Képregén 27 csillagozás

Genetika a vizözöntől a transzpozonig
Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén

Biológiai tankönyvet tartasz a kezedben, gyanútlan olvasó! Legalábbis tankönyvecskét, ha a többit már földhöz vágtad, ehhez talán lesz még türelmed, de ha mindet bevágtad, akkor se vesd meg egy mókás kedvű genetikus és egy tudós karikaturista szerény favicceit. Ha érettségire (felvételire, kollokviumra) készülsz biológiából, használhatod ezt a rendhagyó képregényt kávé helyett: napok alatt megtérül az ára, ha pedig érdek nélkül érdeklődsz az átöröklés, a nemesítés, a szaporodás, a génműködés vagy a génsebészet biológiai alapjai iránt, akkor külön üdvözlettel kíván a könyvhöz kellemes fejtágulást a Gondolat

Eredeti cím: The Cartoon Guide to Genetics

Eredeti megjelenés éve: 1983

Gondolat, Budapest, 1988
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 963282072x · Fordította: Marton János · Illusztrálta: Pásztor Gyöngyi

Aigi P

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

Vicces tudományos. Vagy kevésbé tudományos, mint vicces, de a számomra ismeretlen információkat nem ellenőriztem le. Minek is tettem volna, hiszen mint írtam, vicces. Különben is micsoda emberek azok, akiket bármilyen reáltudomány érdekel?! Mondjuk nálam okosabbak, de ez sem zavart abban, hogy nevessek azon is amit maximum érteni vélek. Azaz tudtam, csak nem sejtettem, hogy például a kövek úgy szaporodnak, hogy a sziklák kavicsokat szülnek, igaz nehéz párzás közben rajtakapni őket. Durva a természet, ha kicsit odafigyelünk.

blueisthenewpink P

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

Az az ajánlás!:D “A szaporodásnak, mely nélkül sem e könyv, sem a szerzők, sem az olvasók nem készülhettek volna el…”. Leginkább a ‘whiteboard animation’ jutott eszembe róla. Nagy segítség lehet középiskolásoknak a genetika megértéséhez. Persze kis frissítésre szorul így, majdnem 30 év után. Az Egyszer volt… az élet című francia rajzfilmsorozat volt még ilyen jó. A DNS spirálban található bázisok kapcsolódását nem is tudom másképp képzelni, mint azokkal a csúcsos vagy gömbölyű fejekkel (és ezek komplementerjeivel a túloldalon).

Bővebben: https://blueisthenewpink.wordpress.com/2016/05/13/olvas…

akire MP

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

Az anyamoly duplán olvas. Így került egyszerre a kezembe a KépreGÉN és a Rettentő tudomány sorozat Fejlődj vagy fordulj fel része. Mindkettő valóban szórakoztató mű. A másodikkal a gyermekeim természettudományos neveltetését szerettem volna megalapozni, de csak a saját kétségeimet sikerült kinevelni.
A KépreGÉN-ben olvasható: „A legegységesebb ógörög átöröklési elméletet a híres doktor, Hippokratész alkotta meg. Hippokratész felismerte, hogy az apa tulajdonságait az ondó viszi át a gyermekbe. Ebből kiindulva feltételezte, hogy a nőkben is lennie kell valamiféle hasonló nedvnek. (Ennyit már csak elvárhatunk tőlük!) E nedvek – okoskodott Hippokratész – a test legkülönbözőbb részeiben keletkeznek, majd a szaporítószervekben gyűlnek össze. Az ujjakból eredő ondó révén ujjak keletkeznek, a hajból származó ondó révén haj keletkezik stb. A fogamzáskor a szülői nedvek harcra kelnek egymással, és például attól függően, hogy az apai vagy anyai ujjondó győz-e, a gyermek keze az egyik vagy a másik szülőére hasonlít.”
Ugyanez a „Fejlődj vagy fordulj fel” című műben: „Hippokratésznek volt egy csiszolatlan elmélete arról, hogy hogyan örökítik tovább a szülők tulajdonságaikat gyerekeiknek: Az olyan tulajdonságokat, mint a kék szem, a nagy orr, a hosszú láb és göcsörtös térd, a gyermek mindkét szülőjétől örökli. Az anya és az apa minden testrésze rejtélyes cseppecskéket állít elő, melyek egymással elkeveredve alkotják meg a csecsemőt. (Hippokratész természetesen tévedett. Hiszen ha összekevered a vízfesték összes színét, akkor végül mindig ugyanazt a színt kapod. Az egyedi színek teljesen eltűnnek a keverékben. Ha tehát a szülők egyedi jellegzetességei egyszerűen elkeverednének gyermekeikben, akkor a családban előbb-utóbb mindenki nagyjából ugyanúgy nézne ki. Egy magas termetű apának és egy alacsony anyának csak közepes termetű gyerekei születnének. Unalmas!)”
Amíg meg nem tudom a pontos igazságot Hippokratész elméletéről (és a többi, a két könyvben fellépő genetikai ellentmondásról) nem okoskodok, a gyerekekkel visszatérünk a Kisvakond azon részéhez, amikor a Nyúlmamából kipotyognak a gyerekek. A folyamatok ilyen nagyságrendjéhez én is értek. Az apróbb építőelemek maradnak az én szórakozásomnak: például a KépreGÉN-ből tudtam meg azt, hogy a madaraknál a hímek XX kromoszómájúak, a nőstényeknek jutott az XY. (Ezek után miért csodálkozunk azon, hogy náluk a hímek a díszesebbek?) …és hogy a nők hordozzák a kopaszságot, de az a férfiakon üt ki!

