Elefántsuttogó 131 csillagozás

Amit egy elefántcsordától tanultam életről, szabadságról és hűségről
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Amikor Lawrence Anthony dél-afrikai természetvédőt arra kérték, fogadjon be egy „rakoncátlanul” vad elefántcsordát a zuluföldi vadrezervátumába, a józan ész azt súgta neki, hogy ne tegye. Ám az állatok számára Anthony jelentette az utolsó esélyt: ha ő nem nyújt nekik menedéket, kilövik őket.
Anthony befogadta a csordát, és az évek múlásával maga is az elefántcsalád része lett. Miközben azért küzdött, hogy megnyerje az állatok bizalmát, rájött arra, mennyi mindent tanult tőlük életről, hűségről, szabadságról.
Az Elefántsuttogó szívet melengető, izgalmas, mulatságos és felemelő krónikája mindannak, amit Anthony e hatalmas testű, ám mélyen érző teremtmények mellett átélt és megtanult. A felejthetetlen emberi és állati portrékat felvonultató egzotikus történet kötelező olvasmány minden állatbarát és kalandvágyó olvasó számára.

Eredeti mű: Lawrence Anthony – Graham Spence: The Elephant Whisperer

424 oldal · ISBN: 9789633550915 · Fordította: Lukács Laura

Afrika

SteelCurtain
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó Amit egy elefántcsordától tanultam életről, szabadságról és hűségről

Váratlanul jött olvasás volt ez. Korábban sosem hallottam róla, csak egy jó ismerősöm nyomta a kezembe, hogy van rá egy hetem, mert utána neki is vissza kell adnia. Nem hittem, hogy végzek majd vele. Szeretem az állatokról szóló írásokat, de csak minőségi szerzőktől. Viszont ahogyan elkezdtem olvasni, rögtön éreztem a szövegen a bűbájt és fekete mágiát, amivel a könyvhöz bilincseltek a szerzők. Igen, nyilván varázslat lehetett, mert kizárt, hogy egyébként ennyire magával ragadjon egy sok viszontagságon átesett elefántcsorda története. Nagy-nagy szeretettel, ugyanakkor a különböző szempontok iránti megértéssel találkoztam a könyv lapjain. Egy olyan fokú állat és természetszeretetet ismertem meg, mely még a halálos mérgű kígyókat is inkább „kisöprűzi”, az ember környezetéből, semmint agyonveri. Szó esik az apartheid utáni dél-afrikai rendszerben mutatkozó nehézségekről, emberi problémákról ugyanúgy, mint a tomboló természeti erőkről, vagy a pusztán szeretet szülte elefántkárokról. Találkozunk vadorzókkal, varázslással, a törzsi hierarchia különböző szintjeivel. Felbukkan ismét az immáron egyes feketék által gerjesztett rasszizmus, és a háttérben felsejlik egy meglepően jól működő hivatali gépezet. Utánozhatatlan hangulatú könyv vadvédelmi szakemberré avanzsált exrögbisekről, üzleti, vagy pusztán a korgó has szempontjait követő vadorzókról, etnikai megosztottsággal is sújtott vadőrökről, s egy talpraesett francia asszonyról, aki egy „szent őrülthöz” kötötte az életét. És akkor még nem is említettem az állatokat, kezdve a hűséges kutyáktól, a mérsékelten kellemes benyomást keltő keselyűkön és krokodilokon át az orrszarvúkig és a rendkívül fejlett egyéniségű elefántokig. Nagyszerű kalauz a vadállatok megértéséhez, egy olyan kapcsolat építéséhez, melynek két végpontján nem a puska és az állatkert áll, hanem az állatok viselkedésének ismeretén alapuló, a territóriumokat tiszteletben tartó magatartás.

Vackor6 P
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Az év, sőt az utóbbi időszak legmélyebb, legimádnivalóbb és legemlékezetesebb könyve számomra. Lawrence rendkívüli humorával, és a természet iránti bölcsességével és tiszteletével símogat át a lapokon. Szó szerint együtt éltem, éreztem vele.
Csodás élmény volt…
„Nekem akkor szép a kalitka, ha üres.”

