Vissza ​Afrikába 5 csillagozás

Lángh Júlia: Vissza Afrikába Lángh Júlia: Vissza Afrikába

(A Közel Afrikához folytatása.) A nigeri bozótfalu hajdani óvónője visszatér Afrikába. Ezúttal Csádba hívják újságírást tanítani mozgássérülteknek, akik a csádi állami rádióban heti műsoridőt kaptak. Körkép egy afrikai főváros mindennapi életéről. Hogyan közlekedünk, telefonálunk, ismerkedünk, vásárolunk, eszünk, barátkozunk vagy rendezzük nézeteltéréseinket? Milyen az állami rádió és a magánsajtó, a civil szervezetek élete, a kibontakozó irodalom, a különféle vallások világa N'Djamenában, a háborúk dúlta „nyugalom városában”? Milyen az, ha az európaiak fejlesztik az afrikaiakat, és milyen a demokratúra: a demokrácia néhány elemével enyhített diktatúra..?

Eredeti megjelenés éve: 2002

Magvető, Budapest, 2002
274 oldal · keménytáblás · ISBN: 963142278X

Lángh Júlia: Vissza Afrikába

Ugyanolyan jó és érdekes, mint a Közel Afrikához. Talán ennek a szövegén érződik egy kis távolságtartás, de hát itt csak két havi továbbképzés a meghívás tárgya. Meg – gondolom – annak az érzésnek is rajta a nyoma, amit akkor érzett, mikor már kapni szeretett volna valami olyasmit a tanítványaitól, ami jelezte volna számára, hogy nem volt felesleges a munkája, és semmi. Külön érdekessége a kötetnek még a sok ismertető a francia nyelvű afrikai irodalomból. Jó lett volna, ha jelezve van, hogy olvasható-e vagy nem közülük némelyik magyarul is esetleg.

Magvető, Budapest, 2002
274 oldal · keménytáblás · ISBN: 963142278X
bodr
Lángh Júlia: Vissza Afrikába

A Közel Afrikához jobban tetszett, de ebben is sokszor megmutatta magát Lángh Júlia olyannak, ami miatt szeretem őt.

BabusM

Az őszinte embernek mindig legyen lova, hogy elmenekülhessen, ha igazat mondott. (Haussza közmondás)

Mottó, 5. o. (Magvető, 2002)

BabusM

(…) minden gyermek kénytelen elboldogulni azzal a szülővel, aki neki kijutott.

141. oldal (Magvető, 2002)

BabusM

Az írásbeliség az olvasás magányos élményéhez vezet, a szóbeliség élő, közösségi műfaj.

223. oldal (Magvető, 2002)

BabusM

Fiatalon én is forradalmár voltam, mondta, de a forradalmárok nem jók, nem az emberekre figyelnek, csak arra, hogy megváltoztassák a világot, bármi áron is.

111. oldal (Magvető, 2002)

BabusM

(…) Ali Haggar, akiről a későbbiekben még sok szó lesz, a lelkemre kötötte, hogy ne higgyem el ezt a mesterségesen felfújt és a hatalom által manipulált észak–déli, keresztény–muzulmán konfliktust. Én megmondom neked, pedig északi muzulmán vagyok, és zaghawa, mint az elnök, de megmondom neked, hogy miről van szó valójában. Csakis hatalomról. Mi a hatalom? Eszköz a pénzszerzéshez. Afrikában arra való a hatalom, hogy jól meggazdagodjunk. Ügyesen rátesszük a kezünket mindenre, a rokonság van az összes posztokon, nemcsak az államapparátusban, de minden bankban és minden magánvállalkozásban is. És eltereljük a figyelmet a mohóságunkról azzal, hogy szítjuk az ilyen-olyan ellentéteket, okított Ali.

82-83. oldal (Magvető, 2002)

Kapcsolódó szócikkek: hatalom · pénz
BabusM

(…) Juszuf, a főhős − miként Ali maga is − a Szovjetunióban kapott ösztöndíjat, az előadó úgy fogalmazott, hogy társadalmi felemelkedésnek számít, ha valaki nyugatra mehet tanulni. Ez a „nyugat”, Moszkvára vonatkoztatva, rajtam kívül biztosan senkinek nem tűnt föl. Minden, ami északon van, innen nézve nyugat, még akkor is, ha kelet.

110. oldal (Magvető, 2002)

BabusM

A paláverfa alatt áradtak a kérdések Alihoz a tudásra éhes fiataloktól, akik szemmel láthatóan örültek az alkalomnak, hogy egy tapasztalt és alkotó embert hallgathatnak. Juszufban, a főhősben, vajon önmagát ábrázolta-e a szerző? Hogyan tanult meg írni? Hány óra munkája van ebben a könyvben? Mit gondol a saját regényéről? (Semmit, az égvilágon semmit nem gondolok.) Milyen filozófiai üzenetet hordoz a regény? (Filozófiai üzenetet? Nem kell túlozni, azt szerintem nem hordoz.)

112. oldal (Magvető, 2002)