Az ​éjszaka a nappal anyja 7 csillagozás

Lars Norén: Az éjszaka a nappal anyja

Az ​emberi-családi együttélés lehetséges poklának legmélyebb bugyraiból tör fel ez a kétségbeesett kiáltás – a kiváló svéd költő és drámaíró világsikerű színpadi műve. Norén színpadán valódi vér folyik, mint egy Erzsébet-kori tragédiában; itt egy szálloda konyhájában ütik-gyilkolják egymást egy család tagjai, múltjuk és jelenük fantomjaitól ösztökélve. Kegyetlenül, durván, nyersen, maian – rozzant, züllött vágyak kísértetei, akik már csak halványan emlékeznek arra, mi a szeretet.
Négyen néznek farkasszemet egymással: az alkoholista apa, akinek élete vállalkozása éppen a csőd szélén áll; az anya, ez a „jobb házból való úrilányból” kispolgárrá süllyedt strindbergi nőstény; az idősebb, a némaságba zárkózó és csakis ökle igazságszolgáltatásban bízó fiú; valamint öccse, a tizenhat éves David, aki a legsebezhetőbb korban magára hagyatva, a kegyetlen valóság elől az illúziók világába menekülve keresi önmagát…
Lars Norén színművét a Tavaszi Fesztivál keretében a Svéd Királyi… (tovább)

Eredeti cím: Natten är dagens mor

Eredeti megjelenés éve: 1982

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Modern Könyvtár Európa

Európa, Budapest, 1984
132 oldal · ISBN: 9630733323 · Fordította: Osztovits Cecília

OlvasóMókus>!
Lars Norén: Az éjszaka a nappal anyja

Azt hiszem nem tévedek nagyon ha azt mondom, hogy a régi Modern Könyvtáros sorozat nagyon elhanyagolt. Méltánytalanul nagyon elhanyagolt sorozat. Pedig micsoda kincseket rejt ez a sorozat! Ezt a könyvet igazság szerint a címe miatt vettem meg. Aztán amikor elkezdtem olvasni, nagyon rácsodálkoztam, hogy úristen mennyire jó ez a dráma! Egy család és egy családi vállalkozás széthullásának, illetve a széthullás megakadályozásának a története. Igaz, hogy kemény, elgondolkodtató és sajnos sokakat érintő problémát feszeget az író, de mindenképpen érdemes elolvasni. Kíváncsi lennék rá színházban is…

knutomix P>!
Lars Norén: Az éjszaka a nappal anyja

A szerző halála provokálta újraolvasás, ami első olvasásként is értelmezhető, hiszen vagy 20 éve volt utoljára a kezemben, és mára annyi emlék maradt belőle, hogy kegyetlen darab, ami nem enged félrenézni (és ezzel fellélegezni) egy pillanatra sem.
Az alkoholista, magának és mindenki másnak hazudó apa; az elfojtásaiba belebetegedett anya; és fiaik, a tetterős és tettleges Georg valamint a magára hagyott, másságával ismerkedő David próbálják hol összetartani a szilánkokra tört családot, a csőd felé tántorgó családi vállalkozást és saját széthulló életüket, hol meg siettetni az összeomlást.

A mai napig fájóan aktuális.

Sárhelyi_Erika I>!
Lars Norén: Az éjszaka a nappal anyja

Nem emlékszem már, ki vagy mi hívta fel a figyelmemet erre a színműre, csak azt tudom, hogy jól tettem, hogy elolvastam. Meglehetősen ritkán szánom rá magam színdarab könyv formájában való befogadására, de ennek is megvan a varázsa: amíg olvastam, ott ültem a nézőtéren. És láttam a drámát, együtt lélegeztem a szereplőkkel.
Erős, szuggesztív darab, és nagyon kíváncsi lennék egy magyar adaptációra. Mondjuk a Radnótiban vagy a Centrál Színházban. Vagy a Katonában. Jó érzékkel kéne megválasztani hozzá a társulatot, az biztos. Mert mindegyik alak egyenként is főszereplő.
A történet végén „legördülő függöny” pedig kellő gondolkodnivalót hagy maga után – ahány „néző”, annyiféleképpen játszhatja le magában a maga által elképzelt befejezést.

Zakkant_Tudós>!
Lars Norén: Az éjszaka a nappal anyja

Drámát ritkán olvasok, de ez most kicsit meghozta hozzá a kedvemet. A 2. felvonás nagyon erős, szerintem az viszi el a hátán az egész darabot. Egyszer megnézném színpadon is.

lone_digger P>!

MARTIN Hogy tudsz így beszélni? Te, egy lelkész lánya… Megesküdtél, a saját apád előtt, ott álltál az oltár előtt, és Isten és ember előtt megesküdtél, hogy szeretni fogsz örömben és bánatban.
ELIN Másik öltöny volt akkor rajtad.