Lynn
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Huszonhárom millió csillagot neki!
Nagyon tetszett, imádtam minden sorát és sírtam. Az elején, közben, a végén, napokkal később. Hihetetlen az az erő, ami a park dolgozóiban van, az a kitartás, amivel az elefántokat visszaszoktatják a természetbe. Beleborzongtam, amikor az elefántok szociális érzékéről olvastam, és azt kívántam, azt kívánom, hogy egyszer eljuthassak vagy ide, vagy valami hasonló helyre.
Itt is köszönöm @Pruntyi ajánlását, ha ő nem hívja fel a figyelmem a könyvre, akkor egy hatalmas élménnyel lennék kevesebb.

mate55
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Fájdalmasan szép, (néhol vicces) elmélkedésre késztető dráma. Mikor nincsen szükség szavakra, elég, ha csak csendben elgondolkodunk.

Nefi
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Vannak jó, és vannak kiváló könyvek. Ez a könyv az volt. Nagyon jó volt közelebbről megismerni egy elefántcsordát valódi környezetükben. Örülök, hogy vannak olyan emberek, mint a szerző és betekintést engednek az életükbe, működésükbe. Én is megszerettem ezeket a barátságos óriásokat. Hihetetlenül nagy szívük van. Csak ajánlani tudom :)

ZsúésKrisz_Olvas
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Nagy öröm számomra hogy elolvashattam, és ráadásul a polcomon tudhatom ezt a könyvet.
A történetet körüllengi valami megfogalmazhatatlan nyugalom és béke. Néha sírtam, néha hangosan nevettem, vagy velük együtt izgultam, de volt olyan is, amikor még lapozni is alig bírtam, mert éreztem a levegőben a tragédia közeli bekövetkezésének szelét.
Lawrence Anthony személyében a természettel szemben egy teljes lényében alázatos embert ismertem meg . Thula Thula összes állatát a családja részének tekintette.Egy csodálatos ember, és remek mesélő volt. Örömmel emlékezek elefántjainak történetére, és csodálom azért, hogy megtalálta, és teljesítette földi küldetését.

Szamღca
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Az elmult tiz napot Afrikaban toltottem. Egyutt eltem az ottani emberekkel, megfigyeltem az elefantokat a vadon elo allatokat. Fantasztikus utazas volt.
Nem hittem volna, hogy ennyire fog tetszeni ez a konyv. Most sajnalom, hogy nem adhatok neki 10 pontot mert az 5 pontot kevesnek tartom. Nem igazan foglalkoztam eddig az elefnatokkal de ezentul komolyan mindent elolvasok amit csak tudok mert fatnasztikus elolenyek. De a konyv meg ennek is tobb volt. Nagyon erdekes volt ahogy bemutatta az ott elo allatokat; az embereket. Sok helyen olyan izgalmas volt (a csak az eletbol vett esemenyek pl. egy tuzeset vagy orvvadaszok kinyomozasa vagy arviz…. vagy egy nem egeszsges kis elefantert valo kuzdelem…) hogy egyszeruen nem birtam letenni es vetekedett izgalom szintjen sok konyvvel. Emellett hatartalanul csodaltam Lawrence Anthony munkassagat amit megtett az allatokert, termeszetert…. egyszeruen az eletfelfogasa a termeszethez valo viszonyulasa kimagaslo…. barcsak sok ilyen ember elne….

Nagyon koszonom a konyvet @Zsófi_és_Bea – nak. A Ti kedvenc konyveiteknel fedeztem fel es ha nem latom ott vagy Ti nem ajanljatok talan soha nem jut el hozzam.

