Hogyan ​beszélj lenyűgözően bárkivel bárhol bármikor? 7 csillagozás

A mesteri kommunikáció titkai
Larry King – Bill Gilbert: Hogyan beszélj lenyűgözően bárkivel bárhol bármikor?

Milyen ​technikákat használ a leghatékonyabb kommunikációs szakértő?

Akár állásinterjúra készülsz, akár a vendégeidet akarod szórakoztatni, új emberekkel találkozol, szeretnél a javadra fordítani egy üzleti lehetőséget vagy egyszerűen csak hosszan várakozol a sorban, a jobb kommunikációs képességek kielégítőbb társadalmi élethez és sikeresebb karrierhez segítenek hozzá.

A híres tévés házigazda, Larry King most a saját technikáit osztja meg veled:

-Hogyan kerekedj felül a félénkségeden?
-Melyik az a kérdés, amelyet feltéve nagyszerű beszélgetést folytathatsz?
-Mi a nyilvános beszéd vagy prezentáció legjobb módja?
-Hogyan használd a humort társasági beszélgetéseidben és nyilvános beszédeidben
-Mit mondanak a híres előadók, és hogyan mondják, hogy sikeresek legyenek?
-Mit tegyél, ha bakizol?
-Hogyan vegyél részt eredményesen egy állásinterjún, folytass le egy megbeszélést, vagy vegyülj el egy koktélpartin?
-Mit mondj,… (tovább)

Bagolyvár, Budapest, 2016
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155030659 · Fordította: Szebegyinszki Szilvia

Nyctea P>!

Inkább
1. kiugranál egy repülőből ejtőerenyő nélkül
vagy
2. leülnél egy ismeretlen mellé a vacsoraasztalhoz?

Ezzel a kérdéssel indul a bevezető. A könyv azoknak szól, akik (hozzám hasonlóan) erősen megfontolnák az első lehetőséget… :)

Kommunikációs tippeket, trükköket kapunk egy sikeres rádiós és tévés műsorvezető tollából társasági csevegésről, tárgyalásokról, állásinterjúkról, szónoklatokról – mindezt sok-sok anekdotával és személyes történettel fűszerezve.

Sosem voltam jó társalgó, soha nem ment a felületes csevegés, ezért úgy gondoltam, talán tanulhatok majd valamit ebből a könyvből. Nos, amit megtanultam, az az, hogy a jó társalgó nyitott, naprakész, őszinte, kíváncsi a beszélgetőpartnerére és odafigyel arra, amit az mond.
Azt is megtanultam, hogy ha egy társasági eseményen egy unalmas beszélgetőpartnerrel akadok össze, úgy fejezhetem be elegánsan a csevegést, ha azzal mentem ki magam, hogy el kell mennem a mosdóba. Vagy esetleg ha felbukkan egy ismerős, akivel a partnerem még nem találkozott, gyorsan bemutatom őket egymásnak, én pedig lelépek. (Úgy mellékesen, ha valaki velem ilyet tenne, az később csúnyán meglakolna… :D )

Tartalmazott hasznos tippeket a könyv, az pedig kifejezetten reménykeltő, hogy a beszélgetés képessége is olyasmi, ami gyakorlással és odafigyeléssel fejleszthető.
A sztorik nagy részét is szellemesnek találtam, azonban Larry King „jó” és „rossz” vendégeinek név szerinti felsorolása számomra visszatetsző volt és ebben a formában kihagytam volna a könyvből.

Larry King – Bill Gilbert: Hogyan beszélj lenyűgözően bárkivel bárhol bármikor?

