A ​Google titok 14 csillagozás

Irányítsd és éld az életed
Laszlo Bock: A Google titok

Tippek ​a világcég alelnökétől.

Manapság nehezebb a Google munkatársává válni, mint felvételt nyerni a Harvardra. A világ egyik legsikeresebb vállalata kizárólag a legjobbakat keresi, és hogy megtalálja őket, képes akár új szabályokat is teremteni a munka világában.

A kötet éppen ezért tanulságos olvasmány mindenkinek, aki céget vezet, munkát vállal, vagy csupán érdekli, hogyan lehetne hatékonyabb és sikeresebb a saját életében. Bock egyik aranyszabálya, hogy nem az életrajz, hanem a gyakorlat dönti el, ki a rátermett munkatárs, és hogy bizonyos kvalitások – rugalmasság, vezetői képesség, tudás, lelkiismeretesség, kitartás – minden munkakörben elengedhetetlenek.

Miközben az olvasó a vállalat legfontosabb fejlesztéseivel is megismerkedhet, a Google műhelytitkainak leleplezésével, filozófiájának, kultúrájának bemutatásával Bock nem csupán a munkában, de az életben is iránymutatást nyújt.

Laszlo Bock Romániában született 1972-ben, gyermekként a… (tovább)

Bookline Könyvek, Budapest, 2015
408 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633103715 · Fordította: Lázár A. Péter

jagoka1984 P>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

Emlékszem, akkor láttam először ennek a könyvnek a reklámját, amikor a metró mozgólépcsőjén mentem fel (épp egy másik könyv átvételére mentem). Gondoltam, hogy ezt egyszer el kell olvasnom. Felvettem a listámra, és néhány évvel később eljött az ideje, hogy elolvassam. Már a beszerzése sem volt egyszerű, vagy olyan áron volt, hogy nem szerettem volna megvenni (jelenleg elérhető ár többszöröse), vagy csak előjegyzést lehetett leadni. Egy Molytárs segítségével sikerült megvennem normál áron. Így már semmi akadálya nem volt, hogy elolvassam.
Másra számítottam, mint amit a könyvtől kaptam. Lehet ennek csak az az oka, hogy „olvasmányosabb” könyvre számítottam.
Ennek ellenére úgy gondolom hogy alapműnek kellene lenni ennek a könyvnek a cégek vezetésénél, HR osztályánál.

Buxxx>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

Mást vártam, ezért kezdtem bele. Valahogy inkább magáról a googleról, a fejlődésükről és a technikai dolgaikról szerettem volna olvasni, de hát így jár az ember ha nem olvassa el a hátoldalt. :)
Mindamellett pedig egy roppant értékes könyvnek tartom, amit minden cég vezetőjének, beosztottainak, végső soron minden munka adó és vállalónak el kellene olvasni. Aztán lehetne gondolkodni, hogy hogyan tovább. Bár voltak olyan részek, amiket túl száraznak tartottam, már majdnem felhagytam az olvasásával, (de a kíváncsiságom végül győzött) de egy humánosnak biztos értékes információkkal szolgál.
Megdöbbentő volt belelátni a Google mint cég működésébe, s elgondolkozni azon, vajon ezeket hogy lehetne itthon is hasznosítani (pl. : a dolgozóknak ingyenes étkezés, mosoda…) Mik azok a dolgok amelyektől egy cég produktívan működik, úgy, hogy közben az ott dolgozók szeretik a munkájukat, szívesen járnak be dolgozni? Ezt és még sok mindent megtudhatunk a könyvből. Ajánlom mindenkinek!

AdamNagy33>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

A Google HR-vezetőjének és egyben alelnökének könyve a meglepő igazságról: minimális odafigyeléssel bármelyik munkáltató lehet olyan sikeres, hatékony és innovatív, mint a világhírű tehetségmágnesként működő vállalat.

Laszlo Bock könyvét leginkább jelenlegi vagy jövőbeli HR szakembereknek tudnám ajánlani, akik nyitottak arra, hogy egy kicsit másképp közelítsenek a szakmához. A Google humános vezetője és általa a cég egész HR osztály is egészen különlegesen gondolkozik olyan fogalmakról, mint a toborzás, a motiváció, a teljesítménymenedzsment vagy a képzés-fejlesztés, meglátásai pedig leginkább arra világítanak rá, hogy merni kell változtatni a bevett folyamatokon és teljes mértékben, feltétel nélkül megbízni a beosztottakban, kollégákban.

