Porcelán ​az elefántboltban 6 csillagozás

Az ökológiai politika kezdetei Magyarországon
Lányi András: Porcelán az elefántboltban

Azért lettünk zöldek, mert nem volt más választásunk. Feléltük a jövőnket, elfogyott. A korlátlan növekedés illúziójáért cserébe feláldoztuk a természet és a kultúra világának gazdag változatosságát: ettől persze nem a hatalmunk nőtt, hanem a kiszolgáltatottságunk. Az ipari szenny mint a vízözön borítja el a földet, többé nincs hová menekülnünk a katasztrófa elől, önmagunk elől. Amit a természettel művelünk, ezen túl nem technológiai, hanem erkölcsi kérdés.

Válasz, 2009

Lányi András: Porcelán az elefántboltban

Lányi András: Porcelán az elefántboltban Az ökológiai politika kezdetei Magyarországon

Ez volt az első Lányi-könyv, amit olvastam. Teljesen véletlenül hoztam haza évekkel ezelőtt a Könyvudvarból (annyira fogalmam se volt, hogy mi ez, hogy véletlenül kétszer is megvettem, pár hónap eltéréssel). Nem ezzel kellett volna kezdeni, nem álltam még készen rá. Az elméletet kerestem akkor inkább, mint a történetet – szerencse, hogy Lányinál elmélet mindig van, ezért már elsőre is nagyon tetszett, és szerencsésen elindított a Lányi-olvasás útján. De erről a kötetről nem sok konkrét emlékem maradt.

Most azért olvastam újra, mert kíváncsi lettem arra, amiről elsősorban szól: a Duna-mozgalmak, a Védegylet és az Élőlánc történetére. Találkoztam az utóbbi időben a Védegylet korai dokumentumaival és foszlányokkal az LMP történetéből, és hiányzott a képből a kettő közötti szakasz. Hát megkaptam. Néha fájt.

A lelkesítő elmélet váltakozik itt az elkeserítő gyakorlati tanulságokkal. Érdekes, mennyire más részeket húztam alá annak idején, mint most. Lehet, hogy tanultam azóta valamit…

XX73>!
Lányi András: Porcelán az elefántboltban

Ökológiai témájú könyveket kívántam (volna) olvasni. Sok hasznos gondolatra leltem ebben a könyvben. Ám sajnos ízlésemhez mérten túlságosan elment aktuál(?)politikai irányban. Ez nem tetszett. Amúgy pár története igen érdekes volt számomra.

NZsolt>!
Lányi András: Porcelán az elefántboltban

Kiváló összefoglaló az alcímben ígért tárgyból, ami egyben az elmúlt húsz év társadalomtörténetének fájdalmasan szórakoztató áttekintése egy független értelmiségi szemszögéből.

brácsa_lant P>!

A fejlődés elnevezést nem lehet tetszés szerint ráhúzni bármilyen átalakulásra. Csak akkor beszélünk fejlődésről, ha a változás folyamata nem semmisíti meg, nem éli fel, hanem gyarapítja saját létalapját. A fejlődésnek nincs köze a mennyiségi növekedéshez. Egy rendszer életképessége összetettségétől, a benne zajló folyamatok minőségétől függ: mérték, nem pedig méret kérdése.

Kapcsolódó szócikkek: fenntartható fejlődés
brácsa_lant P>!

Az ökológiai politika nem hisz a fenntartható fejlődésben. Ami van, nem tartható fenn többé. A természet kizsigerelése, a társadalom irgalmatlan alárendelése a logisztikai szempontoknak – mindez az ipari tömegtársadalmak működésének nem valami járulékos vonása, hanem a lényege. A jövő nemzedékek örökségének pusztítása nem fejlődő, hanem vészesen hanyatló civilizációra vall, amely nem ismer különb célt, mint eszközeinek szaporítását, a világ minél sebesebb elhasználását. Ma a fejlődést nem fenntartani, hanem újrakezdeni kellene.

brácsa_lant P>!

Amikor ökológiai politikáról kezdtem beszélni, ezt azért tettem, mert meggyőződtem róla, hogy az életminőség romlásának társadalmi és természeti okai közti összefüggést feltáró elméletek olyan cselekvési programot kínálnak, amely kiutat jelenthet a posztszocializmusban megrekedt, utolérési komplexusban szenvedő, politika sújtotta kis kelet-európai provinciának, az én édes hazámnak. Röviden: nem az ökológiának van szüksége a politikára – félő, hogy a politika itt már nem sokat segíthet –, hanem a politikának volna szüksége az ökológiai érzékenység és képzelet adományára.

Kapcsolódó szócikkek: ökológiai politika