Mithras ​és misztériumai 3 csillagozás

László Levente: Mithras és misztériumai László Levente: Mithras és misztériumai

A történelem homályában született, legalább 3500 éve ismert és máig tisztelt istenség a különböző korokban, vallásokban és alakokban felbukkanó Mithras, a fény. A kötet az isten történetének forrásait taglalja, középpontban a római kori Mithras-misztériumokkal. A szövegek elemzése során kiderül, hogy Mithras eredetileg nem napisten, nem csak perzsa és a közhiedelemmel ellentétben nem áldoztak neki bikát, születésnapját pedig nem karácsonykor ünnepelték.
A római korban a világteremtő és -uraló Mithras híveinek túlvilági életet ígért, ha beavatást nyertek a misztériumokba és titoktartási fogadalmukat nem szegték meg. Minden esélye megvolt arra, hogy ő váljon a Birodalom egyetlen istenévé.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kultusz és Logosz Kairosz

Kairosz, Budapest, 2005

Apuleius · Mithrasz · Sztrabón

László Levente: Mithras és misztériumai

László Levente alapos munkát végzett és igyekezett rengeteg forrást felsorakoztatni azért, hogy kicsit jobban megismerhessük a Mithrasz-kultuszt. Sajnos nekem így is kevésnek bizonyult a sok (olykor felesleges) adat, pont a lényeg maradt ki. Bár tisztában vagyok a téma nehézségeivel is, emiatt nem adok 4-esnél rosszabbat. A törekvést és a hosszas kutatómunkát díjazom, de pont azt ami legjobban érdekelt volna, azt hiányoltam. Ugyan 600 oldalas a két kötet egyben, az utolsó pár száz oldalon csak megjegyzések, kiegészítések és képek találhatóak.

Lunemorte P>!

Sokszor hangzik el, hogy Mithras születését a téli napforduló akkori napján, december 25-én ünnepelték.

I. kötet, 182. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Mithrasz
Lunemorte P>!

A hollót olyan állatnak tartották, amely képes az emberi beszédre, jóstehetsége van és tudatában is van jóslatai jelentésének; ezzel az emberi és állati világ között egyfajta átmenetet szimbolizált. Apollo napisten madarának tartották…

II. kötet, 14. oldal

Kapcsolódó szócikkek: holló
Lunemorte P>!

A mágusok olyan szavakat ismernek, amelyek hatalommal bírnak a szellemek felett.

I. kötet, 45. oldal

Kapcsolódó szócikkek: mágus
Lunemorte P>!

A Mithrakana ünnepe ősi iráni Nap-ünnep, amely a napéjegyenlőséghez kötődik; eredetileg a Mithráról elnevezett Bágajádis hónap havában ülték.

I. kötet, 50-51. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Mithrasz kultusz
Lunemorte P>!

Feltehető, hogy a keresztény szerzők hermészi vonásai miatt kárhoztatták a marhatolvaj Mithrast is. Több olyan isten és hérosz van, akik akár egyetlen, de akár egy csorda marhát is elhajtottak – főleg a Nap állatait –, azonban tolvajnak csak Hermészt tartják. Az iráni istenalaknak ilyen oldala nem ismert.

I. kötet, 79. oldal

Lunemorte P>!

Bél vagy Bélosz a különféle keleti Baálok görögös neve, Ápisz szent bika formájában tisztelt egyiptomi isten.

I. kötet, 127. oldal

Lunemorte P>!

Sztrabón az első szerző, aki Napistenként írt Mithrászról.

I. kötet, 64. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Mithrasz · Sztrabón
Lunemorte P>!

Csak akkor ismerhették ugyanis meg igazán a misztériumokat, ha végighaladtak a beavatás mind a hét fokozatán. Ha viszont valaki beavatottá válik, akkor nem nyilatkozhat, nem írhat a misztériumokról érdemi dolgokat.

I. kötet, 107. oldal