Kellemes könyv egy általam nagyra tartott amerikai műsorvezető elbeszélésében (bár nem ő egyedül állította össze a tartalmát). Lényegre törő, gyakorlatias, közérthető, érdekes és humoros. Bemutatja a tapasztalatait arról, hogy különféle élethelyzetekben milyen társalgási szokások jellemzőek, mi lehet illendő (polkorrekt, divatos) és mi tabutéma, mi a sajátos stílus szerepe, milyen beszélgetős fogások, megközelítések bizonyultak hatékonynak remek társalgók körében, mivel lehet „megtörni a jeget” (beszélgetést kezdeményezni vagy oldani egy kínos helyzetet), milyen bakikat vagyunk hajlamosak elkövetni (és hogyan kezelhetjük / dolgozhatjuk fel ezeket). Felhívja a figyelmet a hangzatos, „trendi” és a töltelékszavak túlhasználatára (link). Irányt mutat előadások, beszédek tartására, üzleti tárgyalásokhoz, interjúkhoz (tartásához és adásához), végül pedig ahhoz is, hogyan beszéljünk a jövőről.

A magyar címváltozat jó marketing fogásnak tűnik, de a szerző eredeti szándékához alig van köze (eredeti cím: „How to Talk to Anyone, Anytime, Anywhere: The Secrets of Good Communication” – vagyis helyesen: „Hogyan beszélgessünk bárkivel, bármikor, bárhol: A jó kommunikáció titkai”), kifejezetten említi is, hogy egyáltalán nem ilyesmire kívánta kihegyezni az útmutatóját, hanem kommunikációs helyzeteket mutat be, illetve ezek kapcsán közli meglátásait. (link)

FélszipókásŐsmoly P>!

Úgy tűnik, azt hisszük, hogy a nyilvános beszédnek van valami misztikája, valami titkos tudás, amitől az ember jó szónok lesz. Annyi könyv szól a témáról, hogy az ember azt hinné, doktorálnia kell belőle, mielőtt a pulpitusra állna. Évente számtalanszor tartok mindenféle hallgatóság előtt beszédet. A titkom egyszerűen annyi, hogy nem gondolok másként a nyilvános beszédre, mint a társalgás többi formájára. Ez is csak egy módja annak, hogy megosszam a gondolataimat az emberekkel. Bizonyos szempontból egyszerűbb, mint a társalgás, mert te irányítod, hogy merre haladsz.

Hogyan tartsunk beszédet?

FélszipókásŐsmoly P>!

Már az is kockázatos, ha az irodában megdicséred egy nő ruháját. Régebben nyugodtan közölhetted, hogy „Csodásan nézel ki ebben a ruhában!” vagy „Ez a ruha nagyszerűen áll rajtad!” – manapság tanácsosabb szűken csak annyit mondani: „Nagyon csinos ruha.” Semmitmondó, nemigaz? De biztonságos. Ez manapság a fontos: biztonságos. Mikor láttál utoljára olyat, hogy egy férfi – akit régen fiúnak neveztünk – azt mondta egy nőnek – akit régen lánynak neveztünk –, hogy csinos, vagy jó a lába? Azt bezzeg megkérdezheted, hogy van-e koton a tárcájában!

FélszipókásŐsmoly P>!

A „lényegében” gyakran csak töltelékkifejezésként szerepel a beszélgetésekben, amit az emberek puszta megszokásból használnak. Időnként a használata érdekes kérdéseket vet fel, mint például amikor egyszer az esti hírekben hallottam, ahogy a rendőr azt magyarázza, hogy a bűnöző azért jutott be a lakásba, mert „az ajtó lényegében nyitva volt”. Az ajtó vagy nyitva volt, vagy nem – de nem tudott lényegében nyitva lenni.

FélszipókásŐsmoly P>!

Ha azon kezdesz aggódni, hogy valami megtörténhet, azzal csak elősegíted, hogy valóban meg is történjen.

Bakik és túlélésük

FélszipókásŐsmoly P>!

Ez a könyv nem arról szól, hogyan fejleszd a szókincsedet vagy hogyan beszéld a lehető leghelyesebben a nyelvet. Ahogy már mondtam, engem a kommunikáció érdekel, nem az, milyen benyomást gyakorol a beszédem az emberekre. Fontosabb, hogy jó kérdést tegyünk fel, mint hogy mézédes válaszokat fogalmazzunk meg.

Kapcsolódó szócikkek: kérdés · kommunikáció
FélszipókásŐsmoly P>!

Az emberek valamiért azt hiszik, hogy a hangzatosabb szavaktól fontosabbnak tűnnek ők is és a téma is, amelyről beszélnek.