Nyolcmillió ​halál (Matthew Scudder 5.) 61 csillagozás

Lawrence Block: Nyolcmillió halál

Matt Scudder küzdelme korántsem ért véget az alkohollal. Az életbenmaradás könnyebbnek tűnik, mint a józanság. Ekkor keresi meg egy prostituált, hogy segítsen neki szakítani a stricijével. Scudder segít, a nőt azonban brutálisan megölik. Gyilkosának felkutatásával nem más bízza meg, mint a nő volt stricije. Scudder ismét lemerül a város legsötétebb, pokoli bugyraiba, ahol az erőszak és a pénz az úr. New York a nyolcmillió halál városa, és ezzel nap mint nap szembesülnie kell.

Eredeti megjelenés éve: 1982

Agave Könyvek, Budapest, 2007
290 oldal · ISBN: 9789637118746 · Fordította: Varga Bálint

Bla IP>!
Lawrence Block: Nyolcmillió halál

A Nyolcmillió halál Lawrence Block majd 40 éves műve, akkoriban volt New York lakosainak száma 8 millió. Ez is – folytatva Chandler hagyományait – a Block Matt Scudder sorozatából már jól ismert kemény krimi, de tulajdonképpen sokkal több ennél. A bűnügy és nyomozása csak egyik szála a regénynek, legalább ilyen erős a nyomozó küzdelmének bemutatása az alkoholizmus ellen, ami nem bizonyul igazán lineáris pályának, ill. jól kiszámítható útnak. Beleszólnak a pozitív szándékú törekvésekbe a Nagy Alma árnyai, amelyek pokoli mélységekbe és gyötrelmekbe, megpróbáltatásokba rántják, taszítják a még mindig tisztességesnek maradni akaró nyomozót… Tetszett!

gyuszi64>!

2022/123, könyvtár, 11/56 eddigi értékelés

Teljesen korrekt bűnügyi regény, tartalmas és időtálló; abszolút vállalható, hiszen szórakoztató és mondanivalója is van. A krimiktől elvárt kötelező többletet megkapjuk a bűnös New York, valamint az alkoholista főhős képével. Talán kicsit hirtelen a megoldás, de az Edgar Award jelölés rendben van.

kvzs P>!
Lawrence Block: Nyolcmillió halál

A Nyolcmillió halál ugyan hivatalosan krimi, de itt a nyomozás mintha a szokásosnál is kevésbé lenne fontos. A lényegi részek ugyanis Scudder fejében játszódnak.
A harc az alkohollal végigkíséri az egész sorozatot, de ebben a részben ér el egy olyan szintet, ahol már tényleg élet és halál kérdésévé válik az inni vagy nem inni. És főszereplőnknek meg kell találnia az életében azokat a dolgokat, amikért érdemes élnie. Amikért érdemes alkohol nélkül élnie. Egy függőnek pedig talán ez a legnehezebb…

Balázs_Erőss>!
Lawrence Block: Nyolcmillió halál

Sokkal inkább szól ez az írás az alkoholizmusról és New York sötét oldaláról (úgy általában), mint egy klasszikus értelemben vett bűnügyi történetről. A bűntény csak az a keret, amire egy ember hanyatlásának (és remélhető felemelkedésének kezdetének), illetve a nyolcvanas évek elképesző New York-i bűnözési életének képét ráfestik.
A bűntény feltárása csak egy óvatos kisérő, nem maga a fővonal, és a végén a lezárás olyan, mint ha a 24 című sorozatból csak az első és az utolsó részt néznéd meg. Az elkövetőt elkapják, de a miért és a hogyan felettébb nehézkesen összerakható.
Ha esetleg van a környezetedben olyan, aki többet iszik a normálisnál (Na, ezt határolja be valaki helyesen!), akkor ebből a könyvből sokkal többet megtudhatsz arról, mit él át minden nap, mintha vele beszélnél. Nem ok nélkül van benne az AA magyarországi elérhetősége minden kötet végén.
Kriminek gyengébb, mint átlagos, de Scudder nyomorával összefésülve már érdekfeszítő. Nekem az volt.

Lawrence Block: Nyolcmillió halál

Ez tűnt eddig a legsötétebbnek a Scudder-sorozatból, de valamiért ez tetszett eddig a legjobban. Scudder is ebben látszott a legemberibbnek, az alkohollal való küzdelmével, meg mindenféle gondolatával. Maga a bűnügy, vagy inkább a megoldása, kissé nyakatekert volt, de ezt már kezdem megszokni Blocktól, egyre könnyebb elintézni egy szimpla szemöldökemelintéssel.

