Milyenek ​a magyarok? (Milyenek a magyarok? 1.) 323 csillagozás

Útikalauz kül- és belföldieknek
Lackfi János: Milyenek a magyarok? Lackfi János: Milyenek a magyarok?

Milyenek is a magyarok? Kevés beszédű, magányos cowboyok és kocsmai hencegők. Lepedőakrobaták és sámlin reszkető Gedeon bácsik. Hátrafelé nyilazók és cekkerben bontott csirkét cipelők. Alkoholisták. Dehogy alkoholisták, csak megisszák a magukét. Folyton panaszkodók és forrófejűek. Pacalevők és pizzafalók. Asztalsarkon búsongók, akik párszor az asztalra csaptak, és beleremegett a történelem. Valamikor nagyon tudtak focizni, most nagyon tudnak rá emlékezni. Ha meg akartak halni, mindig lerántottak magukkal egy törököt is. Ez az útikönyv elkalauzol a földönkívüliek ismerős birodalmába, kiderül belőle, hol húzódik a belga-magyar határ, kitalálták-e a magyarok az ideális társadalmat, igaz-e, hogy minden magyar tud atombombát gyártani és lóháton állva hatos fogatot hajtani.

Ha valaki a könyv olvastán nem tudja, sírjon vagy nevessen, nyugodtan tegye egyszerre mind a kettőt.

Eredeti megjelenés éve: 2012

Helikon, 2023
136 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636202378 · Illusztrálta: P. Szathmáry István
Helikon, Budapest, 2017
Kossuth / Mojzer, Budapest, 2017
ISBN: 9789630987417 · Felolvasta: Lackfi János

csillagka>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

„Rajtad röhögök. De önironikusan.” (Esterházy Péter: Esti)
Vitriolba mártott önértékelés. Néhol nagyon igaz, nagyon valós, elgondolkoztató. Szeretjük magunka nagyon okosnak, hatalmasnak, egyedülállónak képzelni, pedig nem vagyunk mások mint egy sokat szenvedett kis ország, amely mutatott és mutat is fel hatalmas értékeket, de azokat menedzselni egyszerűen képtelen. Önérzet hatalmas, de valójában az ország éppen egy tanulatlan, olvasatlan, nyelvek nem beszélő, nagyrészt szalon alkoholista ötvenes férfinak képét mutatja, aki kioktat bárkit bármikor, de az összetartást, szolidaritást, emberbaráti szeretettet hírből sem ismeri, mindent megold egy bicskával, amit pedig nem, az már nem is érdekes számára.
Gyorsan befaltam, értékelem Lackfi meglátásait, akkor is ha van, amivel nem teljesen értek egyet, azért ez egy jó nagy, lucskos pofon békatalppal, hátha felébredünk a piros-fehér-zöld (rém)álomból, csak úgy barátian.

h_orsi>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

Valójában pont azt kaptam, amire számítottam. Néhol humoros, néhol gúnyos, néhol bántó és néhol vicces olvasmányt, akkor, hogy minket magyarokat hogyan látnak mások. Sok igazság volt benne, de legtöbbször csak egy-egy rossz tulajdonságot próbált meg felnagyítani.
Én élveztem. Nem egy hosszú olvasmány, de jókat lehet rajta kacagni. Nem kell véresen komolyan venni minden egyes szavát.

Annamarie>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

Nekem kicsit a karikatúra jut erről eszembe, és az, mint műfaj,soha nem tetszett. Se az, amit másokról alkotnak, se az, amit rólam. Ez a könyv kiemeli a magyar ember legmarkánsabb vonásait, egyedül hagyja, és jól felnagyítja őket. Ilyenek vagyunk, igen. Sőt, néha „ilyenebbek”. Nem mondom, hogy néha nem nevettem Lackfi írásán, de messze van ez attól, amit én humornak élek meg. Ha más írta volna, főleg nem magyar, akkor még meg is sértődnék -talán. Bizony. Mert ilyenek a magyarok! Slussz!