A legnagyobb meglepetés talán az, hogy az író által felsorolt módszerek legnagyobb része nem is kifejezetten költséges vagy technológia-igényes, hanem akár egy kis startup vállalat által is simán megvalósítható minimális odafigyeléssel.

A cirka négyszáz oldal nagyon olvasmányosra sikerült, egy-két fejezetet leszámítva kifejezetten gyakorlatias lett tele példákkal és valós szituációkkal (nem csak sikersztorikkal, Laszlo a kudarcokról is ugyanúgy beszámol). Külön tetszett, hogy rengeteg apró fun fact van a könyvben, például megdöbbentő statisztikák, hogy éves szinten hány ember jelentkezik a Google-höz munkavállalónak (és ebből hány nyer felvételt), hogyan alakult a cég “ingyenes étkeztetési” politikája az évek során, vagy épp mi igaz és mi kevésbé az a Gyakornokok című filmben látottakból. Az író tényleg a legapróbb részletekre is kitért a Google HR filozófiája kapcsán, gyakorlatilag egyetlen kérdőjel sem maradt bennem, mire a Google-titok végére értem. Számomra mindenképp adott egy újfajta mentalitást a könyv nem csak szakmailag, hanem személyiség terén is.

Száraz, szájbarágós elméleti „tankönyv” helyett egy ténylegesen használható HR kézikönyvet kaptunk a Google-titok képében, mely talán hozzájárulhat egy kicsit a szakma megújulásához a jövőben – de ha nem így lesz, akkor is érdekes és tanulságos olvasmány volt.

BenBacso>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

Izgalmas olvasmány a Google belső világából, HR szempontból. Kicsit többet vártam, néhol evidenciákat ír le pusztán vagy próbál meg eladni. Olvasmányos, kifejezetten Google kedvelőinek szerintem nagyon izgalmas.

gyalogbodza>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

Amióta elolvastam ezt a könyvet, vagy 100x idéztem már belőle sztorikat, adatokat a munkahelyemen vagy a munkával, esetleg az evéssel kapcsolatosan.

Gyakorlatias és egyben szórakoztató könyv. Tele van olyan példákkal, ahol volt egy koncepciójuk, hogyan és mivel szeretnék megváltoztatni az emberek viselkedését a Google-nél – majd azt is leírja, mennyit kísérletezgettek és kiken, mire megtalálták a megfelelő módszert. Pl hogy mindenki egészségesebben egyen. Vagy hogy javítsák a módszereiket, hogy minél megfelelőbb új kollégákat vegyenek fel a céghez. Vagy hogy tovább megtartsák a jól teljesítő kollégákat…

Még fogyni is praktikusan lehet vele! (Komolyan!)

Zenemogyi>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

Huh! Első kérdés: Mi is volt ez?
Egy jó kis reklám? Tanácsadó könyv, netán mese? Nem tudom. Talán minden egyszerre.

Eléggé Google rajongó vagyok a kurzusuk óta, de ettől a könyvtől nem vagyok elszállva. Elég lassan haladtam vele, mert untam… olyan igazi amerikai. Eltéved az ember a lapokon ebben a nagy ködben.
DE!
A tippek, és a Google által bevezetett dolgok nagyon-nagyon tetszetősek (vagy legalábbis a nagy részük). És az is plusz pont, hogy nem csak a szépet és jót tárták elénk (persze azért így is árnyalták egy icipicit…).

A Google titok elolvasása után erősen ajánlom: Dave Egger: A kör című könyvét. spoiler

zsakai_peter>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

Főleg a HR területen dolgozóknak lehet érdekes a könyv, de akiket általában érdekel a Google, mint cég, azok is találnak benne érdekes részeket. A kevésbé érdekeseket meg át lehet lapozni. :)

futo>!

Laszlo Bock: A Google titok Irányítsd és éld az életed

minden HR-esnek és multinál dolgozónak ajánlom

A teljesítményt nem értékeléssel és jutalmazással, hanem az egyéni fejlődésre fókuszálva kell növelni.