Holdbéli ​Dávid csodálatos tapasztalatai a Földön 8 csillagozás

Laczkó Géza: Holdbéli Dávid csodálatos tapasztalatai a Földön

A Holdbéli Dáviddal, Laczkó Géza regényével most ismerkedhetik meg első ízben a magyar olvasó. Pedig a regény kézirata nem új keletű, s a két évtizede eltávozott Laczkóról szólva már a Magyar Irodalmi Lexikon is utal rá. Miért ez a hosszú, közel negyedszázados kallódás? És mi indokolja, hogy a kéziratban maradt művet egyszerre életre hívjuk, átadjuk az olvasók széles nyilvánosságának, élvezzék fortélyos történését, örvendezzenek fel-felsziporkázó szellemességén, pompásan vágó szatíráján, vagy éppen bosszankodjanak rajta? Ahogy a kallódásnak nem a kegyelet hiánya volt az oka, a közrebocsátás oka sem a kegyelet. Laczkó Géza regénye úttörő könyv. Egy megsejtett irodalmi műfaj, a science-fiction előfutára. Úgy vagy olyasféleképpen, ahogy Karinthy Frigyes néhány fantasztikus írása is az.

Eredeti megjelenés éve: 1972

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kozmosz Fantasztikus Könyvek

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1972
242 oldal · puhatáblás

Prométheusz

Laczkó Géza: Holdbéli Dávid csodálatos tapasztalatai a Földön

Szatíra ez a javából, magyar szépíró tollából, már maga ez a tény kezeskedik a színvonalról. Nagyon szerettem, harsányan röhögtem is sokszor, pedig nem fest szép képet rólunk, emberiségről. Az üzleties, kizsákmányoló hozzáállásunk a világ természeti csodáihoz mit sem változott az eltelt 50 évben. Így látni magunkat, egy kristálylény szemével, aki pillanatok alatt kiválóan be tud illeszkedni közénk, és intelligensebb lévén, visszájára tudja fordítani a fejleményeket, a maga hasznára váltani a legrosszabb tulajdonságainkat, azért midenekfölött elgondolkodtató. Az egyik legjobb társadalmi szatíra volt az Állatfarm óta, amivel találkoztam.

pwz I>!
Laczkó Géza: Holdbéli Dávid csodálatos tapasztalatai a Földön

Ahogy látom, ez a könyv eddig nem nagyon mozgatta meg az olvasókat! Akkor bevezetésnek nézzétek meg ezt a kis főcímet:
Mork hívja Orsont! Orson jelentkezz!!!! :D Nanu, nanu! :D

Nekem elsőre ez ugrott be belőle. Persze, ne gondoljatok egy Robin Williams-féle gegparádéra, hiszen – bár a könyv 1972-es – a kézirat első változata 1945-48 körül készülhetett. Már a kiadás is poszthumusz volt! Az alapfelállás viszont valami hasonló: egy holdbeli, valójában kristályszerkezetű lény a Földre kerül, mint „felderítő”. Tapasztalatait egy Párizsba szakadt magyar honfitársunkkal osztja meg – aki egyébként „maga” Laczkó, hiszen ő is élt kint Párizsban, ott is fejezte be tanulmányait.
Az író alapvető élménye, a háború és az utána történtek nagyon is érződik a művön. Szarkasztikus és groteszk meglátásai az emberiségről ebből táplálkoznak. Ugyanígy járt el Swift is, az 1700-as évek elején, amikor megalkotta Gulliver történeteit. Jó példa erre néhány idézet, amit lent olvashattok is.

„Pénz kell a megszületéshez, a meghaláshoz, s mindenhez, ami e kettő között van. Gyanús az egész emberi lét.”

„A háborút vívják, a békét tárgyalják. Előbbiben vér, emitt a szó folyik. De csak a győzőé. Előbb a vért pocsékolták, most a szót. Előre látható vége az – csak a legyőzött nem látja –, hogy a legyőzött fizet. Fizeti az egész cechhet.”

„Az ember született imperialista dög, csak azért akarna eljutni a Holdba, a Marsra, hogy azt is gyarmatosítsa, újfajta zabálnivalót és fegyvergyártásra alkalmas nyersanyagot raboljon össze az űrből.”

