Sírok ​között (Matthew Scudder 10.) 80 csillagozás

Lawrence Block: Sírok között

A nagymenő drogkereskedő Kenan Khoury gazdag ember, így nem csoda, hogy felesége emberrablók céltáblájává válik. Kenan kifizeti a váltságdíjat, feleségét pedig visszajuttatják hozzá az emberrablók – darabokban.

Mivel a dorgkereskedő nem fordulhat a rendőrséghez, Matt Scudder segítségét veszi igénybe, akinek először azt kell kiderítenie, hogy mi lehetett az emberrablók valódi indítéka. Scudder hamarosan két, kegyelmet nem ismerő szadista pszichopata nyomában találja magát, akiknek végzetesen beteg és kegyetlen játéka csak most kezdődött el.

New York talán soha nem volt olyan mocskos és reménytelen, mint Lawrence Block tizedik Scudder-regényében, amelyből Liam Neesonnal a főszerepben forgattak – végre a szerző elismerését és tetszését is elnyerő – nagy sikerű filmet.

Eredeti megjelenés éve: 1992

Agave Könyvek, Budapest, 2014
356 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155468650 · Fordította: Varga Bálint
Agave Könyvek, Budapest, 2014
356 oldal · ISBN: 9786155468667 · Fordította: Varga Bálint

vargarockzsolt>!
Lawrence Block: Sírok között

Néhány indok, amiért szerintem érdemes elolvasni:
– Az első laptól kezdve letehetetlenül izgalmas.
– Tele van igazán élő karakterekkel. Nem csak a főszereplő Matthew Scudder, a becsület és bűn határvidékein kóborló, egykori alkoholizmusával és egyéb démonaival küzdő New York-i magánnyomozó, hanem a mellékszereplők is jó kitalált és megformált alakok, akik sokat hozzátesznek a környezet és a sztori hitelességéhez.
– Van benne egy jó kis romantikus szerelem. spoiler
– Nem egyszerű csihi-puhi, igényesen megírt, és intellektuális-erkölcsi-filozófiai kérdéseket is felvető regény – bár ezeket nem kell feltétlenül komolyan venni. spoiler
– A szerző ismeri az olvasó lélektanát, a regény végére azt a (véres, Nesbot idéző) befejezést kapjuk, amit várunk – ne legyünk büszkék magunkra.
– A krimik ügyében a molyok ízlésében meg lehet bízni, ez a regény 92%-os tetszési indexen áll.
– Lawrence Block nálam szerepel a legjobb bűnügyi regényírók listáján (a többiek Chandler, Christie, Simenon, Ellroy, Nesbo). Block világklasszis.

Ez a krimi a Matthew Scudder sorozat 10. kötete, szerintem baromi jó, és csak azt nem értem, hogy a kiadók miért nem folytatják a sorozat további köteteivel a kiadást. Még hét (!) folytatás vár ránk, lefordítatlanul, kiadatlanul.

Bla IP>!
Lawrence Block: Sírok között

A negyedik könyv, amelyet a szerző a Matthew Scudder sorozatából olvasok. Izgalmas, fordulatos, letehetetlen, kőkemény krimi. Block műveivel beírta magát a krimiírók legjobbjai közé. Aki igazi kikapcsolódást kedvel, bátran rábízhatja magát erre a kötetre, mert nemigen tudja letenni. Érdemes a belőle készült filmet is megnézni – az se az utolsó. Scudder figuráját minden problémája ellenére kedvelem, de itt segítséget is kap T.J személyében. Igazi olvasnivaló – mondhatnám: kihagyhatatlan!

