A ​hosszú éjszakák meséi 18 csillagozás

A paramisák ivadékai
Lakatos Menyhért: A hosszú éjszakák meséi

A gazdag és drámai életanyagot feldolgozó, művészi erejű, látomásos híradás – az immár több kiadást megért Füstös képek – a cigányság életének évszázadokon át őrzött szokásaival ismerteti meg olvasóit. Lakatos Menyhért most új műfajban jelentkezik. A folklór elemeit a maga művészi eszközeivel kiteljesítő, felnőtteknek szóló meséje, A paramisák ivadékai, csak egyik gyöngyszeme a készülő, nagy mesefüzérnek, melyet A Hosszú éjszakák meséi címmel foglal keretbe.
Ez a mese az érdemtelenül mellőzött, kitaszított szegényekről szól, s nekik szolgáltat igazságot. A mesebeli „jó király” felemeli az elnyomottakat, akik erejükkel, tudásukkal a hatalom mellé állnak, s attól kezdve az igazság és a jog uralkodik a paramisák országában.

Hosszú éjszakák meséi címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1979

Szépirodalmi, Budapest, 1979
172 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631512320 · Illusztrálta: Zsoldos Vera

tgorsy>!
Lakatos Menyhért: A hosszú éjszakák meséi

Az alábbi dedikálás van benne:
" Szeretettel Tikász Vincének egy éves kisfiúnak; Lakatos Menyhért Szeghalom 1981. XI. 11.

adrica P>!
Lakatos Menyhért: A hosszú éjszakák meséi

Nem nagyon értek a mesékhez, így műfajában nem merném értékelni ezt a könyvecskét. A „felnőtteknek szóló” kitétellel vitatkoznék, szerintem ez egy teljesen normális mese-mese. Nem dizni, persze, és olykor elég brutális képek tűnnek fel (talán ezért ajánlották inkább felnőtteknek) – én Grimmékhez hasonlítanám ebből a szempontból.
Különleges történet, aminek az elején az öreg király kerekedik fel, és a (legkisebb helyett) egyetlen királyfi csak a történet második részében küzd meg a gonosszal, a fiatalok bölcsek és az öregek hibáznak, három generáció sorsa fonódik össze, és mindent áthat a mély istenhit, de az a szépséges, igazi formája, amit én egy ideje már nem a templomban keresek.
Lakatos Menyhért szép szavakkal beszél, érdemes olvasni.

Nem_Zárolt_Szekció_Anna P>!
Lakatos Menyhért: A hosszú éjszakák meséi

A paramisák királya már viszonylag idős, de még nem született örököse, ami viszont egy uralkodó esetében minimum problémás. Az egyértelmű megoldási lehetőséget megerősítve szakadatlanul imádkozik is, és ez a recept úgy tűnik, beválik, mert a királyné állapotos lesz. A gyermek azonban nem egészen váltja be a hozzá fűzött reményeket; hiába, a kívánságok nem mindig olyan formában teljesülnek, ahogyan szeretnénk. A történet azonban még csak ezen a ponton fog igazán beindulni, ugyanis – bár a hosszából nem látszik –, akár családregénynek is elmenne.

Ez egy igazi mese, aminél nagyobb dicséretet talán nem is lehetne mondani. Pörgős, az olvasó szinte kapkodja a fejét, hogy mi történik, de azért bizonyos elemei ismerősnek tűnhetnek a mese folklór kedvelői számára – nyilván Lakatos Menyhért szándékosan merített is ezekből: állatbőrbe bújt herceg, átok, három próba, vándorlás motívum, állati segítők stb.

Nagyon élveztem a könyv olvasását, amit az is jelez, hogy én tulajdonképpen csak bele akartam lapozni, és szinte egy ültő helyemben elolvastam – ezt persze azért is megtehetem, mert nagyon kis baráti a hossza.

Szerintem bárki számára jó olvasmány lehet, főleg ha még csak ismerkedik a szerzővel. Ez volt a negyedik olvasott kötetem Lakatos Menyhérttől, és még nem sikerül csalódnom benne. Ha az ember ráérez a stílusára, és hagyja neki, akkor hatalmas kedvenccé tud válni. :)

Péripenna IP>!
Lakatos Menyhért: A hosszú éjszakák meséi

Igen érdekes felnőttmesét olvastam.
A nyelvezete elsőre olyannak hatott, mintha az ezeregyéjszaka meséinek darabjainak egyikéről lett volna szó.
A jó és a gonosz harcáról, a kíváncsiság mindent elrontó terhéről. Mesés leírások teszik élvezetesebbé és mesésebbé ezt a világot.
Sehol a magyar mesék motívumából, a 3, mint meseszámot kivéve.

Carmilla >!

Öld meg magadban a csábítás férgét, elégedj meg mindig azzal, ami van.

41. oldal (Szépirodalmi, 1979)

kalypso>!

Az igazat nemcsak látni, nemcsak hallani, hanem érezni is lehet. És aki tudja, hogy az igazság és a hamisság egyforma köntösben jár, az inkább a szívére hallgat.

Carmilla >!

– Tűrésben érik a bosszú, felség. És akik tudják, hogy éretlen bosszúnak keserű a gyümölcse, azok nem sürgetik az időt.

36. oldal (Szépirodalmi, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: bosszú
Mehi>!

Nem tudod, hogy az istenek, amit jókedvükben adnak, azt visszaveszik haragjukban? Már régen megmondták az okosok – mutatott a megszeppent bölcsek felé – hogy aki a hazugság ágyában alszik, nem álmodhat igazat.

kalypso>!

Elkápráztatva a trón fényességétől, vakon hiszünk a megújulásban. Vérrel, halállal öntözzük létünk korhadó fáját, hogy rügyet, virágot hozzon, nem tudva, nem sejtve, milyen lesz a gyümölcs. Aztán elég, ha ráülünk egy nyárfa-teknőre, és mást látunk, mint amit hittünk. Mert bizony van a teremtésnek olyan állata is, akit úgy hívnak, hogy ember. És ez más, mint a többi, mert nemcsak testben, hanem lélekben is veszendő.

Carmilla >!

Míg ifjú a szív és az alkony messze, nincs bánat, ami írt ne kapna.

143. oldal (Szépirodalmi, 1979)

Carmilla >!

– […] Tudod, ha az ember egymagában van, annyi minden jut az eszébe, hogy saját magát elszomorítja, aztán elég egy méhecske zümmögése, és már úgy érezzük, hogy nem vagyunk egyedül. Ugye, te is tudod már, hogy milyen éles körme van a magánynak?

48. oldal (Szépirodalmi, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: magány
Carmilla >!

[…] Hálát adok a Mindenhatónak – hajtotta meg testét a tűz felett –, hogy sötét világom határát a bosszú mezejéig kiterjesztette, és vérében moshatom le keservét a gonosznak.

53. oldal (Szépirodalmi, 1979)

Carmilla >!

A sors vak, nem látja tetteit, csak kiszórja kosarából, mit a teremtés rábízott.

86. oldal (Szépirodalmi, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: sors
Carmilla >!

– Én segíteni szeretnék mindenkinek, nem ártani.
     – Azt soha nem tudod – sóhajtott a kis kígyó –, hogy a jó szándék mikor segít és mikor árt.

88. oldal (Szépirodalmi, 1979)