Ha ​a szent kocsma is bezár (Matthew Scudder 6.) 57 csillagozás

Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

1975 nyara. Matthew Scudder egy ideje már maga mögött hagyta régi életét, feleségét, munkáját. Most kocsmákba jár, iszik, egyik nap követi a másikat. És vonakodva ugyan, de dolgozik. Az egyik haverjának kocsmája van, és ellopták tőle azt a főkönyvet, aminek alapján az adóhivatal évekre rács mögé vághatná. Egy másik haverját pedig felesége megölésével vádolják. Scudder iszik, nyomoz – és ismét mélyre merül. Ezúttal nemcsak New York mocskába, hanem az emberi lélek legmélyebb és legsötétebb bugyraiba is.

A Scudder-sorozat kultikus és egyben egyik legmegrázóbb darabja árulásról, bizalomról, halálról és az italról.

Eredeti megjelenés éve: 1986

Agave Könyvek, Budapest, 2008
224 oldal · ISBN: 9789637118982 · Fordította: Varga Bálint

Dublin

Niko_oka>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

„Lebilincselő és emlékezetes regény” -ígérik a borítón.
Egy fokkal jobb volt, mint az előző rész.
Örülök, hogy leszoktál a piáról, Matt!
~balra el…~

Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Mint a szivacs, úgy nyeli magába az alkoholt ez a könyv. Ha kocsma szagom van: bocs.

Balázs_Erőss>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Ez a mostani Scudder-sztori még a szokottnál is lassabban csordogál. Igazándiból, szinte semmi nem történik benne. Mármint persze van benne gyilkosság, rablás, zsarolás, ivászat, de mindez olyan semmilyen módon elővezetve, hogy tulképp bármi mást is jelenthetnének a szavak és a mondatok.
Ha ez a legmegrázóbb darabja a sorozatnak, akkor most csalódtam benne.
Kénytelen vagyok valami ingergazdagabb könyvet előszedni.

piccola>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Ebben a könyvben annyi a pia, hogy már az olvasása is megárt.

borga>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Lassan cammogó detektívtörténet, sok pohárral, bourbonös kávéval, menet közben átalakuló barátokkal. A történet főként az utolsó néhány tíz oldalon vett lendületet, de ott sorjáztak ám szép számmal a fordulatok. Szeretem azt is, amikor egy sztoriban benne van a tíz évvel későbbi visszanézés is.
De most aki már olvasott több Scudder-történetet, reális, hogy leállt az ivással?

voltam>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Ez a könyv egy kiváló new yorki kocsmakalauz.:-) Kár, hogy azóta már semmi sem olyan. Nem ott van, nem az van, nem úgy van.
Scudder egy derék alkoholista, aki keresztülissza magát New York kocsmavilágán. Közben pedig nyomoz. Nem is nagyon értem, hogy ennyi pia mellett hogyan képes racionálisan gondolkodni. Barátai (?), cimborái megbízásából nyomoz, nincs tekintettel semmire, bár az igazságot sajátosan osztja. Végül nagyjából mindenki azt kapja, amit érdemel. Leszámítva néhány ártatlan áldozatot, aki rosszkor volt, rossz helyen. A bejárt út törvényessége, ami a (scudderi) igazsághoz vezet… Nos az erősen kétséges.
Egy komor, jól megkomponált krimivel ajándékozta meg ismét a mester az olvasót. A végére felpörögtek az események és néhány váratlan, éppen ezért nem kiszámítható fordulat tette teljessé a történetet.

PAStheLoD>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Hangulat, gyakorló nihilistáknak. Kifejezetten tetszett. Egyszerű, mint az emberek a maguk végtelen sokféleségükkel.

Memécske>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Először döcögősen indult, el sem tudtam képzelni mi lesz ebből a sok kocsmázó pasiból. Aztán lett egy nagyon szép kis kerek történet, aminek minden mozzanata érthető és követhető, és már majdnem ki is találtam ki az elkövető :D

viidori I>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Ha azt mondjuk, hogy a Gyűrűk urának van vagy 3 potenciális végpontja, mielőtt tényleg vége lenne, akkor ez a könyv vagy 3-szor elkezdődik, mielőtt tényleg elkezdődne. És ez így bizony sok, még akkor is, ha a végére minden szál elvarródik és minden darabka a helyére kerül. Amint azonban beindul a történet, ez a rész is tipikus Scudder, ami jó. Csak még több piával lett lelocsolva, mint régen.

fiszi>!
Lawrence Block: Ha a szent kocsma is bezár

Komor, hangulatos és izgalmas, mint mindig. A párbeszédek roppant élethűek, a jelenetek életszerűek. Nem élnék ott, de olvasva nagyon érdekes. És örülök, hogy nem piálok…

tgorsy>!

– Amikor az ember útlevelet csináltat – jegyezte meg Kasabian –, mindkét fülnek látszania kell a fotón.
– És ha nem?
– Akkor nem kapsz útlevelet.
– Szegény Van Gogh – … A Hazátlan Férfi.

tgorsy>!

…, tíz évvel az 1916-os felkelés után Dublinban nem lehetett olyan embert találni, aki nem vett benne részt. Az a csodálatos hétfő reggel, amikor harminc bátor ember ment be a postára, és tízezer hős jött ki.

Kapcsolódó szócikkek: Dublin
vargarockzsolt>!

Dave Van Ronk: Ha a szent kocsma is bezár

A versek és a pózok után
Az éj már a végére jár,
És mindenki magára marad,
Ha a szent kocsma is bezár.

Ledöntjük hát utolsó italt,
Ki búra, ki örömre iszik,
Reméljük, hogy eltompít a pia
Egészen másnap reggelig.

Aztán megint betántorgunk,
Béna táncosok hada,
Mindenki tudja a kérdést,
S a választ is mindenki tudja.

Szóval ledöntjük az utolsó piát,
Ami jól szétmarja az agyat,
Ahol már nem érdekes a kérdés,
És egy válasz se marad.

Pár napja szét tört a szívem,
De rendben lesz holnapra.
Most nem érezném a fájdalmat,
Ha részegen születtem volna.

Szóval koccintunk egy utolsót,
Köszöntő nincs, csak a pohár,
Igyunk a szívre, amely elég bölcs,
Hogy tudja: meghasadva jobban jár.

Pék Zoltán fordítása

Dün P>!

– (…) Még a biztonsági őröknek is van fegyverük a könyvesboltokban. Tudod, aki befelé menet megnézi az aktatáskádat.
– Csak a forma kedvéért van nekik.
– Úgy érted, hogy nem lőnek agyon, ha ki akarok sétálni a boltból A skarlát betű egy példányával? Ezt korábban is mondhattad volna, mert akkor nem fizetek érte.

Memécske>!

– Ki is ment a fejemből – felelte. – De ennek nem a széfben a helye. Mit mondok majd a rablónak? „Várjon egy percet, legyen szíves, mindjárt hozom a széfből a fegyvert, amivel szétlőhetem a fejét.”

18. fejezet

Matthew Scudder sorozat · Összehasonlítás