Bíró_Júlia>!
Lawrence Block: Sírok között

Házi nosztalgia című rovatunkban ma: ez a könyv a húgom-én-moly.hu elemek alkotta szeretetháromszög némileg túlterhelt központi eleme. Vagyis: abban az évben kaptam fent nevezett legjobbbarát/feltuningoltBírógenom/nőrokonomtól, amikor amúgy istenigazában nekiláttam molyolni. Mi több, beszippantódtam – kihívások, virtuális események, sci-fi sörözés, ésatöbbi, ezzel párhuzamosan egy mentális adatrobbanás átélése, amit nagyjából úgy tudnék összefoglalni, hogy „úristenmennyijóköynvvan, úristenmennyiműfajtnemovlasokévekóta, úristenháterrőlmárhallottamésmuszájelolvasnom”; ugyanitt végtelenítődő várólista, kívánságlista, és a mai napig is kitartó vágyódásom egy belső idődimenzióra, ahol az emberi létezés kiszabott idejébe nem számítanak bele az olvasással töltött órák. Ennek következtében a 2014-es karácsonyi ajándékom testvér-időszámítással mérve másfélmillió évet várt arra, hogy kihívásra olvasó, sci-fi listára olvasó, fantasy listára olvasó személyem kegyeskedjen végre napirendre tűzni. Egészen addig a nyaralásig, amire kizárólag hasonló sorsú könyveket vittem, ha már két hétre elvágni készültünk magunkat a magyar nyelvtől…

Közérdekű közleményekre áttérve című rovatunkban ma: Itt a Molyon láttam csak, hogy lényegében a sorozat 10. kötete, olvasás közben önmagában is remek szórakozás volt. Nyilván van benne pár visszautalás, és alapvetően a szerző is úgy kezeli a szereplőket, mint akiket már illik ismerni, ugyanakkor annyira közvetlen még a meggyilkolt, alig 3-4 oldalon szereplő feleség ábrázolása is, hogy különösebb hiányérzetem az előző részek felé nem volt. Különösen jólesett, hogy a szereplők kifejezetten intelligensek, megvan a maguk különféle ízű humora, és hogy kifejezetten élvezetes párbeszédekben sikerül körüljárniuk újra és újra felbukkanó kérdéseket – alkalmasint olyanokat is, amiknek nem a történet fősodrához van köze. Van benne betyárbecsület, családi összetartás, jogosnál is jogosabbnak értékelt bosszúvágy, baráti és szolidáris alapú szövetség, mindennapi küzdelem a normalitásért – csupa olyasmi, amitől az egyszeri halandó életkedve és embertársaiba vetett hite jóleső könnyedséggel kúszik egy gondolattal feljebb. És persze, a bűntett maga borzalmas, a hátramaradottak gyásza és céltalansága úgyszintén, ezeket pedig időnként feloldja az ügyhöz távolabbról kapcsolódó egyedek lelkesedése, valahányszor van mit hozzátenniük a nyomozáshoz. spoiler
Hamar felfalható, első oldaltól az utolsóig izgalmas, ugyanakkor sétatempóban építkező krimi-thriller hibrid, amolyan borzongató örömolvasás. Egész biztos felkutatom majd a többi részét is.

Timesz>!
Lawrence Block: Sírok között

Első olvasásom az írótól,de ez engem nagyon megfogott. Csupa izgalom az első laptól az utolsóig. Érdekes történet egy drogkereskedőről,akinek annak ellenére,hogy teljesíti az emberrabló követelését és kifizeti a váltságdíjat, darabokban küldik vissza a feleségét. Ez már az elején kiderül. Nagyon szerettem ezt a könyvet. :)

deen>!
Lawrence Block: Sírok között

Zseniális. Egy szóval jellemezve. Imádom Block stílusát, ahogyan lassan folyón, mégis izgalmasan, körmöt lerágva jutunk egyre közelebb a végkifejlethez. Scudder a sorozat folyamán rengeteg változáson esik át, mégis megőrzi az elveit. Kivéve itt. Mert elvei szerint egy drogüzérnek nem kéne segítenie. De ami történt a feleségével az mélyen megrázza, és a lelkiismeretére hallgatva megpróbálja kideríteni kik az elkövetők. A nyomozás szokásos Scudderesen megy, de eszméletlen jól csinálja. Ami miatt más, mint az előző kötetek, hogy ebben a részben sok a szereplő. Előkerül TJ, aki ráébreszt Scuddert, hogy nem mindig jó egyedül nyomozni, néha jól jön a segítség, ráadásul TJ tisztában van a modern technológiákban rejlő lehetőségekkel. Eleain is bekapcsolódik a nyomozásba és zseniálisan játssza a szerepét. Kapunk némi ízelítőt, hogyan működik a drogüzérek világa, és fura módon, ha közös az ellenség ugyanúgy összefognak, sőt kisegítik egymást pénzzel is és nem várnak cserébe semmit. A cselekmény nagyon ütős, a gyilkosok pedig brutálisak, ahogy a tetteik is. Megvannak a fordulatok, csavarok és a végén az erkölcsi dilemma. Dermesztően jó volt.

