Lonesome ​Dove (Lonesome Dove 1.) 7 csillagozás

Larry McMurtry: Lonesome Dove Larry McMurtry: Lonesome Dove Larry McMurtry: Lonesome Dove Larry McMurtry: Lonesome Dove Larry McMurtry: Lonesome Dove

A love story, an adventure, and an epic of the frontier, Larry McMurtry’s Pulitzer Prize— winning classic, Lonesome Dove, the third book in the Lonesome Dove tetralogy, is the grandest novel ever written about the last defiant wilderness of America.

Journey to the dusty little Texas town of Lonesome Dove and meet an unforgettable assortment of heroes and outlaws, whores and ladies, Indians and settlers. Richly authentic, beautifully written, always dramatic, Lonesome Dove is a book to make us laugh, weep, dream, and remember.

844 oldal · puhatáblás · ISBN: 9781447203056
Simon & Schuster, New York, 2010
864 oldal · ISBN: 9781439195260
Simon & Schuster, New York, 2000

entropic P>!

/ főleg mese – az ajándékokról /

Vannak emberek, akik azt gondolják, hogy: hm, te szeretsz olvasni, akkor adok neked a szülinapodra egy random valamit, ami épp az amazon/goodreads/akármi akármilyen top 10-es listáján szerepel, oszt levan a gond.
Vannak emberek, akik tudják, hogy mit szeretsz és mi érdekel, és figyelembe veszik ezt, és adnak valamit, ami pont olyan, amit szeretsz és ami érdekel, és ez tök kedves és megható – nem milyen jó érzés, hogy valaki figyel rád? Hát naná, hogy jó.
És vannak emberek, akik pontosan tudják, mit szeretsz és mi érdekel, aztán adnak valami teljesen mást, amiről azt gondolják, hogy nem élhetsz nélküle, és amit magadtól soha nem olvasnál el, de amiről kiderül, hogy pont az hiányzott az életedből.

Legkedvencebb kollégám ez utóbbi könyvajándékozói stílus nagymestere. (Mondjuk én is ezt csinálom vele, úgyhogy kölcsönös a dolog, és eddig mindketten elégedettek vagyunk.) Miután tavaly őrületbe kergetett a The One Who Walked Alone c. idegborzolóan remek könyvvel, idén egy grandiózus westernnel lepett meg, amiről nagyon reméltem, hogy jó lesz, mert 850 oldalt nem olvasok el csak úgy könnyedén.

És micsoda szerencse: ez jó volt. Nagyon. Fikció a legmagasabb szinten.
Azért szeretek fikciót olvasni, mert érdekel a valóság, és ez a pazar regény bőven kielégíti ezt a kíváncsiságomat, meg még mást is csinál. Olyan regény, amin bőgök, izgulok, amibe bevonódok, amitől majdnem elfelejtek leszállni a villamosról. Nem tudom, mi mást kívánhatnék még egy regénytől.

Csupa olyasmi jelző jut egyébként eszembe, amikkel leginkább amerikai mega-kalandfilmeket szoktak jellemezni – elsöprő, kontinenseken átívelő, meg ilyenek. Regény arról a korról, amikor Amerika még sokkal vadabb és üresebb volt; eseménydús, vad, gáláns, mesteri és kegyetlen.
De ez sokkal jobb, mint egy mega-kalandfilm. Először is: lassú regény, én meg szeretem az olyanokat. Ha jó a cucc, boldogan olvasok a háttértörténetről meg a készülődésről meg a szereplők múltjáról és jelenéről százoldalakon keresztül – ebben a regényben pl. úgy a 250. oldal környékén kezdődik a történet, de nem bánom, és ha az egész 850 oldal csak a bemelegítés lett volna, azt se untam volna.

Annak ellenére különben, hogy a regény lassú, mindig történik benne valami. Ha egy fejezet azzal kezdődik, hogy épp minden jól ment és nyugi volt, biztosak lehetünk benne, hogy a következő bekezdésben jön majd valami új veszély spoiler – ami csak elképzelhető egy westernben, az tuti, hogy meg fog történni, mégsem mondanám, hogy McMurtry klisékkel játszik. Vagy ha játszik is – az összes tipikus western-elemet új értelemmel tölti meg. Asszem, ez azért sikerül neki, mert a szereplői annyira meg vannak írva, hogy igazi embereknek látszanak – és úgy is viselkednek. Még az incifinci mellékszereplők is olyanok, hogy érzek mögöttük egy egész életet, ami meg a főbb szereplőket illeti (és belőlük is van egy csomó), ők olyanok, hogy úgy érzem, jobban ismerem őket, mint némelyik valóságos ismerősömet.

Egyedül akkor törik meg a valóságosság varázsa, amikor a szereplők – akik Amerika változatos szögleteiből indulnak útra, és más-más helyekre tartanak – lépten-nyomon egymásba botlanak valahol Kansasban meg Nebraskában meg széles e Vadnyugat minden sarkában. Ilyenkor – kizárólag ilyenkor – eszembe jut, hogy ez biztos regény akkor, mert a valóságban ilyen tuti nincs. Egyébként viszont órákra elfelejtem, hogy regényt olvasok – ami a kedvenc érzésem.

rabbit_republic>!
Larry McMurtry: Lonesome Dove

Ha valaki azt mondja nekem, hogy ezzel a 900-oldalas western monstrummal új kedvencet avatok, biztos nem hittem volna neki. Kb. 10 -11 éves koromban szerettem Karl May könyveit, azóta teljesen hidegen hagy ez a műfaj.
A Lonesome Dove mégis az a könyv lett nekem, amiben kb. benne éltem amíg olvastam, majdnem egy hónapon keresztül. Az egész szereplőgárda hihetetlenül jól ki van találva és dolgozva. Az író nem spórolt a váratlan, kegyetlen fordulatokkal, sajnos sok új ismerősöm ott is hagyta a fogát valahol a prérin. :(
Kedvenceim Gus , Roscoe, Clara Allen és a kis Newt lettek.
Pro tip: Sokszor olvasás közben Ramin Djawadi csodás HBO Westworld soundtrackjét hallgattam, amit bátran ajánlok bárkinek ehhez a könyvhöz (aki nem szeret csendben olvasni).

snk>!
Larry McMurtry: Lonesome Dove

Lassan indul, nagyon lassan. De a végéről nézve „oka van”. Nagyon jól megírt karakterek, hitelesnek tűnő környezet. Belebonyolódós.

Arpad_Horvath>!
Larry McMurtry: Lonesome Dove

ha egy cowboy regényt olvasol egész életedben, akkor ez legyen az

Holdranéző>!

His deputy, Roscoe Brown – forty-eight years of age to July's twenty-four – assured him cheerfully that the increase in trouble was something he had better get used to.
„Yep, now that you've turned twenty-four you can't expect no mercy,” Roscoe said.
„I don't expect no mercy,” July said. „I just wish things would go wrong one at a time. That way I believe I could handle it.”

Holdranéző>!

„She might have died anyplace,” Call said. „I'll die someplace, and so will you – it might not be no better place than Lonesome Dove.”
„It ain't dying I'm talking about, it's living,” Augustus said. „I doubt it matters where you die, but it matters where you live.”

Lonesome Dove sorozat · Összehasonlítás