Paganinikontraktet (Joona Linna 2.) 1 csillagozás

Lars Kepler: Paganinikontraktet Lars Kepler: Paganinikontraktet

Alexander och Alexandra Coelho Ahndoril, författarparet bakom pseudonymen „Lars Kepler” och succéboken „Hypnotisören”, återkommer nu med uppföljaren „Paganinikontraktet”.

En sommarnatt hittas en kvinna död på en stor fritidsbåt som driver runt i Stockholms skärgård. Hennes lungor är fyllda av bräckt vatten, men det finns inga spår av detta vatten på kläderna eller resten av kroppen.
– Hon har drunknat, Joona, säger Nålen.
– Drunknat?
Nålen nickar och ler vibrerande.
– Hon har drunknat ombord på en båt som flyter, säger han.
– Antagligen har någon hittat henne i vattnet och lyft ombord henne.
– Ja, men om jag trodde det så hade jag inte tagit upp din tid, säger Nålen.

Nästa dag hittas en man död i sin paradvåning på Östermalm. Mannen hänger i en snara från lampkroken i taket. Hur har det gått till? Det är högt i tak och det finns inte en enda möbel i hela rummet, ingenting att klättra på. Trots det är kommissarie Joona Linna övertygad om att det rör sig om självmord.

Månpocket, 2011

Zsofir P>!
Lars Kepler: Paganinikontraktet

Első könyvem Kepleréktől. Bár mindig is a Hipnotizőrrel akartam megismerkedni elsőként, de végül nem így alakult. Nem baj. :)
A férjem egyhuzamban olvasta el a könyvet és annyit áradozott róla, hogy „kénytelen voltam” én is kézbevenni.
Olyan, mintha egy akciófilmet néztem volna, pörögtek az események, minden oldalon történt valami. A szerzőpáros minden karaktert remekül kidolgozott, láttam őket magam előtt, szinte ismertem őket. Mondjuk ez alapvető egy könyvben, gondolhatja a moly. De mostanában több olyan olvasmány is a kezembe került, amelyekben nemigen voltak „mélyek” a szereplők.
Külön pozitívum, hogy a főhősök magánélete nem nyomta agyon a történetet.
Természetesen ebben a skandináv krimiben is van „morális tanulság,” amit az utolsó mondat találóan összegez.
Hajrá, Keplerék, még találkozunk! :)

Joona Linna sorozat · Összehasonlítás