Ez komolyan az a fajta konyv amit ha nem olvastam volna el erzem, hogy szegenyebb lenne az eletem. az mar mellekes, hogy a konyv felenel kedvncek koze tettem
Ujra es tobbszorre olvasos. :D

Lisie87 P
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Csodálatos könyv, tele érzelemmel, fájdalommal, és szeretettel! Bárcsak minden emberbe szorulna egy cseppnyi Lawrence Anthony állatok iránti odaadásából és tiszteletéből!
Különleges belátást nyújt a könyv az afrikai élővilágba, a rezervátum mindennapjaiba, ahol a halál és a veszélyek lesben állnak, és gyakori látogatók. Sosem gondoltam volna, hogy az elefántok ilyen okos és szeretni való állatok. A csorda története megható, szomorú, fájdalmas spoiler de a végére szerencsésen záruló. Csodálattal tölt el, hogy vannak ennyire kitartó emberek, akik nem adják fel, még a legelkeserítőbb helyzetekben sem, mert tudják, hogy tettükkel valami nagyobb jó felé terelik a világot! :)

dreamborder
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Nem gondoltam, hogy egy elefántokról szóló könyv lehet izgalmas. De ez az volt. Azt sem sejtettem, hogy borzasztóan jól fogok szórakozni, feszülten olvasni, majd a végét végigsírni.
Azt végképp nem, hogy kedvem támad a bozótban aludni, mambákat megcsodálni, orrszarvút meglesni, elefántokkal beszélgetni…
Az író mérhetetlen Afrika imádata túljutott a lapokon és elért a szívemig. Szerelmes lettem ebbe a tájba, az itt élő állatokba, az őshonosok kultúrájába.
És az elefántok…micsoda tudatlan lény vagyok, aki ezekről a csodálatos állatokról szinte semmit nem tudott. Nagyon-nagyon hálás vagyok Lawrence-nek, hogy általa megismerhettem Afrika igazi uralkodó faját. Bárcsak mindenki elolvasná ezt a könyvet! Annyi mindent tanulhatnánk ezektől a nagyszerű állatoktól. Szavakkal nem tudom kifejezni, mennyire szerettem Nanáról és családjáról szóló történetet.

hcs23
Lawrence Anthony – Graham Spence: Elefántsuttogó

Töredelmesen be kell vallanom, annyira el vagyok maradva az értékelésekkel, mint a borravaló, de erről a könyvről mindenképpen most, frissiben le kell írnom a benyomásaimat. Előbb azonban hadd hívjam fel a figyelmet a szerző bevezetőben tett kijelentésére, mely így szól: „Tévedés ne essék, könyvem címe nem rám utal, mert nem tartom magam különleges képességek birtokosának, hanem az elefántokra – ők suttogtak nekem, és tanítottak meg értőn fülelni.” Nos, ez a suttogás mintegy négyszáz oldalban annyira megindító, hogy azt kívánom, bárcsak ne suttogás lenne, legyen minél hangosabb, hadd hallja csak mindenki, és vegyen példát ezekről az óriásokról, amelyek leckét adnak az „uralkodó fajnak” önzetlenségből, tiszteletből, szeretetből, kitartásból és bajtársiasságból – egyszóval mindenből, amiből az emberek annyira híján vannak, hogy az már fáj. Pedig fülelek, hegyezem a fülem minden áldott nap, de a többség vak, süket – és néma egyszerre. Lawrence Anthony igaz történetéről mindent elmond, amit az imént olvastam: halála után az elefántok elzarándokoltak a házához, hogy megsirassák, akárcsak saját fajtársaikat. Egy év elteltével, ugyanazon a napon, ugyanabban az órában újra megjelentek. Újabb egy év múlva pedig ez újra megismétlődött. Nem tudok ehhez mást hozzáfűzni.

Darkshine

Ha van valami, amit helytelenítek, az a vadállatok – legyen elefánt vagy madár – befogása és megszelídítése.
Nekem akkor szép a kalitka, ha üres.