Helga_Dávid>!
Lawrence Block: Sírok között

Egy újabb kilátástalannak tűnő ügy kinyomozásán dolgozik Matt, csakúgy mint a Tánc a mészárszéken című részben. Nagyon tetszett, ahogy lépésről lépésre bontotta ki a szálakat. TJ-t egyenesen imádtam ebben a részben, szerintem jó ötlet volt a szerzőtől, hogy beemelte ezt az új karaktert a sorozatba. Nagyon kilátástalan, nagyon véres és izgalmas volt ez a rész is. Nagyon szeretem ebben a sorozatban, hogy bár a szereplők többnyire alvilági alakok, mégis sikerül szerethetővé(?) tennie Blocknak őket, vagy legalábbis úgy bemutatni őket, hogy valamennyire megérthető legyen az ő motivációjuk is.

Balázs_Erőss>!
Lawrence Block: Sírok között

Úgy jártam, mint a Millennium-sorozattal… Óckodtam tőle, mert a krimi nem igazán az én műfajom. Aztán bamm!
2012 óta nem olvastam ennyire jó krimit. Illetve olyat, ami ennyire tetszett volna.
Szimpatikus karakterek, pont megfelelő tempó, csipetnyi humor, vállalható mennyiségű brutalitás, és végre, végre, végre(!!!), nem skandináv típusú, habzószájú elmebetegek. Sima, egyszerű elmebetegek, igen azok, de nem olyanok, mint a svéd haverjaik. Valahogy emberibbek.
Nagyon like olvasnivaló volt! Nem lehetek elég hálás Dolesnak, hogy pont ezt a könyvet hozta magával a világ túloldalára, és csak pont annyit árult el belőle, ami beégette az agyamba a címét. Köszi szépen, jövök neked eggyel!

KBCsilla P>!
Lawrence Block: Sírok között

Akkor, ott, azokban a pillanatokban azt éreztem, hogy éppen a kedvemre való könyv akadt a kezembe, főleg a borítója miatt.
Mindenki a helyén volt, különösen TJ figuráját szerettem meg, a fiatal, életrevaló, hétpróbás kölyöklegényt.
Felkeltette az érdeklődésemet, vajon milyen lehet a film, remélem egyszer odáig is eljutok, hogy megnézzem.
Az utolsó része, a temetői jelenet volt az, amikor kicsit megborzongtam, mert ugyan imádom a temetőket, de mindig van bennem egy kis félsz, amikor valamelyikben kóborolok.
spoiler
Az első megérzésem jó volt, egy könnyen olvasható, végig érdekfeszítő könyvre akadtam.

Lawrence Block: Sírok között

A teljes értékelés olvasható a blogomon:

Nagyon meglepett, a könyvcímen; emlékeztem egy ugyanilyen című filmre, amit még 2014-ben láttam, és bár a történetére nem emlékeztem tisztán, tudtam, hogy tetszett.

Az igazat megvallva az emlékfoszlányaim olvasás közben sem váltak élesebbé. A viszonyomat a történettel az ismeretlen ismerős kifejezéssel lehet a legjobban leírni. Egyszerre éreztem azt, hogy minden, amit olvasok új, és azt, hogy nem az. Az agyam erőlködött, hogy előhívja a filmbeli jeleneteket, de nem sikerült neki, ami valahol mégis jó, hiszen így magam képzelhettem el a helyszíneket és a szereplőket.

Maga a cselekmény nem kifejezetten bonyolult, egy szálon fut és nem mondanám túl fordulatosnak sem. Eléggé kiszámítható a következő esemény, nem volt semmi csavar, az események pedig az én ízlésemnek egy kissé lassú folyásúak voltak, de ettől függetlenül abszolút élvezhető volt, és a kiszámíthatóság ellenére fenn tudta tartani az érdeklődésemet, gyorsan is haladtam vele. Az sem volt zavaró, hogy az előző 9 részt nem ismerem, ha a szerző utalt is az előző részekben történtekre, mindig adott mellé annyi magyarázatot, hogy érthető legyen az ismeretük nélkül is.

