette 32
Kívánságlistára tette 35
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Kedves Apukák!
Könyörgöm, ne bontsátok le az udvaron álló régi pajtákat! Sőt, nézzetek be oda minél hamarabb! Vagy vigyétek be oda gyermekeiteket, persze kütyük nélkül. Hogy miért? Olvassátok el hozzá ezt a szépséges, emberi történetet.


Úgy tűnik, a lányaim még túl kicsik hozzá, én viszont nem lehetek elég nagy hozzá.
Szegények unták, ám én meg a Bogyó és Babócát unom, úgyhogy akkor is ezt olvastam nekik… :D


Nekem ez kicsit furcsa volt és még Lázár Ervintől is túl komoly. A lányomnak tetszett és ez a lényeg.
Olyan se füle se farka kalandok voltak ezek. Nem volt annyi poén és bájos ártatlanság benne.


Ez már majdnem a legigazibb Lázár Ervin off, nagyon szép történet, sok tanulsággal, de a legkevésbé sem didaktikus. A tálalás kedves és bölcs humorral teli, az emberszereplők szinte kivétel nélkül hisznek a képzelet erejében, még ha felnőttek is, az oroszlánok meg mind hatalmas karakterek. Az egyik fejezet könnyzacskó-facsargató, a következő ellenállhatatlanul vicces. off
Egy baj van ezzel a könyvvel: sajnos túl rövid.


Fenntartásaim voltak a történettel kapcsolatban. Talán azért, mert úgy emlékszem, hogy gyermekkoromban annyiszor vetítette a tévé a könyvből készült játékfilmet, hogy meguntam. Ennek ellenére csak az eleje rémlett, a többi gyakorlatilag új volt számomra. S ami meglepő: hamar szertefoszlott a fenntartásom, mert kimondottan tetszett ez a mese. Szép volt a történet, a mondani való! Örülök, hogy ez a kötet is ott ül a többi Lázár Ervin könyv mellett az itthoni polcon. És igen, az első – csalódást okozó – könyv után végül csak megszerettem Ervin bácsi meséit. ❤ Az új köntösű és illusztrációjú kiadások pedig tetszenek.


Nem volt rossz, de hiányoltam belőle Lázár Ervin humorát. Így egyszerűen csak olyan szomorkás volt. Bruckner Szigfrid sem volt olyan nagylegény, mint a Négyszögletű kerek erdőben. Egyszerűen megöregedett. De szerencsére rájöttem, hogy ez a korábbi könyv, így aztán megnyugvással tölt el, hogy később Szigfrid azért csak összekapta magát!


Szeretem az oroszlánokat. Nagyon aranyos volt a történet. Peti, aki mindent megtesz az oroszlánért, a barátjáért. Szigfrid nem semmi egy oroszlán, nagyon nagy a szövege. Örülök, hogy úgy alakult a történet.


/Amit szerettem benne:/
A hangulata és a stílusa feledhetetlen lett a számomra. Kifejezetten tetszett, hogy szomorkás volt, és nem egy túl vidám történet. Nagyon kedves és tanulságos. Gyerekeknek kötelezővé tenném Lázár Ervint. Szigfrid nagy kedvenc lett.
/Ami kevésbé tetszett:/
Talán túl felnőtt voltam már ehhez.
Népszerű idézetek





– Sohasem kötök nyakkendőt. Sőt a cipőmet sem tisztítom, csak hetente egyszer. Ezek felesleges dolgok. Külsőségek. A szív az első… Értitek? A szív!
54. oldal




– […] Holnap letartóztatom a cirkuszigazgatót.
– Milyen indokkal? – kérdeztem.
– Hogyhogy milyen indokkal? Hát mert rossz ember! Az nem elég?




– Nagyon kegyetlen a gazdád – mondta Peti.
– Persze, hiszen ez a foglalkozása. Cirkuszigazgató. Ha szeretné az állatokat, etető lenne, mint én.
IV. Fejezet




Akkor már az állatok is ott ültek a nézőtéren. Pónilovak, pávák, majmok, krokodilok, jaguárok, tigrisek, galambok, kacsák, lovak, kutyák, rinocéroszok, zsiráfok, tengerimalacok, kígyók és halak. Ők is éljeneztek, torkuk szakadtából kiabáltak, kivéve a halakat, mert a halak némák. De ők is ütemesen csapkodták farkukkal a székeket, így tapsoltak.
XIII. Fejezet, amelyben Szigfrid újra fellép, 65. oldal




Én csodálatos házakat tervezek. Többemeletes valamennyi, és csupa üveg, szín meg villogás. De hogyha egyszer majd magamnak építek házat, akkor pontosan ilyet tervezek, mint ez a Levendula utcai. Ezt már régen elgondoltam magamban, a kerítése is éppen ilyen magas, díszes kőkerítés lesz, és a repkény is ugyanúgy futja majd körül. Talán csak a falai lesznek vékonyabbak.
I. Fejezet




– Nem értem – méltatlankodott az idegen oroszlán. – Tulajdonképpen örülnötök kellene, hogy szóba állok veletek.
– Miért?
– Mert dúsgazdag vagyok, és hatalmas. Palotáim vannak Valparaísóban, Montrealban,
Chicagóban, Antwerpenben, Tokióban, Delhiben, Zanzibarban, Hobartban és Singapore-ban. Földjeim Svédországban, Tanganyikában, Peruban, Nepálban, Venezuelában és Laoszban. Gyáraim New Yorkban, Berlinben, Cape Townban és Honoluluban. Nem beszélve egyéb ingó- és ingatlanaimról. Boldogok lehetnétek, hogy leereszkedem hozzátok. Nem értelek benneteket!
– Ha ennyi palotád van, miért nem mégy a palotádba lakni, miért jössz a mi pajtánkba? –
kérdezte haragosan Peti.
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- Bálint Ágnes: Mi újság a Futrinka utcában? 94% ·
Összehasonlítás - Kormos István: Mese Vackorról, egy pisze kölyökmackóról 92% ·
Összehasonlítás - Bálint Ágnes: Az elvarázsolt egérkisasszony 90% ·
Összehasonlítás - Berg Judit: Tündérváros 90% ·
Összehasonlítás - Kertész Erzsi: Fény Sebestyén 88% ·
Összehasonlítás - Bálint Ágnes: Egy egér naplója 86% ·
Összehasonlítás - Michael Bond: A medve, akit Paddingtonnak hívnak 86% ·
Összehasonlítás - Mikes Lajos: Sanyi manó könyve 87% ·
Összehasonlítás - Berg Judit: Mesék a Tejúton túlról 87% ·
Összehasonlítás - Fodor Sándor: Csipike 87% ·
Összehasonlítás