BlackWidow>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

Nagyon tetszett a könyv, sokat nevettem rajta. Tetszettek a vicces visszautalások a magyar történelemre. Néhol már túlzásnak is éreztem a „poénkodást”. Néhány fejezetet már csak úgy olvastam, hogy legyen vége.
Összességében viszont egyet is értek a könyvvel, ahogy komédiázott a magyarok szerencsétlenségén. Tetszett.

lenne P>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

Lackfi János írását, stílusát már ismertem a Képmás című magazinból, ott ugyanis rendszeresen ír. Valamint még a kétezres évek elején vettem tőle egy verses kötetet (Hőveszteség), amit egy ideig dédelgettem, szeretgettem, aztán annyit meséltem róla mindenkinek, hogy valamelyik barátnőmnél maradt, de sajnos nem tudom, hogy direkt maradt ott, vagy véletlenül, így nem merek rákérdezni.
Úgyhogy végül is meg kell állapítanom, hogy bírom ezt az embert, kifejezetten.
Ezzel a könyvvel is sikerült elgondolkoztatnia, hogy mit panaszkodunk néha, meg csak ülünk és nem teszünk semmit, miközben annyi minden szép tettel boldogíthatnánk a másikat! Szóval amint ezt elolvastátok: sütit sütni, megkínálni a szomszédot, vinni a nagymamának, munkatársaknak! Nevessünk mások rosszul elmondott viccein, énekeljünk a metrón, amikor a leghangosabb vagy az éneklőkre mosolyogjunk szépen! Minimum!

konyvolvaso>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

Vicces, szórakoztató történetek a magyarok hétköznapi valóságából, melybe mindegyikbe valami mosolyra derítő is van.Javaslom fiataloknak és idősebbeknek, kicsiknek és nagyoknak, egyszóval mindenkinek.
Nagyon jól összeszedi a furcsaságainkat melyek a többi néptől kiemel, ugyanakkor mégis magunkra ismerek. Milyenek vagyunk, ilyenek vagyunk?

Eszter01>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

Nagyon vicces, nagyon találó. Tartottam belőle felolvasást a kollégáimnak is, ezért kiolvasás után máris vándorol hozzájuk, mert sikerült felkelteni az érdeklődésüket. :)
„Ügyesbetonos” szeretettel dedikálta nekem az írója. :)

gumicukor>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

A könyv olvasása közben sokat gondolkodtam rajta, hogy mit fogok írni. Azon gondolkoztam, hogyha lehúzom, akkor az azért van, mert savanyú a szőlő? Ha dicsérem, azt csak azért csinálom, mert rólunk szól? Végül arra jutottam, hogy mindkettőből lesz egy kicsi, egyikből több, másikból kevesebb.

Elöljáróban szeretném jelezni, hogy saját elfogult véleményem szerint nekem nincs humorérzékem. Jó, ezt így nem mondanám, hogy nincs, de csak nagyon kevés van. Ennek fényében nem is értem, hogy minek kezdtem el egy 'humoros' címkével ellátott könyvet olvasni, miért gondoltam, hogy ez nekem tetszeni fog. (De, tudom. D. Tóth Kriszta egyszer elvitte magával Lackfi Jánost spoiler, és az addig számomra végtelenül unszimpatikus író egy csapásra szimpatikus lett, és kíváncsi lettem arra, hogy miket ír.)

Maga az alapötlet nagyon tetszett: írjunk magyarokról magyaroknak jó és nem annyira jó tulajdonságaikat karikatúraszerűen ábrázolva. Igazából a karikatúraszerű ábrázolás nem tetszett, illetve tetszett, de szerintem sok helyen túlment, nekem már sokszor nem volt vicces. Olyannyira nem volt vicces, hogy idegesített. Persze csomó helyen totál magamra ismertem, de mégis valamilyen színezet nekem hiányzott a fejezetekből. Viszont nagyon tetszettek a kis történetek, azok miatt adtam végül a 2 helyett 3 csillagot.

