Klasszikus ​német kisregények 1 csillagozás

Lator László (szerk.): Klasszikus német kisregények Lator László (szerk.): Klasszikus német kisregények

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Theodor Fontane, Robert Musil, E. T. A. Hoffmann, Joseph Freiherr von Eichendorff, Heinrich von Kleist, Adalbert von Chamisso, Annette von Droste-Hülshoff, Eduard Mörike, Theodor Storm, Gottfried Keller, Conrad Ferdinand Meyer, Stefan Zweig, Thomas Mann, Franz Kafka, Franz Werfel

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Helikon klasszikusok

kaporszakall>!
Lator László (szerk.): Klasszikus német kisregények

A 19. századi németek még nem tették ki a polcra a nagyregényüket, de kisprózában már írtak pár nagyon jót. Ezekből, és a század eleji folytatásból ad közre némi mustrát ez e könyv.

Minden válogatás hagy az emberben hiányérzetet (kivéve a sajátja), így ez a kötet sem tökéletes a szememben, de van benne néhány remekmívű és másutt nehezen hozzáférhető darab.

A két legfőbb ritkaság: Droste-Hülshoff ’A Zsidóbükk’-je, egy zseniálisan fojtó légkörű ’bűn és bűnhődés’ történet, és Musil ’Tonká’-ja, a férfiönzésnek feláldozott nő páratlanul tömör és szuggesztív sorstragédiája, valódi ’minimal art’ a századelőről.

Az általam nagyra becsült Theodor Storm-tól én a kissé szipogósan romantikus ’Aquis submersus’ helyett inkább ’A viharlovast’ vagy még inkább a méltatlanul mellőzött ’Carsten kurátor’-t vettem volna be, de egye fene…. A ’Kohlhaas Mihály’, a ’Mozart prágai utazása’, a ’Schlemihl Péter’, a huszadik századból pedig a ’Tonio Kröger’, a ’Sakknovella’, ’Az átváltozás’ kötelező antológia-darabok. Hoffmann ’Diótörő’-je aranyos, Meyer ’Az asszonybíró’-ja a scotti romantika kedvelőinek szerezhet örömet, Fontane szinte minden írása hibátlan, így a ’Stine’ is, Keller sem okoz csalódást, másfelől Eichendorff negédes rokokó csipogását sohasem kedveltem. Werfel ’A kispolgár halála’ kissé didaktikus.

Aki a 19. század elejétől kb. a 20. század első feléig jó áttekintést szeretne kapni a német kispróza legjavából az itt egy kötetben megkapja. A többi kiadás többnyire különválasztja a két századot. Így az idejükkel takarékoskodni kívánóknak ez a legjobb választás

atomarcú P>!

– Hm – mondta a földesúr –, amit nem lopnak el a bitangok, azt elrontják a bolondok.

292. oldal (Annette von Droste-Hülshoff: A Zsidóbükk)

atomarcú P>!

Elközelgett a szeptember. A mezők kiürültek, esőzni kezdett a lomb, és a hektikások életük fonalán érezték az ollót.

302. oldal (Annette von Droste-Hülshoff: A Zsidóbükk)