Árpád ​népe 4 csillagozás

László Gyula: Árpád népe László Gyula: Árpád népe

A ​Helikon Kiadó úgy érezte, hogy a Múlt születése sorozat – mely felöleli földünk szinte valamennyi nagy kultúrájának történetét – nem lenne teljes a magyar őstörténet bemutatása nélkül. László Gyula, nemzetközi hírű régész-professzorunk vállalkozott arra, hogy számos színes illusztráció, tárgyfotó, régészeti lelet, térkép segítségével – a sorozat kiegészítéseként – bemutassa honfoglaló őseink, Árpád népének mindennapjait. Hallatlanul érdekes könyv született így, mely nem az 1944-ben megjelent, A honfoglaló magyar nép élete című munkájának újrafogalmazása, hanem az azóta eltelt több mint negyven éves időszak új leleteinek, a tudományos kutatás új eredményeinek alkotó feldolgozása.
A szerző véleménye szerint őseink két hullámban: előbb az onugorok 7. századi szétrajzása idején, később pedig a 9. század végén, Árpád vezérletével érkeztek a Kárpát-medencébe. Itt a két ág egységes nemzetté forrott össze, s az új évezred küszöbén erős, nyugati mintájú királyságot alkotott. Ez a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1988

Helikon, Budapest, 2005
176 oldal · ISBN: 9632089154
Helikon, Budapest, 1988
178 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632078632

vamti I>!
László Gyula: Árpád népe

1988-ban jelent meg először, majd 2005-ben egy újabb kiadást ért meg. Az utánnyomás óta majdnem 20 év telt el. Ez azért is fontos, mert jelenkorunkig egy új kutató- és régészgeneráció jutott újabb eredményekre, más-más technológiákat használva és természetesen folytatva az ásatásokat és a vizsgálatokat.
Viszont az Árpád népe valaha korszerű volt, és nekem nem okozott problémát elfogadni vagy tudomásul venni korábbi megállapításokat. Kifejezetten értékeltem a percepción alapuló következtetéseket, elvégre ásatásokon feltárt leletek szolgálnak példaként, (pontosabban a felgyői ásatás kapott főszerepet), sőt a szerző az általa vezetett ásatásról számolt be.