Molymacska>!

Lackfi János: Milyenek a magyarok? Útikalauz kül- és belföldieknek

Sokat hallottam már erről a kötetről, így egyértelmű volt, hogy egyszer (ha a kezembe akad ugye), ki is olvasom. És ez így is lett.
Lackfi rövid kis szösszenetekben mutatja meg, hogy bizonyos szempontok mentén milyenek is a magyarok. Természetesen, Lackfi stílusában, egészen viccesen.
Alapvetően nagyon tetszett, hogy ezt a magyar-témát többféle módon próbálja kezelni, és van benne kis ismeretterjesztő blokk is (ami annyira nem vicces, mégis tök érdekes), míg mások a mindennapi magyarságról, megint mások pedig a mentalitsról, vagy a problémáinkról szólnak.
Nagyon érdekes volt az egész, és tényleg, voltak részek, ahol az ember tényleg sírva nevett, vagy nevetve sírt? Nos hát ilyen magyarnak lenni…

Adrirawia>!

Azt hiszem imádom :D
Nekem tetszettek ezek a kis történetek, hol elgondolkodtató, hol már-már nevetségesek voltak, de mindenképpen tetszettek.
A legelső oldalak, meg úristen… Imádom :D

egy_ember>!

Magyar férfi kedvenc zöldsége a kolbász, de mellé gyümölcsnek szalonnát is fogyaszt.

34. oldal, Koleszterin és csirkefej

Dominik_Blasir>!

A híres emberekről előbb-utóbb kiderül, hogy magyarok voltak vagy lesznek, csak még nem tudnak róla. A magyar ember arról is hallott már, hogy a magyar nyelv nem is a finnel áll rokonságban, hanem a szanszkritból eredeztethető, és természetesen a legősibb az egész világon. Sőt, talán egyenesen a Marsról származik. A magyar ember borotválkozótükrébe pislogva közli tulajdon képmásával, hogy állítólag Buddha és Jézus Krisztus is magyar volt, de pszt, ez titok!

11. oldal, Honderű

Dominik_Blasir>!

A létező szocializmus idején az a mondás járta, hogy az értelmiség előtt két út áll, az egyik az alkoholizmus, a másik járhatatlan. Az 1990-es évektől kiderült, hogy az egész magyar társadalom előtt csak ez a két út áll.

29. oldal, Alkohol haladóknak

ppeva P>!

Felkel a magyar ember, a kedve pocsék, a dereka hasogat.

Dominik_Blasir>!

Rendes magyar ember nem igazán értékeli a molekuláris konyhát, a tányér közepére művészi mozaik gyanánt kirakosgatott, reneszánsz liliomrozetta-formára csoportosított, pár csepp raffinált mártással, két szál bébirépával, három szem zsenge borsóval körített kulináris luxust. A táplálék az legyen bőséges, süssék át ropogósra vagy párolják sűrűre, legyen benne hús hússal (meg még egy kis hús is), csípjen, mint az Ántikrisztus, és ha lehet, panírozzuk egy kicsikét.

33. oldal, Koleszterin és csirkefej

Dominik_Blasir>!

Ami a magyar ember metafizikához való viszonyát illeti, az a mindennapok szintjén talán leginkább az elképesztően változatos káromkodások arzenáljában jut kifejezésre. Hitetlenkedő külföldieknek hosszasan kell fordítgatni és magyarázni, hogy valóban mindennapi használatnak örvendenek azok a verbális pornófilm-jelenetek, melyekben bármely, káromkodásban közepesen képzett magyar szakmunkás habozás nélkül és bámulatos fantáziával szerepelteti a Jóistent vagy Szűz Máriát.

122. oldal, Lélek és élet

Ingryd>!