Bori_L P

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

Azt hiszem, valahol nagyon mélyen mindig is biológus fogok maradni egy kicsit.

Sz_Dora

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

Szórakoztató, hasznos információkkal teli, aranyos képregény. :)

Chöpp

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

Ezt nagyon bírtam. Kétszer is elolvastam rötyögve. Még ma is szívesen olvasgatnám!

Eta IP

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

Ifjúkorom egyik meghatározó olvasmánya Idi Aminnal a főszerepben. Dawkinshoz kvázikötelező előtanulmány. :-)

bodr

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

A vége felé néhány oldalt átugráltam, mert elvesztettem a fonalat, de amikor értettem és követtem a magyarázatokat, akkor tanulságos és szórakoztató volt, 2 in 1. Jó ez a hibrid >tudományos képregény< műfaj, kár, hogy nem egy sorozat része volt, szívesen folytatnám.

pulse

Larry Gonick – Mark Wheelis: Képregén Genetika a vizözöntől a transzpozonig

A könyv elolvasása után KÉPes leszel ALAPos genetikai tudás felmutatására.:)

Inimma

Összesen húsz aminosav található a fehérjékben:

Aminosav Rövidítés

AUA Ile CUA Leu GUA Val UUA Leu
AUG Met CUG Leu GUG Val UUG Leu
AUC Ile CUC Leu GUC Val UUC Phe
AUU Ile CUU Leu GUU Val UUU Phe

A kód redundáns (más szóval degenerált). Ezen azt értjük, hogy az egyes aminosavaknak nemcsak egy kodonjuk (bázishármas – triplet) lehet. Ennek az az oka, hogy csak húsz aminosav van, a négy bázis háromtagú kombinációinak száma pedig 64. Így tehát lenniük olyan kodonoknak, amelyekhez ugyanaz az aminosav tartozik.

Vannak ezenkívül „állj” (stop) jelek is. Három kodonhoz semmilyen aminosav nem tartozik. Ezek az üzenet lezárását jelzik.

A kódban nincs átfedés. A szavak szóközök és átfedések nélkül követik egymást. Minden üzenet első szava: AUG.

Az első három gyógyászati jelentőségű fehérje, amit DNS-rekombináció útján sikerült előállítani:

Az EMBERI NÖVEKEDÉSI HORMON, amely a törpeség egyik válfaját hárítja el. Azok a személyek, akiket genetikai készletük e téren egy kissé megrövidített, mehetnek kosarazni, ha a hormonhoz hozzájutnak. Ma még a szükséglet messze felülmúlja a kínálatot, de nemsokára kinőjük ezt a szegénységet.

Az INZULIN, amely a vérben lévő cukor mennyiségét csökkenti, és már régóta nagyon fontos gyógyszer. Ha majd nagyobb mennyiségben, sőt jobb minőségben készül, mint hagyományosan, könnyebb lesz a cukorbetegek élete.

Az INTERFERON egy vírusellenes hatóanyag. Annyira ritka, hogy milliárdokba kerül belőle pár gramm, ha természetes forrásból kell tisztítanunk. Ma már a kóli (Escherichia coli) milliárdjai állnak rendelkezésre e célra, s így jóval olcsóbb. Közben azonban a helyzet úgy alakult, hogy egyre kevésbé tudjuk, mit is kezdjünk vele, jóllehet a klinikai kísérletek egyre folynak, és a remények…

„Meggyógyíthatja a rákot, de talán még a náthát is!”

blueisthenewpink P

Ajánlás

Bori_L P

Sajnos a következő generációk gondolkodását legjobban befolyásoló görög nem Hippokratész volt, hanem Arisztotelész. Ami a természettudományokat illeti, Arisztotelészt az ismeretek hiánya nem gátolta elmélete kiagyalásában.