FruzsinaRacz>!
Lawrence Block: Nyolcmillió halál

Ahol bővebben írtam erről a remek könyvről:

Mert nekem nagyon tetszett…nem álmodtam csúnya holttestekkel az olvasása során, nem éreztem úgy, hogy csak prostiként van értelme a női létnek, és nem hiszem, hogy olyan lelki sérüléseket szenvedtem, melyek majd csak 40 éves koromban jönnek elő…néha kell ilyen is…

hfbernadett>!
Lawrence Block: Nyolcmillió halál

Az a fura, hogy (évekkel) később, olvasás után, már teljesen hiteltelen volt a strici személyisége, de amikor olvasom, akár akkor, első alkalommal, akár akkor amikor később kézbe veszem, teljesen hitelesnek tűnik, annyira jól ábrázolja.
(A krimi pedig, mint mindig, nagyon jó).

Espresso>!
Lawrence Block: Nyolcmillió halál

„Mindig csak egy nap.” Meg kell köszönnöm Block-nak, éppen próbálok leszokni a dohányzásról… Bár valószínű, hogy Matt-nek nehezebb dolga van…

nyirog>!
Lawrence Block: Nyolcmillió halál

Az már megszokható, hogy a Scudder könyvek igencsak komor és sötét hangulatúak. De ez még a szokásosnál is komorabb. Scudder küzdelme az alkohollal most ért el egy olyan pontot, aminél lejjebb már nem mehet, szinte biztos vagyok benne, hogy innentől kezdve javulni fog az állapota.
Ja és mellesleg volt egy krimiszál is a történetben, de abszolút a háttérben maradt, egyáltalán nem az volt a fontos.

Dün P>!

– Amikor Heinrich Heine haldoklott, tudod, a német költő…
– Igen?
– Azt mondta, hogy „Isten majd megbocsájt nekem. Ez a munkája.”
– Nem rossz.
– Németül még jobban hangzik.

FruzsinaRacz>!

Nem a dolgok fordultak jobbra – javította ki magát. – Hanem én lettem jobban

Dün P>!

– Nem nagyon tetszik a macska neve, és nem tudom, helyes dolog-e megváltoztatni. Szerintem úgyse hallgat rá. Egyvalamit ismer csak fel. Az elektromos konzervnyitó hangját, ami jelzi neki, hogy a vacsora tálalva van.- Elmosolyodott. – T. S. Eliot írta, hogy minden macskának van egy titkos neve, amit csak ő maga ismer. Így aztán szerintem mindegy, hogy én minek hívom.

Kapcsolódó szócikkek: T. S. Eliot
arsenal0522>!

– Azért jöttem ide, hogy mentsem a bőröm – mondta. – Aztán kiderült, hogy a lelkemhez van ragasztva.

Grapefruitossy>!

A délután vége felé beültem egy moziba a Time Square-en. Két Clint Eastwood-filmet játszottak egymás után abból a sorozatból, amelyikben a külön utakon járó zsaru azzal intézi el az ügyeket, hogy agyonlövi a rosszfiúkat. A sorokban szinte csak és kizárólag olyan emberek ültek, akiket Eastwood a filmekben agyonlőtt. Vadul éljeneztek, valahányszor kinyírt valakit.

nyzsu>!

Az időzítésem pocsék volt. Mindig késésben jártam egy nappal, mindig kevesebb volt nálam egy dollárral, és rájöttem, hogy nem csak ebben az ügyben. Hanem ez az életem története.

bgabesz I>!

Lekapcsoltam a lámpát, lefeküdtem, és a halott kurván gondolkodtam, meg a sebesült zsarun, meg a nőn, akit a metró elé löktek, aztán azon tűnődtem, miért is gondolja bárki, hogy érdemes józannak maradni ebben a városban.

Grapefruitossy>!

Azt mondja mindenki, ha az ember megpróbál nem inni, akkor ne menjen bárokba, de én jól érzem magam ott, és a kávé is jó. Ha inni akarok, akkor inni fogok, nem számít, hogy hol vagyok.

Grapefruitossy>!

A gyűléseken az emberek gyakran mondják: – A legrosszabb józan napom is jobb, mint a legjobb részegen. – Mire mindenki úgy bólogat, mint a műanyag kutyák egy Puerto Rico-i vezette kocsi kalaptartóján. Felidéztem azt az éjjelt Jannél, aztán körbenéztem a cellámban, és azon gondolkoztam, hogy miért jobb ez az éjjel annál, mint amit nála töltöttem.

Grapefruitossy>!

Mintaszerűen alakította egy alkohol fűtötte beszélgetés érintett résztvevőjének szerepét, amikor is két részeg udvariasan megvárja, amíg a másik befejezi, aztán hangosan beszél saját magához.

Matthew Scudder sorozat · Összehasonlítás