A ​Peter-elv 8 csillagozás

avagy Miért fordulnak mindig rosszra a dolgok?
Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv

Sose kezdjünk így „fülszöveget” (szép szakkifejezés!): „ez a könyv”, mert máris elértük inkompetencia-szintünket. Peter és Hull professzor művének lényege egyébként éppen ez, mármint hogy sok ember előbb-utóbb óhatatlanul addig emelkedik a ranglétrán, mígnem alkalmatlanná válik feladatainak ellátására. A jelen remekmű felsorol számos ilyen kóresetet, hajmeresztő orvosi következményeivel együtt, sőt arra nézve is jó tanácsot ad, hogyan kerüljük el a mindig kóros és káros előléptetést, amely lapkihordókat és minisztereket egyenlőképpen fenyeget.

Eredeti cím: The Peter Principle: Why Things Always Go Wrong

Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv

Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv avagy Miért fordulnak mindig rosszra a dolgok?

Vannak könyvek, melyekről lehet, hogy sohasem hallottunk, ám előbb-utóbb mégiscsak el kell olvasnunk őket. Szokásom néha trónoláshoz random könyveket magammal hurcolni. Bizonytalan mennyiségű idővel ezelőtt anyámnál így került a kezembe ez a pamfletecske, beleolvastam, tettem mellé egy gondolatbeli könyvjelzőt (hogy talán majd egyszer), és aztán elváltak útjaink. Mígnem mostanában belé nem akadt @Lady_L, aki az orrom alá dugva győzködött arról, hogy ez nekem kell. És tényleg! De hozzá kell tegyem: nem csak nekem kell. Méltatlan ismeretlensége ellenére ez az egyik leghasznosabb professzionális olvasmány, ami csak létezik. Hallatlan sok mindent megmagyaráz: megértjük főnökeink és kollégáink furcsa viselkedését, kiderül, nem is olyan egyedi esetekről van szó, megtudjuk számíthatunk-e előléptetésre, netán tartsunk-e a kirúgatástól, csak hogy a leglényegesebbeket említsem. A könyvecske legfontosabb fejezete, úgy vélem, mégis az utolsó, érdemes (lenne) fontolóra venni, ha nem akarunk az evolúció szemétdombjára kerülni. Most még jó lenne, ha eszembe jutna valami frappáns mondat a lezáráshoz, de félek, elértem az inkompetencia-szintemet.

Lady_L P
Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv

Megtévesztő ez a különleges könyvecske nagyon, a példák alapján azt hinné az ember, hogy egy Tesz-Vesz városról szóló, komolytalan áltudományos vicctenger, de valójában egy kegyetlenül pontos és igaz leírás a mi világunkról.
Sokat gondolkodtam közben, hogy a közszférában még mindig így megy ez, a multik már mintha valamivel előbbre járnak a hierarchológiában, de sajnálatos módon nem Peter elvét alkalmazzák megoldásként, hanem inkább a kukába dobják az embereket. Kitérő volt, mindegy. A vége a könyvnek, a Darwin – Bővített kiadásban az élet-inkompetenciáról és a közoktatás problémájáról a poszt-poszt-poszt-grádusokról, na az aztán végképp mindent visz. Ajánlom. Mindenkinek.

regulat
Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv

Huszonegykét évesen olvasva határozottan vicces könyv a hierarchiáról, az inkompetenciáról. Akkor amolyan vicces, áltudományos műnek gondoltam. Azóta eltelt ugyanannyi idő, és kiderült, hogy ezt bizony komolyan kell venni.
Hogy közben voltam beosztott, középvezető, talán még a saját kompetencia szintemet is elértem, sokat számít a könyv megítélésében.

Kipróbáltam a kreatív inkompetenciát, és működött…

Sok nyugodt éjszakát köszönhetek Peter professzornak.

zitamin
Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv

Húsz évvel ezelőtti könyvélmény, megérett az újraolvasásra, bár a ferdén álló íróasztal mint az inkompetencia-szint elérésének biztos jele örökre a memóriámba vésődött.

vicomte MP
Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv

A humoros, ironikus forma ellenére az egyik legjobb könyv, amit a szervezi hierarchiáról, és az emberek ebben betöltött szerepéről valaha is olvastam.
A tablulatorikus gigantizmus és a laterális arabeszk örökbecsű kifezejések, amelyeket mióta dolgozom, többször is megtapasztaltam a maga valóságában.
Épp úgy, ahogy voltam már szuperkompetens is szervezetben, ami pont ezért vetett ki magából – s ha nem olvastam volna a könyvet, valószínűleg nehezebben emésztettem volna meg a dolgot.. :D Továbbá megtapasztaltam már azt is, amikor egy kompetens ember elérte a saját inkompetencia szintjét – s egyelőre még szerencsére nem én voltam ez az ember. :D

Nauri
Laurence J. Peter – Raymond Hull: A Peter-elv

Nincs mire csillagot levonnom, nagyon egyben van ez a kis könyvecske. „Hiánypótló” – ez jutott róla az eszembe, legalábbis én még nem találkoztam hasonlóval. Megdöbbentő, hogy eredetileg 1969-ben íródott, úgy tűnik, a hierarchia már csak hierarchia marad (lehet, hogy a rendszer elérte az inkompetencia-szintjét?! :)). Jókat mosolyogtam és bólogattam az olvasása közben. A példák is szemléletesek voltak, óhatatlanul elgondolkoztam közben az engem körülvevő hierarchián és egyes tagjain is.