Matt karaktere valósághű, és 100%-ban emberi. Nem szégyelli bevallani, hogy valamilyen infót elfelejtett, hogy egyáltalán nem tökéletes a jelleme és a módszerei, melyek nem is egészen legálisak. Nem is az az igazi tökös nyomozókarakter, amilyeneket korábbi olvasmányaimban megszoktam, mégis kedveltem. Szerettem azt is, ahogy a többi szereplőt bemutatja. Valósághűen, a rossz oldalt sem elkendőzve, mégis úgy, hogy lehessen irántuk szimpátiát érezni. A kedvencem egyértelműen TJ lett.

A könyvben bemutatott technológia először furcsa volt, elavultnak tekintettem a kazettás magnót és a nem egyértelműen nyomógombos telefonokat a 2014-es megjelenéshez képest, a mobil hiányáról nem is beszélve. Ezek akkor kerültek a helyükre, amikor megnéztem az eredeti megjelenés évét: 1992.

Apránként szeretném majd megismerni a sorozat többi részét is, érdekelnek az előzmények, főként Matt előélete, és természetesen folytatást is szívesen olvasnék, akkor is, ha magyarul nem jelent meg.

dsmiley>!

Imádtam!
Láttam a filmet többször is, az nagyon tetszett, így rászántam magam, hogy elolvassam a könyvet is. Áldom érte az eszemet.
Nagyon tetszett a sztori, a szereplők is.
Elég brutális volt egy-két rész benne, de hát krimi, és nem is akármilyen.
Kedvenccé vált és tuti újraolvasós lesz.

nyzsu>!

Ahogy valaki egyszer rámutatott: akár az egész életet le lehet élni naponként. Elvégre a világ ekként adagolja.

Hellena P>!

Az ember egész életében fél valamitől, mire másvalami végez vele.

vercsa>!

Írország fölött mindig telihold van. Még szerencse, hogy állandóan esik, így nem látod.

KBCsilla P>!

Mennyire nehéz lehet visszakapaszkodni a mentőcsónakba úgy, hogy az ember képtelen fogást találni a csónak szélén.

Ha aligátorok kezdik csócsálni a segged, hajlamos vagy elfelejteni, hogy azért kerültél oda, mert le akartad csapolni a mocsarat.

Hellena P>!

A dolgok azonban változnak. Ez a lényegük. Ha máshogy nem, hát az megváltoztatja őket, hogy önmagukban nem változnak.

Grapefruitossy P>!

Így aztán a cikkekben nem szerepelt a gúnyneve, csak annyi, hogy a gyilkos megcsonkította áldozatait, ami nagyjából mindent jelenthetett a kibelezéstől egy rosszul sikerült hajvágásig.

nyzsu>!

A pénz miatt végzett vele. Ezt én mindig szegényes indoknak találtam a gyilkosságra, de talán csak alulértékelem a pénz jelentőségét, az életét meg túl sokra.

Amadea>!

-… Micsoda egy alak volt az apám.
– Él még?
– Nem. Három éve meghalt. Cukorbeteg volt, és szép lassan ráment a szíve. Amikor magam alatt vagyok, arra gondolok, hogy megszakadt a szíve, amiért a fiai azok lettek, amik. Ő egy építészt meg egy orvost szeretett volna, ehelyett kapott egy alkoholistát meg egy drogdílert. De nem ez ölte meg. Hanem az étrendje. Cukorbeteg volt, és huszonöt kiló túlsúlyt cipelt. Lehettünk volna mi Petey-vel Jonas Salk és Frank Lloyd Wright, az sem mentette volna meg az apámat.

erdelyiolvaso>!

Aznap éjjel sokáig fennmaradtam. Megpróbáltam elaludni de nem ment, megpróbáltam olvasni, az sem ment, végül odaültem a sötétbe az ablak elé és néztem az esőcseppeket az utcai lámpa fényében. Ültem és hosszú gondolatokat gondoltam. – „A fiatalok gondolatai hosszú, hosszú gondolatok.” – Egy versben olvastam ezt a sort, de az ember kórtól függetlenül gondolhat hosszú gondolatokat, ha nem tud aludni és szitál az eső.