Szilvia_Banga

A vadonban tanyázni valóságos gyógyír a léleknek. Ősi ösztönök ébredeznek, elfelejtett képességeket tanulunk újra; tudatunk kitisztul, éberek leszünk, és új ritmusban lüktet az élet.

mate55

Az elefántok soha nem sietnek, idejük, mint a pelyva, végtelen, egybefüggő folyamát nem kell munkahelyre rohangálással felszabdalniuk, mint más, kevésbé szerencsés halandóknak.

tshehip

Minden vad élőlény tökéletes összhangban van a környezetével, tudja, hogy mire rendeltetett, és együtt rezdül az egész bolygóval. Figyelme teljesen kifelé irányul. Nem úgy az ember – ő hajlamos befelé fordulva a maga életére összpontosítani, olyan problémákon tűnődik, felnagyítva őket, amelyekre az állatvilág ezredmásodpercnyi energiát sem pazarol. Az emberek zöme már föl sem ismeri a természeti világ nagyszerű rendjét, amelyben életnek és halálnak valódi jelentése van.

290. oldal, huszonnyolcadik fejezet (Park, 2014)

Nefi

Évekkel később, amikor a szudáni vadvédelmi programban vettem részt, szavahihető forrásból hallottam egy hasonló történetet. Az Észak- és Dél-Szudán között dúló háború húsz éve alatt olyan mértéktelenül vadászták az elefántokat agyarukért és húsukért, hogy óriási számban vándoroltak át a biztonságos Kenyába. Néhány nappal a végleges fegyvernyugvás aláírása után azonban tömegesen elhagyták választott lakóhelyüket, és megtették a több száz kilométeres utat haza. Hogy honnan tudták, ismét biztonságos az otthonuk, rejtély, és ismételten arról győz meg, hogy ezek a bámulatos állatok rendkívüli képességekkel rendelkeznek.

tshehip

A vadon segít egészséges távlatba helyezni saját életemet, meglátni benne családom és barátaim helyét.

406. oldal, Negyvenegyedik fejezet (Park, 2014)

nagy_anikó

Mondják, hogy az ember azt kapja vissza az élettől, amit beletesz, de ez csak akkor igaz, ha valóban értjük, mit kapunk. Ahogy Nana és Frankie ormánya átkígyózott hozzám a kerítés fölött, hirtelen megértettem, hogy sokkal többet adtak nekem, mint amennyit én adtam nekik. Mérhetetlenül sok jóval fizették meg, hogy megmentettem az életüket.
Nanától, e lenyűgöző matriarchától megtanultam, mit jelent a család. Hogy nincs családi egység és összetartás bölcs vezető, önzetlen fegyelem, és rendíthetetlen, feltétel nélküli szeretet nélkül. Megtanultam, mit ér a saját húsunk-vérünk akkor, amikor minden ellenünk fordul.

negyvenkettedik fejezet

cirmilla P

Sosem ítéltem el azokat, akik a fazékba valóért vadásznak. Bolygónk minden élőlénye, az oly meghatározó mikrobáktól kezdve, így vagy úgy vadászik valamire, hogy fenntartsa önmagát. Tetszik vagy nem, világunk alaptörvénye, hogy a rátermettebb éli túl a többit. De vadászni a puszta élvezetért, életet kioltani a gyilkolás izgalmáért az én szememben gyűlöletes dolog. Sok trófeavadásszal találkoztam életemben. egytől egyig nagy természetbarátoknak vallják magukat, ismerik és „imádják” a vadont: tetteiket a szabályozott vadvilágmegőrzéssel igazolják, és értőn fűszerezik a legdivatosabb ökológiai hívószavakkal. Ám, az igazság más- ezekben az emberekben a gyilkolás vágya munkál, amelyet csak úgy tudnak kielégíteni, ha saját kezűleg erőszakkal kioltják egy másik élőlény életét. És akármeddig elmennek, hogy kielégítsék, emellett messzemenően igazolják is ezt a nyilvánvalóan ellenállhatatlan késztetést.

25. fejezet

Nadír

Zajos városainkban elfelejtjük, amit őseink ösztönösen tudtak: a vadon él, suttogását mindenki meghallhatja – és válaszolhat rá.

8. oldal Előszó

gigi777

Nekem akkor szép a kalitka, ha üres.

Utolsó mondat