Árnyék ​nélkül / Without Shadows 0 csillagozás

Lajos György: Árnyék nélkül / Without Shadows

Lajos ​György a fényképezést, minden jel szerint, nem csupán hivatásnak, hanem életmódnak tekinti, hasonlatosan Henri Cartier-Bressonhoz, akitől a meghatározás származik (ehhez nélkülözhetetlen, fűzte hozzá az idős mester, hogy „egyszerre kell a célra összpontosítani az agyunkkal, a szemünkkel és a szívünkkel"). Ezért amikor Lajos György, mint írja, „több okból is szükségesnek ítélte" (tulajdonképpen idő előtti) nyugdíjazását, valójában nem abbahagyta a fényképezést, hanem életmódot váltott. Vitathatatlanul sikeres pályafutását megszakítva, évtizedek óta tudatosan kivonja magát a fotográfiai közfigyelem látóteréből. Hogy a váltás milyen belső feszültséget okozott (ha okozott), vajon könnyen vagy éppen nehezen alkalmazkodott az új életmódhoz, az ő titka marad. Mi csupán azt a furcsa tényt rögzíthetjük, hogy lényegében egy korán lezárt életművel állunk szemben, amely eddig Csipkerózsika álmát aludta. Most, álmukból fölébredvén, itt állnak előttünk a művek, megőrizve formai… (tovább)

Interart Stúdió, Budapest, 2002
106 oldal · puhatáblás · ISBN: 963803596X · Fordította: Nagy Erika

Maurer Dóra: Fotómunkák / Photoworks 1971–1993
Baricz Kati: Human Nature
Csengel-Plank Ibolya – Hajdú Virág – Ritoók Pál: Fény és forma / Light and Form
Krasznai Korcz János – Zsigmond Gábor – Varjasi Farkas Csaba: Célfotó / Photo finish
Gordana Prčić Vujnović – Tóth Attila: Századfordulós ékkövek / Gems of the Turn of the Century
Bajusz Huba: Fentről annyira más / The new view from above
D. Varga Tamás – Roth Péter: Budapest 360°
Baksa-Soós Veronika – Üveges Krisztina (szerk.): Kényszerleszállás / Emergency Landing
Bánkuti András (szerk.): Az év fotói 2001 / Pictures of the Year 2001
Gánti Tibor: Visegrád