Aurore

Vezetési kompetencia – azonnali ok az előlépésből való kizárásra (6. fejezet)

170. oldal, Glosszárium (Kossuth, 1989)

Aurore

Az az irodalomtudós, aki képtelen felfogni az irodalmi művek értelmét és értékét, még írhat értekezést a következő címmel: „A pontosvessző és a kettőspont használatának összehasonlító vizsgálata Fjodor Skribler-Skriblerovics irodalmi műveiben.”

132. oldal, 13. fejezet: Egészség és boldogság zérus et mellett - lehetőség vagy vágyálom? (Kossuth, 1989)

A komputerizált inkompetencia

Aki tökrészeg, az ideiglenesen inkompetens arra, hogy gépkocsit vezessen. Amíg meg tud állni a lábán, addig főként csak önmagára veszélyes. De engedjük oda egy gépkocsi volánja mögé, tucatnyi özvegyet fog halálra gázolni, mielőtt ő is kitörné a nyakát.
Ezt nem kell sokáig magyarázgatnom. Világos, hogy minél hatékonyabb eszközök állnak rendelkezésemre, annál több jót vagy rosszat tehetek a kompetenciámmal vagy inkompetenciámmal.
A sajtó, a rádió és a televízió megnövelte az ember hatalmát inkompetenciájának terjesztésében és állandósításában. Most pedig tessék: itt van már a számítógép is!

148-149. oldal, 15. fejezet: Darwin - bővített kiadásban (Kossuth, 1989)

Aurore

Végső pozíció-szindróma – az inkompetencia-szint elérésével kapcsolatos gyógyíthatatlan állapot. Lásd még Dante: „Ki ezt elérted, hagy fel minden reménnyel” (11. fejezet)

170. oldal, Glosszárium (Kossuth, 1989)

Aurore

Csakhogy Ragacs-Rezső képtelen volt elfogadni azt a tényt, hogy vezetőként inkompetens. Abba a kifogásba kapaszkodott bele, hogy a testes és markos raktári dolgozók azért űznek vele csúfot, mert mindössze 147 centiméter magas.
Ettől kezdve magas sarkú cipőt hordott, kalapját pedig mindig a fején tartotta, ha a raktárban lebzselt: így – azt hitte – szálfaméretűnek látszik. Testépítő klubba járt, gyarapodott a súlya és óriási karizmokat fejlesztett. De a raktári dolgozók továbbra is kinevették: a karizmokkal nem állt arányban a karizmája.

88-89. oldal, 9. fejezet: A hierarchológia lélektana (Kossuth, 1989)

Aurore

Mindenki hízott a boldogságtól, Pelikán és Süllő pedig tonhalas, azaz busás tiszteletdíjat kapott.

96. oldal, 9. fejezet: A hierarchológia lélektana (Kossuth, 1989)

Rigor cartis

Az inkompetencia-szintjüket elért alkalmazottaknál gyakran tapasztaltam a rigor cartis jelenségét, vagyis a szervezési és a blokkdiagramok iránti abnormális érdeklődést, továbbá azt, hogy makacsul ragaszkodnak minden teendőnek a grafikonok és színes nyilak szerinti elvégzéséhez, bármilyen késedelem vagy veszteség származzék is az ilyen felesleges tevékenységből. A rigor cartisban szenvedők szívesen teszik az iroda falán közszemlére diagramjaikat, és munkájukat félretéve gyakran látni őket gondolatokba mélyedve, a vacak diagramok előtt.

114. oldal, 12. fejezet: A végső pozíció nem orvosi jelzései (Kossuth, 1989)

Aurore

A totális közömbösséget mutatók azonban színlelni sem próbálják, hogy elvégzik a munkájukat.

130. oldal, 13. fejezet: Egészség és boldogság zérus et mellett - lehetőség vagy vágyálom? (Kossuth, 1989)

Aurore

148-149. oldal, 15. fejezet: Darwin - bővített kiadásban (Kossuth, 1989)

Aurore

Párt – politikai tisztségekre inkompetens embereket kiválasztó hierarchikus szervezet (7. fejezet)

167. oldal, Glosszárium (Kossuth, 1989)