Utánad ​kószálok 4 csillagozás

Ladányi Mihály: Utánad kószálok Ladányi Mihály: Utánad kószálok

Előző kötetéhez, a Mint a madarak-hoz képest Ladányi Mihály újabb könyve a költő művészi látása, művészi eszközei fejlődésének kitűnő bizonysága. Képei, a versek elemei még erőteljesebbekké váltak, megdöbbentőbbek, kifejezőbbek és gondolatainak, érzelmeinek hordozására, kifejezésére alkalmasabbak, mint korábban. Az Utánad kószálok csupa közéleti, társadalmunk problémáival foglalkozó költeményt tartalmaz – jelentős számú lendületesen lobogó szerelmei versei is ilyen fogantatásúak –, s olvasásuk nemcsak egyszerű műélvezet, hanem tartós élményt is jelent.

Eredeti megjelenés éve: 1965

Magvető, Budapest, 1965
154 oldal

Ladányi Mihály: Utánad kószálok

Ladányi Mihály költő nevét – pedig jó gimibe jártam – de fiatalon soha nem hallottam. Itt a MOLY-on tűnt szemembe, s aztán megszereztem a „30 év” sorozatban megjelent Seregek mögött című kötetét, amelynek versei nagyon tetszettek. https://moly.hu/konyvek/ladanyi-mihaly-seregek-mogott/en-es-a-konyv/bla. Persze itt a MOLY-on sem olvasták sokan.
Noha a költő életében is számos megbecsülő és néhány hitelesen méltató írás meg jelent róla, de legfeljebb halála után értékelték igazán költői rangjához illően, nagy költőnek, a marxi értelmezésű szocializmus énekesének, ellenzéki kommunista lírikusnak nevezve. Utólag megállapítható, hogy az 1957-től 1989-ig tartó időszak irodalompolitikája gyanúsnak találta a napi politikai irányvonalakkal és elvárásokkal elégedetlen, kritikus baloldaliságot. S Ladányi lírája ilyen volt, Ha nem is tartozott a „Tiltott” kategóriába, legfeljebb a „Tűrt” fiókot tudhatta magáénak, soha nem a „Támogatottat”. Ezért is vonult végül önkéntes száműzetésbe, s távozott viszonylag fiatalon.
Nekem nagyon bejön szókimondó, hétköznapi lírai-forradalmisága. Az Utánad kószálok című 1965-ös kötet, 4300 példány – amelyet sikerült megszereznem valamikor könyvtári könyv volt, de már kiselejtezték – úgy látszik nem volt igény a ’60-as évek mindennapjainak marxista nézőpontú líraiságára. Pedig nagyon eredeti és aktuális is! Engem a szerelmi költészete is magával ragadott! A faluról városba került proletár szemével látja a világot. Már a fővárosban született későbbi versei is őrzik ezt a plebejus látásmódot, hasonlatai, képei magától értetődő ter­mé­sze­tes­ség­gel idézik fel gyerekkora falusi világát. Megmaradt egyszerűen Embernek!

tgorsy>!
Ladányi Mihály: Utánad kószálok

Ez a kötete 1965-ben jelent meg. Sajnos a hanglemez melléklete nincs meg.

Mi úgy találtunk egymásra,
mint a házra, ki hazaér.
Éhes lelkünkre süt a Hold,
ez az égi zsíroskenyér.

tgorsy>!

HÜMMÖGVE

Nem bújok könyvtáramba el,
és nem szórom nőkre se pénzem,
nem iszom pertut senkivel,
így lettem példakép egészen.

S felém bök, kinek van lakása,
van közpénzen vett szeretője
s protokoll-alkalma ivásra:
óvakodjatok tőle!

Utánad kószálok,
amikor egy nőt követek egész este, és a
koszos lépcsőházakban is
miattad ácsorgók csak, arra várva,
hogy te nyitsz ajtót,
te seholsem-található!

Bla IP>!

Mint éjjel az állat, ha nem lel meleg ólat,
úgy csörtet, botorkál a nők testén kezem,
pár áznak és remegnek alatta,
de mind-mind vigasztalanul idegen,
mert nem a testbe, hanem tebeléd kapaszkodna az ujjam
te vagy a földem, szerelem.

Bla IP>!

Csönd van köztünk, szigorú asszonyok,
vas-ölűek, fehér hold-mellüek …
Lelkesítő szavaitokat szeretném
rászorítani szívemre, ti drágák,
s csak fecsegést, fecsegést hallok egyre
pénzről, divatról… Értetek kiáltok!
Mert egyedül szorongok, asszonyok,
s nem érzem szíveteket, csak a szátok.