Parasztbiblia 9 csillagozás

Magyar népi biblikus történetek
Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia

„Biblia – parasztbiblia. A kettő nem azonos. Ez utóbbi mítoszok, mondák, legendák, mesék, példázatok gyűjteménye, mely hol igazodik a forráshoz, a Nagy Könyvhöz, hol merészen és kihívóan eltér tőle. De létezik, a kereszténység első századai óta, megszakítás nélkül, szüntelenül átalakulva, változva, napjainkig. A magyar népi kultúra világról alkotott elképzeléseinek keretét – mintegy ezer év óta – a keresztény tanok adják. Ebbe épültek bele pogány hiedelmek, és csakis ebbe épülhetett be minden, ami a biblikus világmagyarázatot kiegészíti: tehát a kereszténységtől idegen gondolatok is. Mindez egységesült, s az egyházi tanítások különös tükreként létrejött egy másik biblia is koronként, tájanként más-más alakot öltve, de olyan szövegek együtteseként, amelyek azonos tudásszinten kapcsolódnak egymáshoz.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris könyvtár - Folklór Osiris

Osiris, Budapest, 2005
Osiris, Budapest, 2001
Osiris, Budapest, 1995

Arabmókus>!

Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Magyar népi biblikus történetek

A Parasztbibliát nem lehet pár szóban jellemezni, már csak azért sem, mert több tájegységről való gyűjtés eredményeként születtek meg a benne foglalt legenda-, meseszerű, frappáns történetek, népi értelmezések. Biblikus és olykor apokrif eredetű csodás történések tárháza, sajátos teremtéselméletek gyűjteménye ez a kötet. Csak az olvassa el, aki kellőképpen nyitott eme sajátos „Bibliára”, és a mese és mitológia nem áll távol tőle. Sokan talán megbotránkoznak azon, ha nem éppen biblikus értelmezését olvassák az egyes történéseknek és személyeknek. A Parasztbiblia nem akar a Szentírás helyébe lépni, csupán a néplélek egyedi értelmezéseit villantja fel, nem kis bölcsességgel és leleményességgel.

madóri>!

Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Magyar népi biblikus történetek

Tanulságos, meghökkentő vagy mulatságos legendamesék, parafrazált bibliai történetek csokorba gyűjtve.
Leginkább Krisztus és Szent Péter földi vándorútja nyerte el a tetszésemet, de említhetném a gyermek Jézus tetteit, akár a Máriához fűződő megható jelenségmagyarázatokat is (keresztespók, gyöngyvirág, árvalányhaj). Kár lenne kihagyni!

Attila_Kerekes>!

Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Magyar népi biblikus történetek

Nagyon mulatságos, meghökkentő és kedves bibliai történetek olvashatók benne. A szájhagyomány útján megőrzött és közben megváltozott történetek közül lehet szemezgetni, válogatni és elolvasni. Én ezt az utat választottam és nem egyszerre olvastam el az egész könyvet. Némelyik résznél korhatáros karikát is ki lehetne tenni a pajzánság miatt :)

Akos_Szaloki>!

Lammel Annamária – Nagy Ilona: Parasztbiblia Magyar népi biblikus történetek

Igaz, érdekes, hogy az egyes legendáknak mennyi változata kering, a túl sok azonos tartalmú történet olvasása egy idő után érdektelenné teheti az olvasót. Legalábbis engem azzá tett – ezzel együtt is megérdemel négy csillagot.

horvathflo>!

Azelőtt a régi keresztyének összegyűltek, imádkoztak és énekeltek, és akkor odament az ördög és azt mondta:
– Mit imádkoztok és énekeltek? Táncoljatok!
Akkor keletkezett az első tánc. Az ördög megirigyelte, hogy mindig imádkoznak és énekelnek az asszonyok, azt akarta hát, hogy ezt ne csinálják állandóan, hanem hát szórakozzanak is egy kicsit, és táncoljanak.

Kapcsolódó szócikkek: tánc