A ​legsötétebb óra – Döbbenetes vallomások a második világháború pokláról 8 csillagozás

Laurence Rees: A legsötétebb óra – Döbbenetes vallomások a második világháború pokláról

A ​számos szakmai díjjal jutalmazott író és dokumentumfilmes, Laurence Rees közel két évtizeden át találkozott olyanokkal, akiket a második világháború borzalmai szélsőséges próbatétel elé állítottak. Szemtől szemben beszélt erőszaktevőkkel, tömeggyilkosokkal, sőt kannibálokkal, miközben sok olyan embert is megismert, akinek bátor kiállása példa lehet mindnyájunk számára. Munkája során bejárta az egész világot, a balti államoktól Japánig, Lengyelországtól Amerikáig, Németországtól Kínáig.

Ez a könyv harmincöt legérdekesebb találkozását eleveníti fel. Megismerjük mások mellett Estera Frenkielt, a fiatal zsidó lányt, akinek alkalma nyílt arra, hogy megmentse tíz társát a deportálástól és a biztos haláltól; Peter Leet, a japán fogságba esett brit tisztet, akit embertelen körülmények között tartottak; Zinajda Pitkinát, a hírhedt szovjet SZMERS kémelhárító szerv egyik női tisztjét, aki külön örömét lelte a német foglyok megölésében; Onoda Hiroót, a fanatikus japán katonát, aki… (tovább)

>!
Alexandra, Pécs, 2009
246 oldal · ISBN: 9789632970868 · Fordította: Babits Péter

Kedvencelte 1

Most olvassa 1

Várólistára tette 6

Kívánságlistára tette 22


Népszerű idézetek

hado987>!

Csakugyan: a Szovjetunió egész építménye már ötven évvel korábban összeomolhatott volna. Végtére is, Hitler legbefolyásosabb katonai tanácsadója, Alfred Jodl is úgy vélte a megszállás előtt: „Az orosz kolosszus felfújt hólyagnak fog bizonyulni – csak kibökjük, és szétpukkan.” Jodl természetesen tévedett, az „orosz kolosszus” egyáltalán nem „pukkant szét, mint egy felfújt hólyag”, és ennek egyik oka éppen az, hogy a nácik nem fordították a maguk hasznára mindazt a gyűlöletet, amely a különféle nemzetiségekben felgyülemlett Sztálin iránt – a nácizmus ugyanis minden korábbi ideológiánál inkább épített a kirekesztésre.
A nácik már a kezdet kezdetén, az első világháború utáni években is elsősorban az alapján határozták meg önmagukat, hogy kiket nem tartanak maguk közé valónak – kezdve természetesen a zsidókkal.

41. oldal - Alekszej Brisz


Hasonló könyvek címkék alapján

Alice Miller: Kezdetben volt a nevelés
Roger Moorhouse: 100 beszédes tárgy a Harmadik Birodalomból
Mindent a történelemről gyűjtemény
David G. Marwell: Mengele
Szvetlana Alekszijevics: Utolsó tanúk
Frank Robin – Lars Ritter – Havassy Gergely: Politikai filozófiák zsebkönyve
John Keegan: A parancsnoklás álarca
Jack Fairweather: Az önkéntes
Antony Beevor: Sztálingrád
Anette E. Dumbach – Jud Newborn: Sophie Scholl és a Fehér Rózsa