Az angolok számára az érthetetlen szöveg „görögül”, az olaszok számára „arabul”, a magyarok számára pedig „kínaiul” van.

89. oldal, Népek útkereszteződése

Ingryd>!

A magyar ember alkoholfogyasztási szokásairól a legpontosabb értesüléssel talán egy közismert vicc szolgálhat.
Lemegy a televízió stábja egy kis faluba, és betérnek egy paraszt bácsi háza tájára. Beáll a kamera, forog a hang, kérdezi a riporter:
– Jóska bácsi, kérem, a fővárosi nézők roppant kíváncsiak, hogy zajlik az élet itt vidéken. Elmesélné nekünk egy átlagos napját?
– Hogyne, kérem szépen. Aszongya, hogy felkelek reggel ötkor, felhajtok egy kupica szilvát…
– Állj, állj, állj, leállunk – hadonászik kétségbeesetten a riporter. – Jóska bátyám, mit gondolnának magukról a városiak, ha megtudnák, hogy már kora reggel alkoholizálnak? Mondja inkább azt helyette, hogy olvas valamit. Rendben?
– Rendben. Szóval, akkor reggel felkelek, átfutok gyorsan egy újságcikket. Reggeli mellé aztán átböngészem a napilapot. Kiengedem a jószágot, kimegyek dolgozni a mezőre, viszek magammal egy könyvet is, néha belekukkantok egy kicsit. Ebéd mellé elolvasok még egy fejezetet, aztán délután tevékenykedem a műhelyben, közben átlapozgatok egy magazint. Vacsoránál óvatosan átböngészek pár oldalt, utána meg átmegyek a könyvtárba, és együtt olvasunk a fiúkkal. A könyvtár aztán tízkor bezár, de mi átmegyünk még egy kicsit a Pistához, annak van otthon nyomdája.
Egyszóval magyar földön éjjel-nappal nagy az általános műveltség.

27-28. oldal, Alkohol kezdőknek

fülcimpa>!

A „lécsőházi beszélgetés” Magyarországon népszerű műfaj, a vége-hossza nincs monológokat csak az automatikusan lekapcsolódó, de mindig újra felkapcsolt világítás ritmusa tagolja. Vannak lécsőházi lesben állásra specializálódott, nyugdíjas nénikék, akik váratlanul előtörtnek fedezékükből, megragadják a gyanútlan arra járó kabátujját, előszedik a röntgenleleteiket, a fényképalbumaikat, feltűrik a szoknyát, letűrik a harisnyát, és megmutatják legutóbbi komisz esésük külsérelmi nyomait, elolvastatják Amerikában élő gyerekeik összes levelét, panaszos bizonyítékként lobogtatják a befizetett vagy befizetetlen közüzemi csekkeket és nyugdíjszelvényt.
Ha a magyar ember a sors különös fintoraképpen postásként dolgozik, nem ússza meg kávé, száraz sütemény vagy rettenetes minőségű kommersz konyak nélkül. Olyan asszonyság is akad, aki maga nem dohányzik, de kizárólag az efféle alkalmi túszejtések esetére cigarettát is tart otthon.

13. oldal, Erő, egészség

Dominik_Blasir>!

– Mért akar elválni a feleségétől, Pista bácsi?
– Mert megcsalt a szomszéd gazdával.
– És maga, Pista bácsi, még sosem csalta meg a feleségét?
– Dehogynem.
– Akkor mért akar elválni, hiszen maga sem jobb az asszonynál?
– Ej, hisz az nem ugyanaz!
– Ne beszéljen szamárságot, már hogyne volna ugyanaz.
– Várjon egy cseppet, bíró úr! Ha én a csizmámmal belelépek a tehénlepénybe, csak lemosom, és ugyanolyan lesz, mint előtte vót. De ha a tehén jön, és belepottyant a csizmámba, hát azt a csizmát maga se venné fel többet!

47. oldal, Kettős mérce

Milyenek a magyarok? sorozat · Összehasonlítás