Helyesírás 9 csillagozás

Laczkó Krisztina – Mártonfi Attila: Helyesírás Laczkó Krisztina – Mártonfi Attila: Helyesírás

Az ​Osiris Helyesírás a magyar nyelv eddigi legteljesebb bemutatását nyújtó tízkötetes könyvsorozat (A Magyar Nyelv Kézikönyvtára) első kötete. Olyan átfogó, rendszeres helyesírási kézikönyv, amely a teljes rendszert szem előtt tartva az alapoktól ismerteti és magyarázza a szabályokat, valamint számba veszi azokat az újabb vagy eddig szabályozatlan helyesírási jelenségeket, amelyekre az érvényben levő szabályzat nem ad eligazítást.
A kézikönyv az 1984-ben megjelent és jelenleg is érvényes akadémiai helyesírási szabályzat részletező kifejtése, valamint szótári bemutatása. A kötet két nagy egységből áll: a szabálymagyarázó, tanácsadó első részt egy minden eddiginél nagyobb szóanyagot tartalmazó szótár követi. Ez a rész 47 186 szócikkben 213 974 szót, szóalakot, kifejezést, tulajdonnevet tartalmaz. Ehhez járul 13 559 elválasztási és 4 789 kiejtési minta, valamint 101 689 utaló. A kötetet bibliográfia, glosszárium és tárgymutató teszi teljessé.

Ma már természetesnek… (tovább)

Osiris, Budapest, 2006
Osiris, Budapest, 2005
Osiris, Budapest, 2004

Emmi_Lotta I>!
Laczkó Krisztina – Mártonfi Attila: Helyesírás

Kiváló, szuper, kategóriájában, témájában a legjobb, a legalaposabb, amit valaha kézbe vettem. Egy csomó új szót tartalmaz, és magyarázza helyesírásukat, ilyeneket, mint cédé, fájl stb. Megtalálható minden benne, ami a helyesírásban kérdésként felmerülhet. Ha szabad ilyet mondani egy nyelvészeti könyvről: izgalmas, érdekfeszítő.

Osiris, Budapest, 2004
Zizzer>!
Laczkó Krisztina – Mártonfi Attila: Helyesírás

Méltó társa a Magyar helyesírás szabályzatának. Nekem kincs ez a könyv.

„A kézikönyv az 1984-ben megjelent és jelenleg is érvényes akadémiai helyesírási szabályzat részletező kifejtése, valamint szótári bemutatása.”

latinta P>!

Sorszámnevek. A számjegyekkel írt sorszámnevek után mindig pontot kell tenni, a pont ilyenkor a képző szerepét látja el, megkülönbözteti a sorszámnevet a tőszámnévtől: 2. osztály, 4. sor, 1994. évi. A nagykötőjellel összekapcsolt sorszámnevek esetén csak a második szám után kell kitenni a pontot: a 102–103. oldalon, a 19–20. században. Hasonlóképpen kell eljárni, ha a nagykötőjelet a törtjel helyettesíti: 1994/1995. évi.
    A sorszámnév utáni pontot a kötőjellel kapcsolt toldalékok előtt is meg kell tartani: 6.-nak érkezett a célba, a 12.-be jár, a 34.-kel.
    Csak részben idetartozó példa a Pörge u. 7.-ben szerkezet. Ebben a példában valójában már nem sorszámnév van. Sorszámnév a házszám ebben a formában: Pörge utca 7. szám alatt. A Pörge u. 7.-ben toldalékos alakban azonban a számnevet nem sorszámnévként ejtjük, ennek ellenére pontot kell tenni utána, hiszen a 7.-ben a 7. számban rövidült alakja. A házszám után a pont csak akkor marad el, ha a számot törtjel és betűjel követi szóköz nélkül: Pörge utca 64/B. A házszámokhoz hasonlóak a dátumokban az évszámok, utánuk kötelezően pontot kell tenni a keltezésnek ebben a formájában: 1995. április 4-én (vö. 416–417), jóllehet az évszám már itt sem sorszámnévképzővel áll, nem ezerkilencszázkilencvenötödik, hanem ezerkilencszázkilencvenöt a feloldása. (A pont kitételének az oka: 1995. = Krisztus születése utáni 1995. év.) A toldalék előtti pont a keltezésben a napot jelölő sorszámnév után marad el: 1994. június 17-én, 1967. február 16-i, jóllehet a napot jelölő számnév toldalékos alakját általában sorszámnévképzővel szokás kiolvasni: tizenhetedikén, titenhatodiki (vö. 354).

411. oldal, A számok számjegyekkel való írása (Osiris, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: 1995