Fura, mert pont előtte olvastam Parti Nagy Lajos: Az étkezés ártalmasságáról c. könyvét. Látlelet mindkettő az emberiségről, ami sokszor nem is különbözik olyan nagyon egymástól, pedig a művek között majdnem 70 év van!
Nagyon gyanús, hogy Steinbeck: Arthur király-ához hasonlóan itt is egy befejezetlen művel állunk szemben. A 81-es Innen és túl c. kiadás szintén tartalmazza Holdbéli Dávid itt is olvasható földi meglátásait és kalamajkáit – kiegészítve más történetekkel…
Van benne néhány egészen jó meglátás! :D Egy olvasást mindenképp megér! :)

zamil>!
Laczkó Géza: Holdbéli Dávid csodálatos tapasztalatai a Földön

Elég egyedi ez a könyv, van itt minden, amit az író gondol rólunk emberekről, amit Holdbéli Dávid nem rejt a véka alá és ki is mondja minden köntörfalazás nélkül. Azt gondolnánk, hogy már idejét múlt, de valahogy mégse, az ember és a maga által teremtet világának boncolgatása valahogy mindig aktuális, és mindegy hogy a múltat vagy a jövőt vesszük górcső alá.
Nem mondom, hogy világmegváltó mű, de egyszer tényleg érdemes elolvasni, érdekes ahogy bemutat minket embereket.

Arianrhod P>!

Az is fontos, hogy a gyereket nyájjá préseljék össze más gyerekekkel, hisz ha szabadon nevelik, nem lehet belecsöpögtetni a vetélkedés, verekedés, árulkodás, hazudozás, gonoszkodás, tolvajlás, rászedés, hatalmaskodás, képmutatás, durvaság ösztöneit. Gyűljenek csak rakásra, a ravasz lopja meg a bámészt, az erős verje meg a gyöngét, a gonosz üljön a jóhiszemű fejére, a durva sértse vérig a finom lelkűt, az agyafúrt csapja be a hiszékenyt, a nagyszájúnak legyen közönsége, aki előtt hazudozhassék, tömjék meg egymás kis tüdejét porral mindaddig, míg meg nem jelenik a tanító, aki néhány pofonnal csendet teremt, ez a csend azonban az elkeseredés, a düh, a fondorkodás, a bánat és megaláztatás csendje, kényszerbéke két hadjárat között, amikor a tanító és a könyv az úr a srác fölött.

Arianrhod P>!

Aki nem hajlandó a felnőttek rabszolgájává rendelni magát, azt kikiáltják rossz gyereknek, Max und Moritznak, Struwelpeternek bélyegzik, kenyérbe fogják belesütni, haja bozóttá, körme méteresre nő. A legtöbb gyerek beugrik ezeknek a fordított tündérmeséknek, de nézzük csak meg a nagy utazóknak, kezdeményezőknek, felfedezőknek, az emberi haladás nagy munkásainak életrajzát, többnyire haszontalan kölykök voltak, gyerekfővel azt csinálták, amit akartak, s így érték el, hogy felnőttül is csak a bennük élő ideálnak engedelmeskedtek – a társadalom ellenére, ám hasznára. Képzeljük el, mi lett volna a kis Názáretiből, ha otthon marad az anyja szoknyáján ülve! Legjobb esetben falusi műasztalos.

pwz I>!

Arianrhod P>!

Az öregkor legszebb jutalma emberi közfelfogás szerint az os és anus szabályozott forgalma, amelyet egy nagy költőjük a következő bájos versikében ünnepelt:

Tápláló, de könnyű étel,
Idején jó székletétel
Üreg urak legfőbb gondja,
Mind tudja, de nem mind mondja.
(Arany János)

Arianrhod P>!

Az evés tehát az ölés egyik fajtája. A Föld tehát hulla- és vérszagú. Mocsok egy égitest, mondhatom, hisz önmagát eszi.

Arianrhod P>!

Az még csak érthető, hogy valaki mámorosra szaladgálja, hadonássza, ugrálja magát, de az már érthetetlen, hogy például tizenegy izmos ember rugdal egy labdát, és harmincezer nyeszlett rúg be a nézésétől.

Kapcsolódó szócikkek: futball
Arianrhod P>!

Szeretkezni az ember rendesen fekve szokott, egy hím, egy nőstény egyidejű részvételével. Ha ugyanezt függőleges helyzetben keringve, topogva, szökellve mímeli, azt mondják rá, táncol. Fejlettebb kultúrákban, mint a meztelen négereknél, az indiai vagy görög-római időkben, a tánc látványosság, széthulló társadalmakban testgyakorlat.

Kapcsolódó szócikkek: tánc
Arianrhod P>!

Legolcsóbb emberi mámor a fecsegés szülötte. A fecsegést díszes termekben (szalon) és e célra emelt palotákban (parlament) űzik. Mennél több a bajuk, annál többet fecsegnek…

Arianrhod P>!

A játék egyrészt menekülés a pelenkaszagú engedelmesség világából a képzelet korlátlan mezejére, másrészt a jövendő élet begyakorlása. A felnőtt, ezt jól tudván, nem hagyja a gyereket a maga módján játszani, nem engedi feltalálónak, felfedezőnek lenni, hanem már készen kezébe adja későbbi rabszolgasága jelképeit, tárgyait és eszközeit: a fiúnak csákót, kardot, puskát, ólomkatonát, leánynak bábut és főzőcske-edényecskét.